Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Co dzieje się z Twoim ciałem, gdy nie jesz śniadania? Dietetyk obnaża brutalną prawdę
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 01.08.2024 07:59

Co dzieje się z Twoim ciałem, gdy nie jesz śniadania? Dietetyk obnaża brutalną prawdę

jedzenie śniadania
Fot. Znany Lekarz, Canva / Getty Images

Śniadanie uważane jest przez wielu za najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który daje energię, aby dobrze i zdrowo rozpocząć dzień. Jednak często w pośpiechu do pracy lub szkoły zapominamy o tym, żeby je zjeść i odpowiednio je zbilansować. Czy faktycznie jedzenie śniadania każdego dnia powinno być nieodłącznym elementem porannej rutyny? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

Zapomniałeś o śniadaniu? To się dzieje z Twoim ciałem

– Jedzenie śniadania jest zalecane, aby zachować zdrowy rytm dnia i nabyć zdrowych nawyków żywieniowych. Jedzenie śniadań będzie nas ochraniać przed wystąpieniem nadwagi lub otyłości, dlatego jest niezbędne chcąc utrzymać zdrowy tryb życia – powiedziała w rozmowie z Pacjentami psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.


Śniadanie jest pierwszym posiłkiem, które pozwoli nie tylko dostarczyć energii do działania, ale uchroni nas przed napadem głodu, podjadaniem i pozwoli przyspieszyć nasz metabolizm. Jeżeli w pierwszej połowie dnia nie dostarczymy pewnej ilości pożywienia, później organizm może domagać się dodatkowych, wysokokalorycznych przekąsek. Co więcej, zdrowe, odpowiednio zbilansowane śniadanie sprawi, że będziemy mieli prawidłowy poziom cukru we krwi. 


Rezygnacja ze śniadania może skutkować tym, że organizm będzie czerpał z zapasu, tym samym spowalniając spalanie kalorii, co może prowadzić do gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Natomiast nadmierna tkanka tłuszczowa może prowadzić do zwiększenia masy ciała oraz wielu chorób takich jak np. cukrzyca. Dodatkowo pomijanie śniadań może osłabiać system immunologiczny, co może prowadzić do rozwoju wielu infekcji. Ważne, aby spożywać dobrze zbilansowane posiłki w odpowiednich odstępach czasowych, co pozwoli uniknąć zaburzeń żywieniowych.

Kanapki
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia Fot. Freepik
O tych porach jedz kolację i śniadanie. Naukowcy są zgodni, twój organizm ci podziękuje Gdy usłyszysz, jakie ma zalety - zaczniesz jeść owsiankę codziennie!

Co jeść na śniadanie, żeby nie tyć i mieć energię na cały dzień?

– Śniadanie powinno być zbilansowane, jak każdy inny posiłek. Najważniejsze, aby zawierało w sobie zdrowe źródła białka, tłuszczów i węglowodanów w odpowiedniej proporcji – mówi Pacjentom psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska. 

Zdrowe śniadanie powinno składać się z pełnowartościowych produktów zawierających źródła białka, tłuszczów oraz węglowodanów. Taka kompozycja śniadaniowa pozwoli dostarczyć do organizmu niezbędne elementy i składniki odżywcze. Istotna w naszych śniadaniach będzie różnorodność, która umożliwi odpowiednie bilansowanie oraz dobór składników. 


Warto natomiast unikać produktów wysokoprzetworzonych, zawierających cukry proste, które w efekcie chwilowo spowodują wyrzut insuliny i energię. Także produkty z bardzo wysokim indeksem glikemicznym oraz te zawierające tłuszcze nasycone nie są dobrym wyborem. Chwilę po takim śniadaniu nasz organizm będzie nienasycony i będzie domagał się większej ilości pożywienia, a siła i energia momentalnie się obniży. Dodatkowo bardzo tłuste, ciężkostrawne i obfite śniadania zmniejszą naszą wydajność i aktywność poprzez długotrwałe trawienie. Przykładem mogą być słodkie płatki śniadaniowe, drożdżówki, czy tłuste parówki, które nie dostarczą żadnych składników odżywczych, a wręcz przeciwnie zaburzą zdrowy schemat żywieniowy.

Składniki na zdrowe śniadanie:

  • Białko
    Twarożek, jajka, jogurt naturalny, kefir, mleko, ryby oraz chuda wędlina idealnie wkomponują się w śniadanie. Produkty bogate w białko są niesamowicie ważnym materiałem budulcowym dla naszego organizmu. Dodatkowo pozwolą nasycić odpowiednio organizm oraz uchronić przed niepotrzebnym podjadaniem. 
  • Tłuszcze
    Dzięki odpowiedniej zawartości tłuszczów nasz organizm lepiej przyswaja pewne witaminy, które są rozpuszczalne właśnie w tłuszczach. Jajko jest dobrym źródłem tłuszczu, które ma cholinę, a ona zawiera cynk, selen i miedź. Dobrej jakości masło, oliwa z oliwek i orzechy mogą również stanowić dodatek do posiłku zawierający zdrowe tłuszcze. Są one niezbędnym elementem w prawidłowej pracy naszego mózgu.
  • Węglowodany
    Pełnoziarniste pieczywo na zakwasie zawiera duże ilości zdrowych składników takich jak potas, cynk, fosfor, miedź, żelazo i błonnik. Będzie ono świetnym rozwiązaniem i bazą kanapek. Płatki owsiane pełne błonnika, również sprawdzą się jako podstawa śniadaniowa dla owsianki, którą warto dopełnić w składniki zawierające tłuszcze oraz białko.
  • Warzywa i owoce
    To one zawierają ogromne bogactwo witamin i minerałów, dlatego w zależności czy jest to śniadanie słodkie, czy wytrawne należałoby je włączyć do swojego śniadania. Są one świetnym dodatkiem, który ma wiele zdrowotnych właściwości i niewielkie ilości kalorii, a potrafi urozmaicić śniadanie.

Jakie napoje o poranku pobudzą organizm do działania?

Rano oprócz zbilansowanego posiłku powinien znaleźć się napój, który wzbogaci posiłek i pozwoli na odpowiednie nawodnienie organizmu. Kawa jest napojem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia swojego dnia. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że nie jest ona najlepszym wyborem. Tym bardziej spożywana na czczo może powodować dolegliwości związane z jelitami oraz bóle brzucha. 


– Dlatego w tym przypadku kawa z mlekiem i z kolagenem będzie lepszym rozwiązaniem niż sama kawa. Najlepsze nawodnienie zapewni nam jednak woda. Z porannym posiłkiem będzie idealnie współgrać zielona herbata, która dodatkowo ma bardzo dobre właściwości przeciwzapalne. Biała herbata oraz woda kokosowa, również świetnie skomponują się z posiłkiem. Woda kokosowa ze szczyptą soli obniży poziom kortyzolu, dzięki czemu pomoże zniwelować poranny stres – mówi ekspertka.

Zobacz też: