Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Podgrzej i wymocz w tym paznokcie. Tak naprawisz zniszczenia po żelu i hybrydzie
Daria  Siemion
Daria Siemion 15.05.2025 06:18

Podgrzej i wymocz w tym paznokcie. Tak naprawisz zniszczenia po żelu i hybrydzie

zniszczone paznokcie po hybrydzie
Fot. Shutterstock / Alena Ivochkina

Zadbane dłonie i paznokcie to wizytówka każdej eleganckiej kobiety. Niestety, częste wizyty w salonach kosmetycznych potrafią nadwerężyć ich kondycję. Zamiast sięgać po stylizację, warto zainwestować w regenerację. Sprawdź, jak ciepłe kąpiele w naturalnych olejach mogą naprawić twoje paznokcie zniszczone żelem lub hybrydą.
 

Zniszczone paznokcie po hybrydzie – częsty problem

Hybryda i żel to wygodne rozwiązania, ale ich nadużywanie lub niewłaściwe usuwanie potrafią im poważnie zaszkodzić. Onycholiza, grzybica paznokci, kruchość i łamliwość  to tylko niektóre problemy, które można dostać w "gratisie". Jeśli Twoje paznokcie są matowe, cienkie jak kartka papieru, rozdwajają się i łamią przy najmniejszym nacisku, to znak, że potrzebują solidnej regeneracji.

Przyczyną zniszczenia paznokci po hybrydzie bardzo często jest przesuszenie płytki, spowodowane zbyt częstym stosowaniem acetonu, niewłaściwym ściąganiem stylizacji (np. zdrapywaniem lakieru, zbyt agresywnym stosowaniem frezarki) lub brakiem przerw między kolejnymi zabiegami. To wszystko obniża poziom nawilżenia paznokcia, prowadząc do jego kruchości i rozwarstwienia.

zniszczone paznokcie
Wiele kobiet ma zniszczone paznokcie po hybrydzie. Takich uszkodzeń nie wolno zakrywać kolejną stylizacją. To trzeba odbudować Fot. Shutterstock / NOVODIASTOCK

Ciepła kąpiel w oliwie z oliwek – naturalna odbudowa

Jednym z najprostszych, najtańszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na regenerację paznokci w domu jest kąpiel w lekko podgrzanej oliwie z oliwek. Ten kuchenny skarb zawiera witaminę E i kwasy tłuszczowe, które intensywnie odżywiają i wygładzają zniszczoną płytkę.

Wystarczy podgrzać 2-3 łyżki oliwy w mikrofalówce, wymieszać z niewielką ilością wody i zanurzyć paznokcie w takiej mieszance na około 15 minut. Dodatkowo można wykonać masaż skórek. Zabieg najlepiej wykonywać regularnie raz w tygodniu przez 2–3 miesiące. Różnica będzie widoczna już po pierwszych tygodniach – paznokcie będą mocniejsze i bardziej lśniące.

Czytaj także: Manicure na celowniku. GIS zakazuje substancji z salonów

Olejek rycynowy – domowy eliksir dla paznokci

Kolejnym naturalnym hitem w domowej regeneracji zniszczonych paznokci jest olejek rycynowy. Dzięki zawartości kwasu rycynolowego działa przeciwzapalnie, regenerująco i nabłyszczająco. Najlepiej nakładać go na noc. Dla wzmocnienia efektu można nałożyć na dłonie bawełniane rękawiczki. Zabieg należy powtarzać codziennie przez minimum dwa tygodnie.

Ciekawostka: olejek rycynowy możesz połączyć z witaminą E lub sokiem z cytryny – w ten sposób rozjaśnisz płytkę. Olejek możesz też mieszać z innymi olejami – np. kokosowym lub migdałowym – dla jeszcze szybszych i większych efektów. Czytaj także: Jak często robić pedicure? Podolog tłumaczy. “Stare stylizacje niszczą paznokcie”

olejek rycynowy na paznokcie
Stosowanie olejku rycynowego na paznokcie daje spektakularne efekty Fot. Shutterstock / Marina Demeshko

Tego nie rób! Błędy, które jeszcze bardziej niszczą paznokcie

Regeneracja to nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale też eliminacja szkodliwych nawyków. W przeciwnym razie nawet najlepsze olejki nie pomogą. Czego zatem unikać? Oto najczęstsze błędy w pielęgnacji paznokci:

  • zdrapywanie lakieru – prowadzi do uszkodzeń płytki, ułatwia wchłanianie grzybów i bakterii;
  • noszenie stylizacji bez przerw – paznokcie potrzebują przerw na regenerację, makijaż przecież też zmywamy;
  • używanie acetonu – działa wysuszająco, sprawia, że płytka jest krucha i łamliwa;
  • niezdrowe odżywianie – w diecie powinna znaleźć się biotyna, żelazo i cynk, by naprawić paznokcie od środka.

Zamiast tego postaw na kąpiele w oliwie z oliwek lub nawilżanie paznokci olejkiem rycynowym, odpowiednią dietą oraz ochronę dłoni przy sprzątaniu. Pamiętaj też, żeby dać swoim paznokciom czas na oddech – raz na pół roku płytka powinna otrzymać minimum 2 tygodnie przerwy. Czytaj także: Paznokcie powiedzą prawdę o stanie zdrowia. Na to uważaj