Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Tak teraz będzie stwierdzany zgon. Zmiany zasad po 40 latach
Klaudia Tomaszewska
Klaudia Tomaszewska 22.05.2025 13:34

Tak teraz będzie stwierdzany zgon. Zmiany zasad po 40 latach

Tak teraz będzie stwierdzany zgon
Canva/sudok1

Według najświeższych informacji Ministerstwo Zdrowia ma zamiar znowelizować przepisy mające na celu stwierdzanie zgonu. W wykazie prac legislacyjnych pojawiły się już wstępne dane oraz nowości, które teraz pozwolą określić śmierć danej osoby. Co się zmieni?

Ważne zmiany ws. stwierdzania zgonu

Cel, który przyświeca resortowi zdrowia to zmodernizowanie i wprowadzenie kompleksowych regulacji dotyczących procedury stwierdzania zgonu, a także jego dokumentacji. W projekcie znajdują się rozwiązania, które dotyczą rejestracji zgonów, a także ich dokumentacji, w tym również wprowadzenie elektronicznych kart zgonu.

Ma to na celu cyfryzację całego systemu zdrowia. To jednak nie wszystko. Mają wejść także karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o zgonie noworodka. Jak miałoby to wyglądać w praktyce?

Tak boli głowa przy nadciśnieniu. Nigdy nie ignoruj tego bólu Choroba Zalewu Wiślanego. Pilny komunikat GIS

Zmiany w pracy lekarza koronera

Ministerstwo Zdrowia planuje także zmienić po części obowiązki lekarza koronera. Na czym miałby one polegać? Według projektu, w sytuacji kiedy wystąpi we wskazaniu lekarza leczącego, o zgonie będzie mógł stwierdzić koroner.

Tyczy się to głównie sporządzania dokumentacji w trakcie realizacji zadań przez Siły Zbrojne RP poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Mowa o śmierci żołnierzy lub osób cywilnych, które pracują w składzie polskich kontyngentów wojskowych. 

Radykalna zmiana podstaw prawnych po 40 latach

Ostatnie regulacje w tej materii miały miejsce przeszło 40 lat temu. Obecne usprawnienia mają za zadanie uregulować przepisy prawne dotyczące urodzeń i zgonów. Ponadto zmniejszy ryzyko pozyskania danych wrażliwych przez osoby postronne. Do tego umożliwi szybkie wykonywanie badań analitycznych opartych na tych danych. 

Projekt ma zostać przyjęty do realizacji w III lub IV kwartale roku 2025. Jak oceniacie takie zmiany?

6 objawów raka jelita. To z nim przegrał walkę Tomasz Jakubiak. Nigdy ich nie ignoruj
Tomasz Jakubiak, objawy raka jelita grubego
Tomasz Jakubiak
30 kwietnia 2025 roku, po ponad rocznej walce z chorobą, zmarł uwielbiany przez widzów TVN kucharz Tomasz Jakubiak. Juror programu kulinarnego MasterChef zmagał się z rakiem jelita grubego i dwunastnicy. Jego otwartość na temat rozwoju choroby i przebiegu leczenia, może pomóc innym we wczesnym dostrzeżeniu objawów.Rak jelita, na którego chorował Tomasz Jakubiak, to cichy i podstępny nowotwór. W około 20 proc. przypadków chorzy trafiają do lekarza w poważnym stanie: zapaleniem otrzewnej, ciężkimi zaparciami, niedrożnością przewodu pokarmowego czy krwawieniem z odbytnicy. Niestety, prawie 25 proc. nowotwór jelita grubego jest diagnozowanych w zaawansowanym stadium, gdy dochodzi już do przerzutów, a rokowania są słabe. Chorzy przypisują swoje dolegliwości innym, mniej poważnym schorzeniom, a nawet lekarze nie podejrzewają raka…Jakie objawy daje rak jelita i na co zwrócić uwagę? Oto 6 najczęstszych – kiedy tylko się pojawią, wykonaj niezbędne badania.
Czytaj dalej
Masz tę grupę krwi? To oznacza większe ryzyko udaru
grupy krwi
Udar to groźny stan, który może prowadzić do poważnych, a nawet śmiertelnych konsekwencji. Spośród czynników ryzyka wystąpienia udaru wymienia się, m.in. stres, choroby układu krążenia i niezdrowy tryb życia. Ale to nie wszystko.Naukowcy odkryli, że ryzyko udaru zwiększa także jedna z grup krwi. Wyniki badania są alarmujące. A Ty - znasz swoją grupę krwi?
Czytaj dalej