Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Robi zakupy przez sen z powodu rzadkiej choroby. To niewiarygodne, ile ma długów
Daria  Siemion
Daria Siemion 01.06.2024 14:36

Robi zakupy przez sen z powodu rzadkiej choroby. To niewiarygodne, ile ma długów

Młoda kobieta siedzi w nocy przy komputerze, lunatykuje
Fot. Freepik

Pewna Brytyjka budzi się w środku nocy i zasiada do internetowych zakupów. Rano o niczym nie pamięta i jest zdziwiona, kiedy z jej konta znikają pieniądze, a do domu docierają dziwne przesyłki.


Kelly Knipes  wyznaje, że podczas jednego z zakupowych szaleństw wydała ponad 10 tys. złotych. – To naprawdę przygnębiające i frustrujące, gdy kładę się spać z myślą: «Nie wiem, do czego doprowadzi ta noc»  – zdradziła dziennikowi South West News Service.

Parasomnia, czyli zaburzenie snu

W 2018 roku u obecnie 42-letniej Kelly Knipes z Wielkiej Brytanii zdiagnozowano parasomnię, czyli schorzenie polegające na nieprawidłowych i niepożądanych zachowaniach w trakcie snu, np. wychodzenia z domu czy robienia zakupów.


"Osoba cierpiąca na parasomnię może wyglądać, jakby nie spała: chodzić, mówić, jeść lub wykonywać inne czynności, ale nie jest tego świadoma, ponieważ jej mózg jest w stanie snu, ciało przeciwnie” – czytamy w biuletynie Yale Medicine.
 

Kobieta z tabletem - lunatykowanie
Lunatykowanie ma różne oblicza Fot. Freepik
Bezsenność – jak sobie z nią radzić? 5 sposobów na mocny i głęboki sen Obturacyjny bezdech podczas snu – objawy, czynniki ryzyka, leczenie

Tysiące długów zrobionych przez sen

Dawniej Kelly "tylko" lunatykowała, ale ostatnio jej zaburzenie zmieniło formę. Wszystko wyszło na jaw, kiedy z jej konta zaczęły znikać pieniądze, a kurier zaczął dostarczać do domu dziwne paczki: bramkę do piłki nożnej, 100 garnków, 4 ustniki przeciwko chrapaniu.


Kobieta popadła przez to w długi. – Kiedy przez sen kupowałam coś online, nie musiałam podawać karty kredytowej, bo dodałam je do mojego konta już wcześniej, gdy świadomie robiłam zakupy dla siebie.


Co gorsza, Kelly nagminnie pada ofiarą oszustów, podając im dane swojego konta – Budzę się, a ktoś pobrał z mojego konta 300 dolarów. Nigdy nie podałabym nikomu danych logowania, gdybym nie spała.

Długi Brytyjki spowodowane kradzieżami z konta i mimowolnymi zakupami przez sen sięgają 3800 dolarów. Kobieta ubolewa, że nie wszystkie zakupione produkty można zwrócić.  – Nie mogłam zwrócić żywności, a przez sen kupiłam dziesiątki kilogramów Haribo. 

Mieszkanka Essex w Anglii  zdradza, że boi się zasypiać. Z drugiej strony mogłyby jej pomóc leki nasenne, ale nie może ich brać, ponieważ ma niepełnosprawne dzieci. – Muszę być czujna, gdyby działa im się krzywda.

Inne konsekwencje zaburzeń snu

Zakupy nie są jedyną rzeczą, którą Kelly robi przez sen. Zaburzenia snu doprowadziły ją do innych ciężkich zachowań takich jak przedawkowanie leków na cukrzycę, stanie w otwartym oknie i konieczność hospitalizacji. Dodatkowo kobieta choruje na bezdech senny.


Mama trójki niepełnosprawnych dzieci nie pozwala jednak, by przypadłość odebrała jej radość życia. – To jest coś, z czym muszę żyć i jeden z mniejszych moich problemów. Ogólnie rzecz biorąc, skupiam się na moich chorych dzieciach.

Zobacz też:
Najgorsze pozycje do snu. Unikaj ich, jeśli masz te problemy

Jeśli tak śpisz, możesz być zagrożony zawałem i udarem. Tego nie można bagatelizować

Odczuwasz ból głowy już po przebudzeniu? To może być objaw poważnej dolegliwości

Polecane