Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Jak skutecznie ograniczyć ryzyko nadciśnienia? Ten prosty sposób "załatwi" sprawę
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 12.10.2024 09:28

Jak skutecznie ograniczyć ryzyko nadciśnienia? Ten prosty sposób "załatwi" sprawę

Jest kilka sposobów na poprawę ciśnienia tętniczego krwi, im wcześniej wprowadzimy je w życie, tym większa szansa na uniknięcie komplikacji w przyszłości
Fot. Canva/studioroman

Wysokie ciśnienie krwi nie zawsze daje o sobie znać, ale zbagatelizowane może prowadzić do ryzyka choroby serca, udaru mózgu, a nawet chorób neurodegeneracyjnych. 

Badacze twierdzą, że jest kilka sposobów na poprawę ciśnienia tętniczego krwi, im wcześniej wprowadzimy je w życie, tym większa szansa na uniknięcie komplikacji w przyszłości.

Prawidłowa waga i dieta na początek

Zbyt wysoka masa ciała obciąża funkcjonowanie serca i układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jeśli wskaźnik BMI wynosi 25 lub więcej. Utrata kilku kilogramów nie tylko odciąży nasze serce, ale pozwoli obniżyć ryzyko innych chorób
Warta uwagi jest również zdrowa dieta. Naukowcy twierdzą, że ograniczenie ilości spożywanego cukru, żywności przetworzonej i węglowodanów, a także przejście na dietę niskotłuszczową pozwoli znacznie obniżyć ciśnienie krwi, a w efekcie zadbać o zdrowie organizmu. Warzywa i produkty pełnoziarniste, a także duża ilość białka, jak jajka, orzechy, białe mięso (drób, ryby) oraz oleje roślinne to główne składniki zdrowego menu. 

Warto tutaj pamiętać o wyeliminowaniu produktów bogatych w sól, która może przyczyniać się do zatrzymania wody w organizmie i prowadzić do powstania stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych. Zamiast tego na talerzu powinny się znaleźć warzywa bogate w potas, takie jak soczewica, fasola, pomidory czy szpinak. Pierwiastek ten poprawia stan naczyń krwionośnych i pomaga neutralizować szkodliwe działanie soli (a w zasadzie sodu, który w ogromnych ilościach znajduje się w soli).

Jesteś mamą albo tatą? To w telefonie powinieneś mieć te 3 aplikacje. Wybór pediatry Tak można ustrzec się przed czerniakiem. Lekarz wyjaśnia zasady profilaktyki i leczenia nowotworu

Zrezygnuj z używek, które szkodzą zdrowiu i wyśpij się

Na pierwszym miejscu grzechów przeciwko ciśnieniu naukowcy stawiają palenie – ten nałóg prowadzi do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, a zawarte w papierosach substancje chemiczne mogą podnosić ciśnienie krwi, uszkadzając ściany naczyń krwionośnych i tętnice oraz powodując stan zapalny. Ryzyko to dotyczy również osób, które przebywają w towarzystwie palaczy. 
W przypadku alkoholu dietetycy sugerują rozsądek – mimo iż dopuszczają czerwone wino jako składnik zdrowej diety, przypominają, że zawiera ono alkohol, który w dużych ilościach jest dla organizmu toksyczny. 

Badania dowodzą, że wysokie ciśnienie krwi występuje również u osób, które cierpią na niedobór snu i znajdują się pod wpływem ciągłego stresu. 

Canva.png

Fot. Canva/Andrea Piacquadio, Pexels

Ćwicz dwa razy więcej!

Wśród wielu elementów składających się na prozdrowotny styl życia, mający zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi, naukowcy na czołowym miejscu stawiają aktywność fizyczną. Zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i wytrzymałościowe mogą pomóc kontrolować ciśnienie, skutecznie je obniżając po zakończonym treningu. Wprowadzenie do codziennych obowiązków regularnej aktywności fizycznej przełoży się na zwiększenie częstości akcji serca i oddechu. W efekcie serce staje się silniejsze i z mniejszym wysiłkiem pompuje krew. W ten sposób spada nacisk wywierany na tętnice i obniża się ciśnienie krwi.
W jednym z badań dowiedziono, że im wcześniej zaczniemy ćwiczyć, tym lepsze efekty osiągniemy w późniejszym życiu. Dorosły i senior, który zaczął ćwiczyć za młodu, zwykle jest w zdecydowanie lepszej kondycji, niż jego rówieśnicy, którzy zaniechali tej czynności. Jako wyznacznik w badaniu wzięto pod lupę ciśnienie krwi i zalecaną minimalną ilość ćwiczeń. Okazało się, że regularne ćwiczenia we wczesnym wieku dorosłym przekładają się na pozytywny efekt w postaci uregulowanego ciśnienia krwi w późniejszym etapie życia

Wiele osób rezygnuje albo zdecydowanie ogranicza aktywność fizyczną już na etapie wczesnej dorosłości i prze kolejne lata do nich nie wraca, chociażby z powodu rozpoczęcia pracy, założenia rodziny i braku czasu. Badacze sugerują, że utrzymanie aktywności fizycznej przez kolejne dekady, a nawet jej dwukrotne zwiększenie niż zalecają to minimalne standardy (do ok. 5 godzin tygodniowo), pozwoli efektywnie zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi na starość. Im wcześniej wprowadzimy do codziennej rutyny sport, tym lepiej.

Zobacz także:

Przyczynia się do nowotworów układu pokarmowego. Jemy to codziennie

Przyznano nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Jeden ze zdobywców ma polskie korzenie

Tego pasożyta można złapać w Turcji i Egipcie. Objawów nie widać od razu