Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Maść tranowa. Prasuje zmarszczki, świetnie nawilża, kosztuje grosze
Alina Gałka
Alina Gałka 14.02.2025 07:14

Maść tranowa. Prasuje zmarszczki, świetnie nawilża, kosztuje grosze

Maść tranowa
Fot. Freepik

Jeśli marzysz o tym, by twoja skóra wyglądała świeżo i młodo przez długie lata, to… jesteś na celowniku koncernów kosmetycznych. Producenci dwoją się i troją, by zmusić klientów do kupowania wciąż nowszych i coraz droższych kremów. Tymczasem idealne remedium na zmarszczki za mniej niż 10 zł znajdziesz w każdej aptece.
 

Maść tranowa – nie tylko lek na rany

Maść tranowa to tani i niedoceniany kosmetyk, który może zdziałać cuda dla skóry. Dzięki świetnemu składowi intensywnie nawilża, przyspiesza regenerację i wygładza zmarszczki.

Choć kojarzona jest głównie z leczeniem ran i oparzeń, świetnie sprawdza się także w pielęgnacji twarzy, ust i suchych dłoni. Kosztuje zaledwie kilka złotych, a jej działanie dorównuje drogim kremom przeciwstarzeniowym. Przeczytaj: „Botoks” z czasów PRL. Nasze babcie likwidowały nim zmarszczki za 7 zł

Ze zmarszczkami powalczysz za mniej niż 10 zł. Ta maść działa jak drogi krem Nawet najbardziej zniszczone paznokcie odżyją po tym domowym zabiegu. Wcieraj codziennie

Cudowne właściwości maści tranowej

Maść tranowa to preparat leczniczy zawierający olej z wątroby dorsza, czyli właśnie tran, który jest świetnym źródłem witaminy A i D oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jak działa?

witamina A – wspomaga regenerację naskórka i przyspiesza gojenie,
witamina D – działa przeciwzapalnie i wspiera odbudowę skóry,
nienasycone kwasy tłuszczowe – wzmacniają barierę ochronną skóry, nawilżają i wspierają regenerację.

masc-na-dloni-2-Freepik
Maść tranowa przyspiesza gojenie ran, nawilża skórę i chroni przed podrażnieniami. Fot. Freepik

Lekarze i farmaceuci zalecają stosowanie maści tranowej przede wszystkim na uszkodzenia skóry np. w pielęgnacji odleżyn i oparzeń. Aplikowana 1-2 razy dziennie maść tranowa:

przyspiesza gojenie ran, otarć i podrażnień skóry,
pomaga w leczeniu oparzeń i odmrożeń,
nawilża i regeneruje spierzchniętą oraz suchą skórę,
wygładza i regeneruje pękającą skórę pięt i dłoni.
 

Maść tranowa jako eliksir młodości

Używana głównie na rany maść tranowa to także niedoceniany eliksir młodości, który intensywnie regeneruje i wygładza skórę. Regularnie stosowana na twarz, pomaga zmniejszyć widoczność zmarszczek, poprawia elastyczność skóry i głęboko nawilża. Jak to możliwe?

Kluczowym składnikiem odpowiedzialnym za przeciwstarzeniowe właściwości maści tranowej są nienasycone kwasy tłuszczowe. Znane z właściwości wygładzających i ujędrniających, pomagają redukować zmarszczki, suchość skóry i utratę elastyczności. Na szczególną uwagę zasługują zawarte w maści tranowej kwasy omega-3, w tym EPA, DHA, które redukują stany zapalne i poprawiają jędrność skóry. Przeczytaj: Cierpisz na bóle stawów i zmęczenie? To może być niedobór kwasów omega-3

Jak ją stosować, by wydobyć jej pełen potencjał?

masc-na-dloni-Freepik
Maść tranowa jest niedroga i wydajna. Znajdziesz ją w każdej aptece. Fot. Freepik

Zastosowanie maści tranowej do redukcji zmarszczek

Jeśli planujesz używać maści tranowej do pielęgnacji dojrzałej skóry twarzy, możesz korzystać z niej na różne sposoby. Dzięki gęstej konsystencji doskonale sprawdza się jako maseczka. Możesz nałożyć cienką warstwę maści na zmarszczki, np. wokół oczu, ust i na czole – i pozostawić na kilka godzin lub na noc. Rano twoja skóra będzie bardziej nawilżona, miękka i wygładzona.

Maść tranowa jest bardzo tłusta, co może być przeszkodą w stosowaniu jej w porannej pielęgnacji. Nie jest to jednak bariera nie do pokonania. Wymieszaj odrobinę maści ze swoim kremem nawilżającym i takiej mikstury używaj na dzień. Twoja skóra będzie mocniej nawilżona, a dodatkowo zyska ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Przeczytaj: Taki krem zastąpi tarkę do stóp. Będą gładkie jak u niemowlaka

Źródła:

[1] L H Terkelsen, A Eskild-Jensen, H Kjeldsen, J H Barker, V E Hjortdal. Topical application of cod liver oil ointment accelerates wound healing: an experimental study in wounds in the ears of hairless mice. Scand J Plast Reconstr Surg Hand Surg. 2000 Mar;34(1):15-20. doi: 10.1080/02844310050160123.
[2] Biljana Ilievska, Thorsteinn Loftsson, Martha Asdis Hjalmarsdottir, Gudrun Marta Asgrimsdottir. Topical Formulation Comprising Fatty Acid Extract from Cod Liver Oil: Development, Evaluation and Stability Studies. Mar Drugs. 2016 Jun 1;14(6):105. doi: 10.3390/md14060105.