Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > W PRL-u była rarytasem. „Smocza herbata” uwodzi smakiem, zbija cholesterol i wspomaga odchudzanie
Alina Gałka
Alina Gałka 11.01.2025 09:07

W PRL-u była rarytasem. „Smocza herbata” uwodzi smakiem, zbija cholesterol i wspomaga odchudzanie

Smocza herbata
Fot. WIROJE PATHI/Shutterstock

Serwowana w szklaneczkach, obowiązkowo w metalowych lub plecionych koszyczkach, herbata była nieodłącznym elementem niemal każdego posiłku w Polsce Ludowej. Najlepsze herbaty trafiały pod nasze strzechy w paczkach z zagranicy i były traktowane jak prawdziwy rarytas. 

Zwyczaj picia herbaty trafił do Polski w XVII wieku i do dzisiaj ma się doskonale. Rocznie na jedną osobę w kraju przypada ok. 1 kg suszu, a więc więcej niż nawet w… Chinach! Najczęściej pijemy herbatę czarną i podobnie rzecz się miała za komuny, choć wówczas nierzadko musieliśmy zadowalać się suszem gorszej jakości. Obecnie wybór dostępnych na rynku herbat jest ogromny. Wybierając susz do domowych naparów, warto zwrócić uwagę na herbatę czerwoną.

„Smocza herbata”, czyli niepowtarzalny oolong

Bohaterką tego tekstu jest czerwona herbata odmiany oolong. Jej smak zachwyca różnorodnością – w zależności od metody produkcji i regionu pochodzenia może być delikatnie kwiatowy, owocowy, miodowy, a nawet lekko orzechowy

Oolong jest herbatą półfermentowaną, co sprawia, że jej smak wyróżnia się na tle pozostałych herbat czerwonych jak np. pu-erh. W „smoczej herbacie” nie wyczujemy nut ziemistych, dymnych ani korzennych. Jest zdecydowanie lżejsza, lekko słodkawa, niekiedy zbliżona smakiem do herbaty zielonej (zwłaszcza oolongi tajskie). 

Obniża cholesterol, odchudza, chroni przed nowotworami. To warzywo powinno znaleźć się w twojej diecie Ten suplement ma zastąpić Ozempic. Jest niedrogi i nie powoduje skutków ubocznych

Właściwości zdrowotne herbaty oolong

Najbardziej cenioną właściwością herbaty oolong jest jej zdolność do regulowania poziomu cholesterolu we krwi. Zawarte w „smoczej herbacie” polifenole pomagają obniżyć „zły” cholesterol (LDL), jednocześnie podnosząc poziom „dobrego” cholesterolu (HDL). Regularne spożywanie oolonga może wspomagać zdrowie serca i zapobiegać chorobom układu krążenia.

„Smocza herbata” jest też często wykorzystywana jako wsparcie w procesie odchudzania. Dzięki zawartości katechin i kofeiny przyspiesza metabolizm i zwiększa spalanie kalorii, co czyni ją idealnym napojem dla osób dbających o sylwetkę. Ponadto reguluje poziom cukru we krwi, co pomaga kontrolować apetyt i unikać napadów głodu.

Oolong jest bogaty w antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki w organizmie, wspierając walkę z procesami starzenia i wzmacniając układ odpornościowy. Regularne picie tej herbaty może również pomóc w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym i w ten sposób na dłużej zatrzymać młody wygląd i witalność

Kolejną korzyścią z picia czerwonej herbaty jest jej wpływ na skórę. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym oolong może wspomagać walkę z trądzikiem i egzemą. Dodatkowo antyoksydanty wspierają regenerację skóry, nadając jej zdrowszy wygląd.

Warto też wspomnieć, że kombinacja kofeiny i teaniny w oolongu działa pobudzająco, ale jednocześnie relaksująco. Pomaga poprawić koncentrację, zmniejszyć stres i wspierać dobre samopoczucie.

Jak parzyć czerwoną herbatę oolong?

Aby wydobyć pełnię smaku i aromatu ze „smoczej herbaty”, należy parzyć ją w odpowiedni sposób. Na filiżankę wody wystarczy 1 płaska łyżeczka suszonych liści. Suszu nie wolno zalewać wrzątkiem – temp. wody powinna mieścić się w granicach 85–95°C. W zależności od preferencji smakowych, oolong parzymy od 2 do 5 minut; im dłużej, tym mocniejszy aromat. Co ciekawe, liście „smoczej herbaty” można zaparzać wielokrotnie, z każdą kolejną filiżanką ciesząc się nieco innymi nutami smakowymi.

„Smocza herbata” to prawdziwy skarb wśród napojów – łączy w sobie wyjątkowy smak i niezliczone korzyści zdrowotne. Pijąc ją regularnie, możesz nie tylko delektować się jej aromatem, ale także poprawić stan swojego zdrowia i samopoczucia.

 

Czytaj także:

2 proste przepisy na domowe shoty witaminowe

Ten jeden produkt to eliksir dla włosów, paznokci i skóry. Możesz go przygotować sama

Dieta jako postanowienie noworoczne? Te trzy TOP produkty polecają dietetycy

 

Dlaczego przed snem warto wypić napar z rumianku?
Jak działa rumianek wypity przed snem?
Jak działa rumianek wypity przed snem?
Rumianek często pijany jest na uspokojenie lub przy bólach brzucha. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że spożyty przed snem, ma zaskakujące działanie. Ułatwia on bowiem wyciszenie się i wspomaga zasypianie. To nie jedyna mikstura, która sprawdzi się tuż przed pójściem spać. Wiele naparów nazywamy potocznie herbatą, jednym z nich jest herbata rumiankowa. Wypita przed snem wspomaga nasze ciało w niesamowity sposób, pozwala na wyciszenie się i uspokojenie po dniu pełnym wrażeń. Podobne działanie ma kefir, który w obecnych czasach jest mocno zmarginalizowanym napojem. Wystarczy już szklanka, by odczuć niesamowite efekty. Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:
Czytaj dalej
Czy dziecko może pić herbatę miętową? To musi wiedzieć każdy rodzic
Herbata miętowa dla dziecka
W polskich domach herbatę miętową stosuje się na przeróżne dolegliwości. Ten prosty ziołowy napar polecany jest na trawienie, dobry sen i kaszel. Rodzice jednak mają wątpliwości. Zastanawiają się, czy dziecko może pić herbatę miętową? A jeśli tak, to od jakiego wieku mogą ją podawać?Zanim rozwiejemy te wątpliwości wyjaśnimy jedną bardzo ważną rzecz: zioła należy traktować jak leki. Dawniej były jedynym środkiem na radzenie sobie z chorobami, dlatego stały się bardzo popularne. Wiele ziół nie zostało jednak dokładnie przebadanych, dlatego nie wiadomo, jak mogą wpływać na organizm małego dziecka. Dotyczy to również pozornie delikatnej mięty. 
Czytaj dalej