Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Te osoby mogą dostawać "trzynastkę" co miesiąc. Wystarczy, że wypełnią jeden wniosek
Daria  Siemion
Daria Siemion 09.05.2024 09:45

Te osoby mogą dostawać "trzynastkę" co miesiąc. Wystarczy, że wypełnią jeden wniosek

Dwie starsze panie spacerujące z kijkami nad morzem, w tle zachód słońca
Fot. East News / Marek Bazak

W zeszłym roku dodatek ten wynosił 565 zł. W tym roku wzrósł prawie trzykrotnie, osiągając kwotę 1780 zł – tyle samo co "trzynastka". Osoby uprawnione do tego świadczenia mogą dostawać tę kwotę co miesiąc. Muszą jednak wypełnić odpowiedni wniosek.

"Trzynastka" co miesiąc – komu przysługuje?

Opozycjoniści z czasów PRL mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Chodzi o dodatek do emerytury, który w tym roku będzie wynosił równowartość minimalnej emerytury, a więc 1780,96 złotych miesięcznie – tyle wynosi też kwota "trzynastej emerytury". Można więc powiedzieć, że działacze antykomunistyczni będą mieć "trzynastkę" co miesiąc.

Dodatek emerytalny dla opozycjonistów – kryteria:
⦁ co najmniej roczna działalność na rzecz zorganizowanych struktur antykomunistycznych;
⦁ co najmniej miesięczny pobyt w więzieniu wynikający z działalności antykomunistycznej.

Protesty robotnicze w Poznaniu 1956
Protesty robotnicze w Poznaniu 1956 r. Fot. Instytut Pamięci Narodowej / Autor nieznany
Renta alkoholowa: Ile wynosi świadczenie w 2024 r. i komu może być wypłacane? 1000 zł dodatku do emerytury. Wyjaśniamy kto może otrzymać pieniądze

Dodatek emerytalny dla opozycjonistów – kwota

Dodatek emerytalny dla opozycjonistów został wprowadzony w marcu 2015 roku przez koalicję PO-PSL. Od tamtej pory wielokrotnie zmieniała się jego kwota. Jeszcze tok temu wynosił on 565,67 zł. Nową kwotę (1588,44 zł) w lipcu 2023 roku zaproponował rząd PiS. Najnowsza zmiana, która weszła w życie 1 marca, podniosła kwotę świadczenia do 1780,96 zł.

Dodatek dla działaczy opozycji antykomunistycznej – jak wnioskować?

Dodatek dla działaczy opozycji antykomunistycznej to świadczenie przysługujące osobom posiadającym taki status. O dodatkowe pieniądze z ZUS mogą wnioskować też osoby represjonowane z powodów politycznych. Wnioski składa się u Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

"Świadczenie pieniężne przyznaje, w drodze decyzji administracyjnej, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na wniosek osoby o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych" – czytamy na stronie urzędu.

Zobacz też:
Waloryzacja renty alkoholowej. Tyle teraz wynosi świadczenie

Emerytury niższe dla 250 tys. Polaków. “Na leki już i tak mi nie starcza”

Te osoby czeka głodowa emerytura. Muszą złożyć specjalne dokumenty w ZUS-ie

Polecane