Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Nowotwór

Nowotwór

Smakowe lizaki pomocne przy badaniach.
08.04.2024 13:26 Smakowe lizaki do wykrywania raka. Nastaje era przyjemnych badań

Badania w celu wykrycia raka wiążą się z różnymi procedurami, jak biopsja czy endoskopia. Naukowcy stworzyli inteligentny hydrożel, który podczas ssania działa jak miniaturowa sieć rybacka, zatrzymując w ślinie białka, które mogą działać jako biomarkery. Badania nad zastosowaniem hydrożelu uzyskały duże dotacje i wygląda na to, że już niebawem mogą wejść na rynek.  

Badania, nowotwór lekarze
03.04.2024 18:26 Rewolucja w wykrywaniu raka. Cytogąbka znajdzie go, zanim wystąpią pierwsze objawy

Oznaki raka można wykryć na wiele lat przez wystąpieniem objawów. Tak twierdzi Early Cancer Institute - instytucja zajmująca się zrozumieniem najwcześniejszych stadiów powstawania raka. Tamtejsi lekarze rozpoczęli właśnie prace mające na celu określenie zmian, które występują w komórkach na długo przed przekształceniem się ich w nowotworowe. Zdaniem naukowców oznaki raka można zidentyfikować znacznie wcześniej, niż ma to miejsce w obecnej diagnostyce.

Tomasz Komenda, Paweł Matyja
29.03.2024 12:39 Prawnik Tomasza Komendy: "Czy opieka medyczna w więzieniu była prawidłowa?"

Prawnik Tomasza Komendy Paweł Matyja chce sprawdzić, czy nieżyjący już klient zachorował na raka płuca w więzieniu, czy już po wyjściu z jednostki. - Żeby odpowiedzieć na to pytanie w sposób klarowny i wyczerpujący należałoby powołać biegłych, którzy dokonaliby oceny dokumentacji medycznej, bo samego pacjenta zbadać się już nie da, określić, jak dana choroba się rozwijała i czy da się ustalić się, kiedy ona mogła się zacząć - mówi w rozmowie z Pacjentami mecenas Paweł Matyja. Dopiero wtedy można analizować ewentualne zagadnienia, na ile ta jakość opieki medycznej była adekwatna i prawidłowa. Postawienie komukolwiek zarzutu, że leczył Tomasza Komendę niewłaściwie jest oczywiście zbyt daleko idące i nie można tego dziś zrobić - dodaje. Podobnego zdania jest dr Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby lekarskiej. “To jak wróżenie z fusów. W tej sprawie jest bardzo dużo zmiennych” - wyjaśnia.Tomasz Komenda w lutym tego roku zmarł na raka. Mężczyzna miał bardzo trudną historię, która zakończyła się tragicznie. Niesłusznie skazany na 25 lat więzienia po 18 latach odsiadki wyszedł na wolność, lecz jego szczęście nie trwało długo. 

Tyler Ninja Blevis, czerniak, nowotwór
28.03.2024 12:27 Słynny youtuber zachorował na czerniaka. Chirurg o leczeniu nowotworów skóry

Na spodzie stopy miałem pieprzyk, który chciałem na wszelki wypadek usunąć. Wynik badania wykazał, że był to czerniak, na szczęście wykryty we wczesnym stadium - poinformował za pośrednictwem portalu X Tyler “Ninja” Blevins, którego na YouTube obserwuje prawie 14 mln osób. O komentarz poprosiliśmy dr n. med. Macieja Kowalewskiego, chirurga i transplantologa.Pamiętajcie, żeby regularnie badać u dermatologa tzw. pieprzyki i wszelkie znamiona. Czerniak zresztą nie zawsze rozwija się ze znamienia i nie każdy ma ciemny kolor.– Z minimum informacji przedstawionych przez Ninję wynika, że w jego przypadku proces profilaktyki nowotworów skóry przebiegł modelowo – podczas rutynowego przeglądu skóry zakwalifikowano zmianę do wycięcia, w wyniku histologicznym okazała się ona czerniakiem, więc wykonano dalsze leczenie zgodnie z uznanymi zaleceniami - tłumaczy w rozmowie z Pacjenci.pl  dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg i transplantolog z Centrum Medycznego SafiMed z Zabierzowa. 

Borelioza, kleszcze, Rzecznik Praw Pacjenta
26.03.2024 12:39 Kontrowersje wokół leczenia boreliozy w Polsce. Lekarzom grożą kary 500 tys. zł

25 postępowań i 20 decyzji w sprawie praktyk lekarzy stosujących w leczeniu boreliozy niepotwierdzoną naukowo metodę ILADS - wydał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Teraz zapowiedział zdecydowane kroki, w tym konkretne kary pieniężne, nawet do 500 tys. zł.Chmielowiec uczulał już wcześniej, że długotrwałe stosowanie antybiotyków w celu leczenia boreliozy (ILADS) może być groźne dla pacjentów. Mało tego, ta terapia  jest również niezgodna zarówno z prawem, jak i etyką lekarską.

Smutna księżna Kate, w tle zdjęcie ekspertki
25.03.2024 20:26 Księżna Kate zaczyna "chemioterapię prewencyjną". Onkolog wyjaśnia

"Moi lekarze zdecydowali, że powinnam poddać się prewencyjnej chemioterapii. Jestem na wczesnym etapie tego leczenia" — ogłosiła księżna Kate w emocjonalnym oświadczeniu. Co to oznacza? Na czym polega leczenie księżnej Kate? O wyjaśnienie poprosiliśmy prof. dr hab. n. med. Barbarę Madej-Czerwonkę.

Nowotwór, rak, Zbigniew Ziobro Damian Patecki
25.03.2024 13:29 Dr Damian Patecki o hejcie na Zbigniewa Ziobrę

Chory nie musi spełniać żadnych oczekiwań. Ludzie stereotypowo postrzegają chorujących onkologicznie. Uważają, że obowiązkowy jest brak włosów, brwi i wychudzenie. Są różne sposoby leczenia onkologicznego i odpowiedzi organizmu, niektórzy tyją podczas chemioterapii - mówi dr Damian Patecki, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Izby Lekarskiej w rozmowie z portalem Pacjenci.pl.Niedawno Zbigniew Ziobro pokazał zdjęcie ze szpitala, gdzie przeszedł operację. Polityk choruje na nowotwór przełyku. Ziobro apelował do internautów o regularne badanie się. Choć wiele osób życzyło powrotu do zdrowia ministrowi, w sieci nie zabrakło też osobliwych opinii internautów, jakoby polityk “wyglądał za dobrze”, bo nie stracił włosów. Komentarze wokół Ziobry sprowokowały anestezjologa, Damian Pateckiego do tego, by napisać na portalu X (dawny Twitter), wpis odnośnie stereotypowo postrzeganego obrazu osób chorujących, zwłaszcza onkologicznie. “Uważam, że chory nic nie musi- spełniać żadnych oczekiwań. Ludzie są nierozsądni, jeśli mówią, że ma wyglądać w określony sposób, bo choruje” - wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami Damian Patecki. 

Kate middleton, Shannen Doherty
24.03.2024 14:35 Chora na raka aktorka "Beverly Hills" zwróciła się do księżnej Kate. Poruszające oświadczenie

 Po tym, jak księżna Kate powiedziała światu, że choruje na raka, słowa wsparcia płyną z całego świata. Także od znanych osób chorych onkologicznie. Wśród nich jest Shannem Doherty, gwiazda serialu “Beverly Hills, 90210”, która sama zmaga się z zaawansowanym rakiem piersi. Aktorka w jednym z najnowszych wpisów na Instagramie dodała otuchy księżnej, ale postanowiła również wbić szpilę wszystkim tym, którzy w tym trudnym dla Kate czasie wywołali na niej presję podzielenia się ze światem informacją o chorobie. Co napisała?

nowotwór rak orzeczenie
07.03.2024 18:00 Ci chorzy mogą starać się o orzeczenie uprawniające do ulg. Niewielu z nich o tym wie

Choroba onkologiczna wiąże się z ograniczoną w czasie niepełnosprawnością. Osoby mierzące się z nowotworem mogą ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Chorym przysługuje wiele ulg, znacznie ułatwiających życie. Na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka, którzy uzyskali takie orzeczenie i co im daje?

 darmowa mammografia piersi
06.03.2024 19:05 Tym kobietom przysługuje darmowa mammografia. Sprawdź, czy to ty

Mammografia to badania wykrywające raka piersi, gdy nie ma jeszcze żadnych objawów. Niewiele kobiet wie, że można je wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak taki przywilej nie przysługuje wszystkim. Sprawdź, czy jesteś na liście i dowiedz się, dlaczego warto.Bezpłatną mammografię raz na 2 lara mogą wykonać kobiety w wieku 45-74 lat, a te z grupy ryzyka oraz z dawniej zdiagnozowanym nowotworem piersi, nawet co rok. Do badania nie jest potrzebne skierowanie. Jak je załatwić? 

ból
09.09.2023 17:48 Tak rozwija się nowotwór u dziecka. Jeśli zgłasza ten rodzaj bólu - nie czekaj ani chwili

Najczęściej występującym nowotworem u dzieci są białaczki, stanowiące 26% przypadków. Kolejnym na liście są guzy mózgu i rdzenia kręgowego (22%) i chłoniaki 16 %. Nowotwory u dzieci rozwijają się szybciej niż u dorosłych. Jednak by je rozpoznać, trzeba znać ich charakterystyczne objawy. Czym one są? Odpowiedź poniżej! 

ból żołądka
23.07.2023 16:40 Tak można wykryć raka żołądka. Te 3 metody powinien znać każdy

Rak żołądka to drugi pod względem częstości występowania nowotwór przewodu pokarmowego. Rozwija się skrycie i powoli, a jego objawy mogą być niespecyficzne, przez co łatwo pomylić je z innymi schorzeniami układu trawiennego. Jakie są główne metody diagnostyczne raka żołądka? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. specjalistą onkologii klinicznej Olgą Urbanowską – Domańską. 

Ograniczenie palenia
19.07.2023 18:47 O profilaktyce i ograniczaniu palenia w Sejmie

Parlamentarny Zespół ds. Zdrowia Publicznego podjął szeroko zakrojoną dyskusję na temat problemu palenia wśród Polaków. Liczni parlamentarzyści i grono ekspertów, w tym krajowy koordynator ds. walki z uzależnieniami rządu Republiki Czeskiej, dyskutowali na temat możliwości zredukowania liczby palących wyroby tytoniowe oraz – co znamienne – o programach redukcji szkód wśród tych, którzy zmagają się z uzależnieniem. 

rak
03.04.2023 16:34 Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?

Nowotwory stanowią drugą w kolejności przyczynę zgonów w Polsce, zaraz po chorobach układu krążenia i odpowiadają za około 25% zgonów w naszym kraju. Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy? 

rak
20.03.2023 10:44 Jakie są przyczyny rozwoju nowotworów? Wiele zależy od nas i stylu życia, który prowadzimy

Według WHO rak stanowi drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Do rozwoju nowotworów może dochodzić wskutek działania różnych czynników środowiskowych u osób z predyspozycjami genetycznymi. Według ekspertów, dzięki modyfikacji stylu życia jesteśmy w stanie zapobiec około 40% nowotworów. 

prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii
19.03.2022 01:33 Prof. Piotr Milecki: Protonoterapia to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia nowotworów

- Dlaczego ten typ radioterapii jest uznany za jeden z najskuteczniejszych? – pytamy prof. Piotra Mileckiego, ordynatora Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i kierownika Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.- Protony, docierając do guza nowotworowego, nie rozpraszają energii promieniowania w takim stopniu, jak to ma miejsce w przypadku promieniowania fotonowego, a więc ograniczają zasięg uszkodzeń zdrowych tkanek. Energia promieniowania protonowego zostaje zdeponowana precyzyjniej w celu, czyli guzie nowotworowym i w większym stopniu oszczędzamy sąsiadujące z guzem narządy zdrowe. Przy klasycznej radioterapii wiązka fotonów w większym zakresie aniżeli w terapii protonowej dociera do tkanek zdrowych, które znajdują się na jej drodze wiązki przed guzem. Niestety po zdeponowaniu dużej części energii w guzie nowotworowym nadal energia promieniowania fotonowego dociera do tkanek umiejscowionych poza guzem nowotworowym, jako tzw. dawka wyjściowa.W przypadku zastosowania terapii protonowej redukujemy praktycznie do zera dawkę poza guzem, co istotnie zmniejsza ryzyko uszkodzeń, które mogą powstać na drodze wiązki fotonowej, stosowanej w klasycznej radioterapii.Zaletą terapii protonowej jest więc przede wszystkim to, ze nie uszkadza w takim stopniu, jak promieniowanie fotonowe, zdrowych tkanek w okolicy guza i, co jest z tym związane, obniża także ryzyko powstania nowego, czyli indukowanego nowotworu w wyniku potencjalnego uszkodzenia DNA.Ryzyko wyindukowania nowotworu przez promieniowanie jonizujące jest szczególnie istotne dla chorych, będących we wczesnym etapie swego życia, czyli dzieci, młodzieży oraz także młodych chorych.- Jakie grupy pacjentów mogą głównie skorzystać na tej metodzie?- Przede wszystkim dzieci, które stanowią grupę chorych, co do których nikt już nie dyskutuje o wskazaniach do protonoterapii. W leczeniu onkologicznym dzieci i młodzieży protonoterapia jest metodą z wyboru, ponieważ w sytuacji młodego organizmu, który jeszcze się rozwija, tradycyjna radioterapia fotonowa związana jest nadal z wysokim ryzykiem wystąpienia nieprawidłowego rozwoju i zaburzeń funkcjonowania zdrowych narządów. Niemniej jednak choroba nowotworowa dotyczy przede wszystkim pacjentów w wieku dojrzałym. W leczeniu z udziałem radioterapii z jednej strony istnieje konieczność podania wysokiej dawki na guz nowotworowy, ale niestety z drugiej strony powyższe może zwiększać ryzyko pojawienia się poważnych objawów ubocznych leczenia.Niejednokrotnie stosujemy bardzo intensywną i agresywną terapie, łącząc radioterapię z chemioterapią, co ma na celu zwiększenie toksyczności ukierunkowanej na komórki nowotworowe. W związku z tym w przypadku wystąpienia nadmiernej toksyczności musimy niekiedy redukować dawkę, zwykle cytostatyku, a to w znaczący sposób wpływa negatywnie na wyniki leczenia. Dlatego też protonoterapia w tym założeniu ma potencjał ograniczenia objawów ubocznych w czasie prowadzonej terapii, co powinno przełożyć się na przeprowadzenie zaplanowanego leczenia i w ten sposób przełożyć się na poprawę wyników leczenia.Spośród innych wskazań do protonoterapii dotyczących dorosłych chorych, w których możemy oczekiwać istotnych korzyści z jej zastosowania, należy wymienić sytuacje kliniczne, w których zdrowe narządy krytyczne i guz nowotworowy znajdują się bardzo blisko. W związku z tym kluczowym jest wówczas stosowanie metody leczenia, dającej jak najmniejsze ryzyko uszkodzenia narządów krytycznych, czyli zdrowych. Między innymi w takich sytuacjach znajduje zastosowanie protonoterapia, a książkowym wskazaniem jest m. in. czerniak gałki ocznej, nowotwory złośliwe podstawy czaszki, okolicy rdzenia kręgowego, nerwów wzrokowych czy niektóre guzy mózgowia.Ponadto protonoterapia stwarza szansę na wyleczenie dla tej grupy chorych, u których dochodzi do nawrotów, a ratujące leczenie chirurgiczne jest niemożliwe. Takim przykładem są nowotwory głowy i szyi. in. z nowotworami w obrębie głowy, szyi. Powtórna klasyczna radioterapia oparta o wiązkę fotonową mogłaby okazać się dla tej grupy chorych bardzo trudna do zrealizowania, a niekiedy wręcz niemożliwa.- Pacjentów onkologicznych będzie przybywać, co wynika z naszej sytuacji demograficznej. A mamy tylko jeden ośrodek protonoterapii…- Dla przykładu, w Holandii, gdzie liczba mieszkańców jest 3-krotnie niższa, takich ośrodków mają trzy. W Niemczech jest sześć. Na dodatek ten, który mamy, został wybudowany bez powiązania z ośrodkiem onkologicznym, nie ma w nim stałego zespołu medycznego, co utrudnia jego funkcjonowanie. Sytuacja na dziś wygląda więc tak, że mamy ośrodek, który czeka na pacjentów, pacjenci zaś czekają na zabiegi, bo trudno to zgrać w konstrukcji organizacyjnej, jaka została przyjęta w okresie powstawania tego ośrodka. A koszty ekonomiczne włożone w jego budowę, były bardzo duże. Zapewne taka sytuacja ulegnie poprawie, ale pomimo tego, patrząc w przyszłość, to w najbliższym czasie będzie rosło zapotrzebowanie na kolejne ośrodki.- Ministerstwo Zdrowia już jakiś czas temu powołało zespół do opracowania strategii protonoterapii w Polsce. Jest więc nadzieja na kolejny ośrodek, niewykluczone, że powstanie on przy Wielkopolskim Centrum Onkologii…- Według mojego rozeznania w naszym kraju potrzebne byłyby jeszcze takie trzy ośrodki, tym bardziej, że protonoterapia ma przed sobą przyszłość. W tej chwili na świecie prowadzonych jest ponad sto badań klinicznych związanych z protonoterapią i w przyszłości oczekujemy wyników, które znacząco zwiększą udział tej formy radioterapii w leczeniu nowotworów. Zresztą już obecnie, jak wspomniałem, w wielu krajach Europy wdrożono intensywny program budowy ośrodków protonoterapii.undefined

Mężczyźni nowotwór prostaty
19.03.2022 01:29 Rak prostaty w roli głównej

Rak prostaty to dziś w Polsce najczęstszy nowotworów u mężczyzn. Diagnozowany jest u coraz młodszych osób. – Przez lata uważaliśmy raka prostaty za nowotwór tylko starszych panów i tylko te starsze osoby badaliśmy w tym kierunku, albo w ogóle ich nie badaliśmy, a jedynie czekaliśmy, aż pojawią się objawy – mówi dr n. med. Iwona Skoneczna, onkolog ze Szpitala Grochowskiego i Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Tymczasem wiadomo, że wczesny rak prostaty, nawet agresywny i zaawansowany, może nie dawać żadnych objawów. – Dlatego zachęcamy także młodszych mężczyzn, by się badali i sprawdzali, czy nie mają raka prostaty – dodaje dr Skoneczna.Badania przeprowadzone w Danii wykazały, że osoby, które w przyszłości zachorują na raka prostaty, już w wieku 45 lat mają średni poziom PSA wyższy niż reszta populacji. – Dlatego już w tym wieku zalecamy wykonanie pierwszego badania PSA i określenie innych czynników ryzyka. Jeżeli bowiem w rodzinie pacjenta ktoś chorował w młodym wieku na agresywnego raka prostaty lub raka piersi, to już od czterdziestego roku życia, a czasem nawet wcześniej rekomendujemy badania sprawdzające – wyjaśnia dr Skoneczna.