Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Te trzy rzeczy uratują ci życie podczas zawału. Weź do serca słowa ratownika
Marta Uler
Marta Uler 08.07.2025 13:21

Te trzy rzeczy uratują ci życie podczas zawału. Weź do serca słowa ratownika

zawał serca
Gdy czujesz, że możesz mieć zawał, przede wszystkim wezwij pogotowie. Fot. Canva/dragana991/Getty Images

Zawał serca często przychodzi nagle i bez ostrzeżenia. W takiej chwili liczy się każda sekunda, a nasze działania mogą zadecydować o życiu – własnym lub czyimś. Co robić, gdy TO się dzieje? Ratownik medyczny opublikował w mediach społecznościowych prosty, ale niezwykle ważny post. 

  • Zawał to stan bezpośredniego zagrożenia życia – nie czekaj, aż „przejdzie”
     
  • Objawy zawału nie zawsze są oczywiste – poznaj je, bądź świadomy, jak TO wygląda
     
  • Otwórz drzwi, usiądź spokojnie i rozgryź aspirynę – te trzy rzeczy mogą uratować życie

Czym jest zawał serca?

Zawał serca, inaczej ostry zespół wieńcowy, to sytuacja, w której dochodzi do nagłego zatrzymania dopływu krwi do części mięśnia sercowego. Najczęściej przyczyną jest tu zakrzep, który blokuje jedno z naczyń wieńcowych. Bez tlenu i substancji odżywczych komórki serca zaczynają obumierać – a to prowadzi do poważnych uszkodzeń, a nawet śmierci.

Zawał to nie tylko problem osób starszych. Coraz częściej dotyka młodszych ludzi, w tym także tych aktywnych i pozornie zdrowych. Dlatego świadomość objawów i wiedza o tym, co robić w krytycznej chwili, może okazać się bezcenna.

Przeczytaj też: 5 chorób, które zaostrzają się w trakcie upałów – zwiększają ryzyko zawału i udaru

Potężne nawałnice nad Polską. Alert RCB na 8 lipca Wystarczy pół łyżeczki. Najlepszy domowy sposób na pozbycie się grzyba ze ściany

Jak rozpoznać, że mam zawał serca?

Najbardziej charakterystycznym objawem zawału jest silny ból w klatce piersiowej – piekący, gniotący lub ściskający, który może promieniować do lewej ręki, żuchwy, pleców lub nadbrzusza. Często towarzyszą mu:

  • duszność,
  • zimne poty, 
  • bladość skóry, 
  • uczucie lęku, 
  • zawroty głowy, 
  • a nawet utrata przytomności.

U kobiet, osób starszych i chorych na cukrzycę zawał może mieć nietypowy przebieg – zamiast bólu czasem pojawia się tylko osłabienie, nudności, uczucie zmęczenia lub duszności. Jeśli cokolwiek budzi twoją wątpliwość – nie czekaj. Lepiej zadzwonić po pogotowie „na wyrost” niż zbyt późno.

Przeczytaj też: 7 objawów niemego zawału serca. Tak rozpoznasz, że serce mówi dość

Zawał serca to bezpośrednie zagrożenie życia. Fot. Canva/LightFieldStudion/Getty Images

Jeśli czujesz, że masz zawał, zrób TO

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u kogoś z otoczenia zawał, natychmiast dzwoń pod numer 999 (lub 112). Nie próbuj sam dojechać do szpitala – to zbyt ryzykowne. Na ten temat ratownik medyczny Karol Bączkowski opublikował w mediach społecznościowych bardzo ważny post:

Najlepsze rzeczy jakie możesz zrobić dzwoniąc na pogotowie (999) mając zawał?

  • Otworzyć drzwi od domu. Byśmy mogli wejść. 
     
  • Usiąść i spokojnie oddychać. Zmniejsza to obciążenie serca i zapotrzebowanie na tlen. 
     
  • Rozgryźć 300 mg Aspiryny. Utrudnia zlepianiu się płytek i powstawaniu zakrzepów. 

W przypadku zawału czas jest bezcenny. Wezwani do chorego ratownicy jak najszybciej muszą dostać się do mieszkania. Otwarte drzwi mogą zaoszczędzić cenne minuty. W oczekiwaniu na pomoc lepiej się nie kłaść, ale siedzieć, bo to zmniejsza obciążenie serca i zapotrzebowanie na tlen. Leżenie może być niebezpieczne, a panika tylko pogarsza sytuację. 

Jeśli natomiast chodzi o aspirynę, substancja ta zapobiega dalszemu tworzeniu się zakrzepów i może zmniejszyć rozległość zawału. Ale tu UWAGA: jeśli jesteś uczulony na aspirynę lub masz przeciwwskazania, np. stosujesz leki przeciwzakrzepowe, nie przyjmuj jej.

Przeczytaj też: Czy grozi ci zawał serca? Kardiolożka mówi, jak można to sprawdzić

healthline.com/health/what-does-a-heart-attack-feel-like, linkedin.com/posts/karol-baczkowski

Najnowsze dane z Holandii. Ta jedna zmiana poprawiła koncentrację uczniów aż o 75%
Dane z Holandii
75% lepsza koncentracja uczniów
Współczesnej młodzieży, a coraz częściej również dzieciom, trudno wyobrazić sobie życie bez smartfonów. Służą one nie tylko do rozmów głosowych i wymiany wiadomości, ale także, a może przede wszystkim, do przeglądania mediów społecznościowych. Czy jednak uczniowie powinni korzystać z telefonów w szkołach?• Od stycznia 2024 roku Holandia testuje zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach• Rządowe badania potwierdzają korzyści z tego rozwiązania• W Polsce wciąż brak jednolitych przepisów dotyczących korzystania ze smartfonów przez uczniów
Czytaj dalej
To najgorszy rak. Nie daje objawów, a po cichu zabija
świąd skóry
Rak trzustki: przyczyny, objawy, leczenie
Zwykle, kiedy pacjent słyszy diagnozę, choroba znajduje się już na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju. Niestety, ten rak długo nie daje objawów, a jeśli nawet, to są one na tyle niespecyficzne, że można je przypisywać wielu innym problemom. A czas gra tu kluczową rolę. W przypadku raka trzustki tylko wczesne jego wykrycie pozwala przeprowadzić operację, która jest jedynym sposobem na całkowite wyleczenie. Dowiedz się, jakie subtelne objawy może dawać rak trzustki.W Polsce rocznie diagnozuje się ok. 4 tys. przypadków raka trzustki – najczęściej już w zaawansowanym stadium Wczesne objawy mogą być mylące – to m.in. bóle pleców, zmęczenie, czy brak apetytu Głównymi czynnikami ryzyka w przypadku tej choroby są palenie tytoniu, otyłość i cukrzyca Operacja to jedyna szansa na wyleczenie, ale możliwa tylko przy wczesnym wykryciu nowotworu
Czytaj dalej