Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Dlaczego po kawie biegniemy do toalety? Naukowcy to wyjaśnili
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 11.03.2024 17:06

Dlaczego po kawie biegniemy do toalety? Naukowcy to wyjaśnili

kawa
fot. canva / Getty Images Signature

Większość osób rozpoczyna poranek od aromatycznej “małej czarnej”. Zapewne nie jeden z nas zaobserwował, że już po kilku łykach pojawia się pilna potrzeba skorzystania z toalety. Dlaczego po kawie chce nam się kupę? Naukowcy postanowili to sprawdzić. 

Dlaczego po kawie chce nam się kupę?

Aby zrozumieć, jak kawa wpływa na nasze ciało, w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się funkcjonowaniu okrężnicy. To najdłuższa część jelita grubego, której główną rolą jest przechowywanie oraz dostarczanie wody, składników odżywczych i minerałów do organizmu. Dodatkowo, w okrężnicy odbywa się istotny proces formowania i magazynowania stolca.

Jak twierdzą naukowcy, kawa stymuluje i zwiększa aktywność ruchową okrężnicy już po kilku minutach od pierwszego łyku. W 1998 roku przeprowadzone zostały badania na dwunastu ochotnikach, u których w okrężnicy umieszczono specjalną sondę w celu monitorowania jej pracy. Badane osoby spożywały kawę tradycyjną i bezkofeinową, wodę oraz posiłek w różnej kolejności.

Jak pokazały wyniki badania, obydwa rodzaje kawy wywołały większe skurcze okrężnicy i znacznie pobudziły jej czynność. Ponadto, kawa z kofeiną wykazała o 23% większą skuteczność w pobudzeniu okrężnicy niż ta bez kofeiny. Naukowcy odkryli jednak, że “mała czarna” nie wywiera bezpośredniego wpływu na okrężnicę. 

Projekt bez nazwy - 2024-03-11T164815.885.png
fot. canva / DragonImages
Uchroń się przed jaskrą. Ruszają darmowe badania w całej Polsce Te polskie gwiazdy dumnie noszą siwe włosy. Zdradzamy, jak o nie dbać

W jaki sposób kawa działa na motorykę okrężnicy?

Ostatnie badania naukowców z Royal Hallamshire Hospital wykazały, że kawa stymuluje uwalnianie gastryny. Jest to hormon wydzielany głównie w żołądku i początkowym odcinku jelita cienkiego, a jego podstawowa rola to regulowanie procesu trawienia i prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Jak dowiedli naukowcy, gastryna stymuluje wydzielanie kwasu solnego w żołądku i wpływa znacząco na motorykę okrężnicy, co pobudza perystaltykę jelit. Wówczas zaczynany odczuwać potrzebę oddania stolca.

Na proces pobudzenia aktywności ruchowej okrężnicy mają duży wpływ melanoidyny - związki tworzące się w wyniku ogrzewania mieszaniny cukrów prostych i niskocząsteczkowych produktów białkowych. Występują one m.in. w słodzie jęczmiennym, wyrobach piekarniczych i kawie. Zawierają błonnik pokarmowy, który reguluje rytm wypróżnień i zapobiega zaparciom. Warto jednak podkreślić, że aktywność okrężnicy jest cechą indywidualną, zależną od różnych czynników. Co za tym idzie, kawa nie na każdego będzie działać tak samo

Zobacz też: Moja mama pije kawę z tym dodatkiem i wygląda doskonale. Nawet zimą bez trudu trzyma idealną wagę

Efekt działania kawy jest o 60% większy w porównaniu do wody pitnej

Dlaczego po kawie odczuwamy potrzebę skorzystania z toalety, wytłumaczyła też dr n. med. Anna Mokrowiecka, specjalista gastroenterolog: 

„Picie kawy może stymulować ruch mięśni okrężnicy, przyspieszając w ten sposób ruchy jelit. Siła tego efektu jest podobna do indukowanej przez spożycie posiłku, o 60% większa niż efekt działania wody pitnej, a o 23% większa niż wpływ kawy bezkofeinowej.” - wyjaśniła dr n. med. Anna Mokrowiecka

Źródła: www.national-geographic.pl, darvea.pl

Przeczytaj też:

Czy kawa działa odchudzająco? Zależy jaka!

Czy przy nadciśnieniu można pić kawę? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Czy picie kawy na czczo jest szkodliwe? Dietetyk raz na zawsze wyjaśnia