Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Poduszka po nocy jest mokra od śliny? Potraktuj to jako ostrzeżenie przed chorobą
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 17.08.2024 16:44

Poduszka po nocy jest mokra od śliny? Potraktuj to jako ostrzeżenie przed chorobą

Ślinienie, nocne ślinienie
Fot. Freepic

Wiele osób budzi się rano z mokrą plamą na poduszce. Wszystko przez to, że ślina nieustannie produkowana jest przez nasz organizm. Oczywiście w większości przypadków jest to zupełnie normalne i nie powinno być powodów do niepokoju, lecz są pewne sytuacje, gdzie może oznaczać to rozmaite choroby. Wtedy niezbędna jest wizyta u specjalisty.

 

Dlaczego rano poduszka jest mokra od śliny?

Problem zaplamionej od śliny poduszki dotyczy wielu osób. W końcu produkcja śliny jest procesem ciągłym, zachodzącym również podczas snu, choć oczywiście w wolniejszym tempie. Ślina pełni ważne funkcje. Chodzi oczywiście o nawilżanie jamy ustnej oraz gardła, co jest niezbędne dla naszego zdrowia. Warto pamiętać, że na to, czy rano obudzimy się z mokrą poduszką, ma wpływ wiele rozmaitych czynników. Pierwszy z czynników, które mają wpływ na to, czy nasz poduszka będzie mokra od śliny, nie jest związany z żadnymi chorobami. 

Tutaj bardziej chodzi o kwestię pozycji, w jakiej śpimy. Jak pokazują badania, osoby śpiące na boku lub brzuchu, często z otwartymi ustami, są po prostu bardziej narażone na ślinienie się. Z kolei spanie na plecach może pomóc zminimalizować właśnie ten problem. Warto oczywiście sprawdzić, czy zabrudzona poduszka rano nie wynika z tego, że zażywamy leki. Warto wiedzieć, że niektóre z nich jak m.in. antybiotyki zwiększają produkcję śliny.

2148161164.jpg
Fot. Freepic
Tego nie łącz z mięsem. Gnije i fermentuje w jelitach Jak usunąć pestycydy z owoców i warzyw? Ta metoda jest skuteczna

Nocne ślinienie to wynik rozmaitych alergii

Warto też wiedzieć, że nocne ślinienie może być wynikiem rozmaitych alergii oraz infekcji górnych dróg oddechowych, a to dlatego, że zatkane zatoki zmuszają do oddychania przez usta. Zwiększa to produkcję śliny. Ta dolegliwość pojawia się też przy m.in. zgadze czy też trudnościach w połykaniu oraz gdy chory ma refluks przełyku oraz bezdech senny. 

Czasem jest to również wina bruksizmu, czyli zgrzytanie zębami. Warto też dodać, że w skrajnych przypadkach ślinienie w nocy może oznaczać poważniejsze schorzenia, jak m.in. dolegliwości neurlogiczne - początki udaru czy uszkodzeń mózgu.

 

Co zalecają lekarze?

Aby więc ślinienie nocne było mniejsze, lekarze zalecają, by wyleczyć ewentualne alergie. Sugeruje się też zastrzyki z botoksu oraz specjalne preparaty w jamie ustnej, które zakładane są na noc. 

Z kolei gdy ślinienie się jest mocno uciążliwie lub też podejrzewamy, że wiąże się ono z chorobą, konieczna będzie wizyta u specjalisty, a następnie zastosowanie leków, natomiast w skrajnych przypadkach nawet operacja.

Czytaj też:

Zatrucia difenbachią (Diffenbachia) – objawy i postępowanie

"Twarz księżycowata" to objaw poważnej choroby. Jeśli taką masz, biegnij do lekarza

Ta choroba potrafi dotknąć nawet połowę dorosłych Polaków. Lekarz ostrzega