Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Po tym poznasz, że możesz mieć miażdżycę. Przyjrzyj się swoim łydkom i uszom
Daria  Siemion
Daria Siemion 11.05.2025 07:00

Po tym poznasz, że możesz mieć miażdżycę. Przyjrzyj się swoim łydkom i uszom

lekarz badający łydkę
Fot. Shutterstock / Rungkh

Miażdżyca to cicha i podstępna choroba. Może rozwijać się latami, nie dając wyraźnych objawów, a kiedy te już się pojawiają, bywają nie do zniesienia. Po czym rozpoznać, że w naszym ciele rozwija się choroba? Oczywiście, kluczem są badania. Są jednak pewne dodatkowe rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Miażdżyca – cichy zabójca Polaków

Miażdżyca rozwija się latami, a objawy zaczyna dawać dopiero, gdy jest w zaawansowanym stadium. Choroba polega na tym, że na ścianach naczyń krwionośnych zaczynają się tworzyć blaszki miażdżycowe. Kiedy zaczynają włóknieć i wapnieć, światło tętnicy ulega zwężeniu. Organizm może funkcjonować w ten sposób przez wiele lat, ale w końcu przychodzi moment, w którym wraz z niedokrwieniem tkanek pojawiają się przykre objawy.

– Gdybyśmy weszli w budowę tętnicy, moglibyśmy porównać tę sytuację do odkładającego się kamienia w rurach w kanalizacji – mówi w rozmowie z portalem Pacjenci.pl specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, dr n. med. Marcin Wełnicki. – Pamiętajmy, że krew dostarcza naszym tkankom i organom tlen, glukozę, substancje odżywcze, wszystko to, co potrzeba, aby mogły funkcjonować – mówi ekspert.

miażdżyca
Blaszki miażdżycowe zwężające światło tętnicy Fot. Freepik

Szacuje się, że w Polsce na miażdżycę choruje ok. 700 tys. osób, z czego 60 tys. rocznie umiera.

Objawy miażdżycy na łydkach

Miażdżyca zazwyczaj pojawia się na nogach. Jednym z pierwszych objawów choroby jest tzw. chromowanie przestankowe, czyli silny ból nóg w trakcie wysiłku. – Pacjent idzie i w pewnym momencie odczuwa ból łydek, ud lub pośladków, w zależności od tego, gdzie mamy zwężenie tętnic. Kiedy się zatrzyma, ból ustępuje i może iść znowu – wyjaśnia dr Wełnicki. 

Nogi bolą, ponieważ w trakcie wysiłku mięśnie potrzebują więcej krwi, a gdy jej nie dostają, są niedokrwione. Niestety, mnóstwo osób – szczególnie seniorów – bagatelizuje ten objaw, przypisując go starości lub słabej kondycji. W ten sposób nakręca się błędne koło – chory rezygnuje z ruchu, a choroba się pogłębia. W skrajnych przypadkach miażdżyca może prowadzić nawet do amputacji.

– W sytuacji, kiedy krew nie dopływa do nogi, odczuwany jest bardzo silny ból. Kończyna staje się zimna i blada, a następnie obumiera, czyli dochodzi do martwicy. Palce mogą zrobić się czarne, a najgorszym wypadku nawet odpaść – przestrzega specjalista.

Miażdżyca może również zmieniać wygląd nóg, zwłaszcza łydek. Nogi mogą być blade i zimne, a skóra błyszcząca i cienka. Czasami skurcze są tak silne, że można je zauważyć gołym okiem. Dodatkowo mogą pojawić się owrzodzenia i trudności z gojeniem ran. Czytaj także: Tak bolą nogi przy zakrzepicy. Nigdy nie ignoruj tego bólu
 

objawy białaczki na nogach
Typowym objawem miażdżycy jest silny ból nóg w trakcie wysiłku Fot. Shutterstock / Kmpzzz

Tak miażdżyca zmienia uszy

Miażdżycę może zdradzić objaw Franka. Polega on na tym, że na płatku ucha pojawia się podłużna fałdka. Najprawdopodobniej powstaje ona na skutek długotrwałego niedotlenienia ucha i zwężenia drobnych naczyń krwionośnych. Ten objaw może świadczyć również o innych chorobach układu sercowo-naczyniowego, więc – jeśli pojawi – trzeba koniecznie odwiedzić lekarza.

Objaw Franka - bruzda na uchu
Objaw Franka – widoczne charakterystyczne bruzdy na uchu Fot. Wikipedia

Czytaj także: 2-latek miał udar. Był w ciężkim stanie. “Tak małego pacjenta jeszcze nie mieliśmy”