Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Co boli przy menopauzie? 90 proc. kobiet wymienia trzy rzeczy
Daria  Siemion
Daria Siemion 24.03.2024 00:15

Co boli przy menopauzie? 90 proc. kobiet wymienia trzy rzeczy

Obolała kobieta leżąca na kanapie i trzymająca się za głowę
Fot. Freepik

Duszności, uderzenia gorąca – z tymi objawami zmaga się większość kobiet w okresie menopauzy. Niektórym z nich towarzyszy ból i to do tego stopnia, że muszą zrezygnować z normalnej aktywności. Ten  problem dotyczy aż 9 na 10 kobiet. 


Menopauza, nazywa inaczej przekwitaniem, polega na ustaniu miesiączek. Dzieje się tak z powodu zmian hormonalnych i wygaszenia czynności jajników. Co w tym okresie boli najczęściej i jak zmniejszyć dolegliwości, by wstawać rano i żyć normalnie?

Ból stawów przy przekwitaniu

Ból stawów w okresie przekwitania jest związany ze zmianami w gospodarce hormonalnej. Dzieje się tak, ponieważ w stawach znajdują się receptory estrogenu – żeńskiego hormonu płciowego. Kiedy jego poziom maleje, stawy mogą puchnąć i boleć.


Zdarza się, że bóle stawowe są tak silne, że zmuszają do ograniczenia aktywności. Jest to bardzo przykre dla kobiet, które przed menopauzą prowadziły aktywny tryb życia i regularnie chodziły na spacery lub uprawiały sport.


Kobiety w okresie menopauzy są też narażone na ból kości w wyniku osteoporozy – szacuje się, że na tę chorobę zapada nawet co druga kobieta między 50 a 60 rokiem życia. Jest to powiązane z przekwitaniem, ponieważ im mniej estrogenów, tym mniejsza gęstość kości.

– Każda kobieta po menopauzie powinna udać się do poradni leczenia osteoporozy na badanie densytometryczne, które jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy jedynie wziąć skierowanie do lekarza rodzinnego – zaleca w rozmowie z Pacjentami dr Agata Skwarek-Szewczyk, reumatolog.
 

Jak zadbać o stawy w okresie menopauzy? Odpowiedź jest prosta – należy w miarę możliwości powrócić do dawnej aktywności, zdrowo się odżywiać i wysypiać. Istotne jest też utrzymanie prawidłowej masy ciała, ponieważ nadwaga sprzyja bólom.

Masz migreny? Koniecznie posłuchaj podcastu portalu Pacjenci.pl:


W przypadku bólu stawów w diecie powinny znaleźć się produkty takie jak soczewica czy cebula. Można też przedyskutować z lekarzem suplementację kolagenu, chondroityny i glukozaminy – substancji o zbawiennym działaniu na stawy.

old-patient-suffering-from-parkinson.jpg
Ból kości i stawów – typowy objaw menopauzy
Jak przebiega menopauza? Wszystko, co powinnaś wiedzieć o klimakterium Po menopauzie wzrasta ryzyko rozwoju miażdżycy. Jaki wpływ ma menopauza na układ krążenia?

Ból piersi a menopauza

Bolesność piersi jest częstym objawem towarzyszącym kobietom w okresie menopauzy, kiedy to dochodzi do spadku stężenia żeńskich hormonów płciowych i zanikania tkanki gruczołowej w sutkach.


U niektórych pacjentek, aby ograniczyć dolegliwości bólowe, stosuje się  zastrzyki ze środkami znieczulającymi, np. z lidokainą i z lekami steroidowymi w okolice międzyżebrowe. Ból piersi może być też wskazaniem do hormonalnej terapii zastępczej.


Terapia hormonalna (HT) ma za zadanie zrównoważenie poziomu hormonów, co może zmniejszyć dokuczliwe objawy menopauzy, w tym ból piersi. Jednak i ona ma swoje negatywne skutki, o których trzeba pamiętać, np. nudności.

Schudła 60 kg bez ozempicu. Pomaga innym kobietom schudnąć. Podcast Pacjenci.pl:


Bez recepty na ból piersi w okresie przekwitania można stosować zioła takie jak dziurawiec czy wiesiołek. Pomocna może być też szałwia i suplementacja witaminy E, a także maści zawierające kamforę lub mentol.


Istotne jest to, żeby nie bagatelizować silnego bólu piersi. Owszem, może być on objawem lub następstwem menopauzy, ale może również świadczyć o poważnej chorobie, np. o raku piersi, którego powinny wykluczyć badania.

Zobacz też: Od dziecka cierpiała na ciężkie migreny. Okazało się, że to 10-centymetrowy guz mózgu 

mature-female-patient-medical-technician-hand-xray-exam-clinic.jpg
Ból piersi przy menopauzie może być objawem raka. Warto wykonać badania Fot. Freepik

Ból brzucha przy menopauzie

W okresie przedmenopauzalnym u kobiet bardzo często występują nieregularne miesiączki i bóle brzucha. Wszystko to spowodowane jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele i wolniejszą pracą jajników.


Ból brzucha w okresie przekwitania dodatkowo mogą potęgować obrzęki spowodowane zatrzymaniem wody. Jeśli brzuch jest tkliwy, zwiększył objętość, najprawdopodobniej mamy do czynienia z tym zjawiskiem.


Kolejną przyczyną bólu brzucha przy menopauzie mogą być problemy pokarmowe: częste nudności, wzdęcia. Co istotne, tego typu dolegliwości mogą nasilać się w wyniku stresu, a odporność na niego może być niższa, niż u młodszych kobiet.


Na dolegliwości związane z bólem brzucha może pomóc unikanie produktów spożywczych bogatych w sól i cukier, a także zmiana stylu życia: zwiększenie poziomu aktywności, rzucenie papierosów czy alkoholu.


Może jednak być tak, że za ból podbrzusza i nieregularne miesiączki, odpowiada ciąża. Jeśli więc kobieta nie jest pewna, czy nie jest w ciąży, powinna wykonać test ciążowy, a dla pewności potwierdzić jego wynik badaniem USG.

medium-shot-sick-woman-bed.jpg
Ból brzucha – częsty objaw przekwitania

źródło: “Menopauza bez tajemnic”, Andrzej Lewiński, 2006

Zobacz też:

Przechodzisz menopauzę? Pomóż sobie dietą!

Długo nie daje objawów, a konsekwencje bywają tragicznie. Kto jest najbardziej narażony na osteoporozę?

Tak bolą nogi w stwardnieniu rozsianym. To jeden z pierwszych objawów

Polecane