Ta grupa kobiet najbardziej narażona jest na choroby sercowo-naczyniowe. Dlaczego?
Schorzenia sercowo-naczyniowe dotykają osoby w różnym wieku, choć badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne dowodzą, że najbardziej narażona jest grupa kobiet, u których wystąpiła menopauza.
“To wyjątkowe badanie kohortowe dowodzi, że u kobiet po menopauzie ryzyko chorób serca gwałtownie wzrasta. Kobiety, zwłaszcza te po okresie przekwitania, nie są dostatecznie badane i leczone ”- wyjaśnia dr Ella Ishaaya, główna autorka badań. Naukowcy wyjaśnili, dlaczego tak się dzieje.
Bóle głowy? Ten podcast Pacjenci.pl Wam pomoże!
Na choroby sercowo-naczyniowe narażona jest grupa kobiet, która przeszła menopauzę
Schorzenia serca są jednymi z najczęściej diagnozowanych chorób w Polsce i na świecie. Badania pokazują, że częściej dotykają kobiety. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne w najnowszych badaniach podkreśliło, że ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych mocno wzrasta w pewnym okresie życia.
Chodzi o kobiety, które przeszły już menopauzę. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne przeprowadziło badanie obserwacyjne z udziałem 1158 osób - 579 kobiet po menopauzie oraz 579 mężczyzn.
Obie grupy przyjmowały statyny (leki hamujące produkcję cholesterolu w wątrobie). Grupy dobrano tak, by były do siebie jak najbardziej podobne pod względem wieku, ale też stanu zdrowia.
Zobacz podcast Pacjenci.pl:
Lekarze zbadali tętnice wieńcowe badanych za pośrednictwem tomografii. Przeanalizowali głównie stopień zwapnienia tętnic (wskaźnik CAC). Ocena stanu naczyń pozwoliła określić prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, ale też innych zaburzeń w pracy układu krążenia.
Warto dodać, że im wyższy wskaźnik CAC, tym większe ryzyko pojawienia się chorób kardiologicznych. Tomografię komputerową badacze przeprowadzili dwa razy.
Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy Czy mięso podnosi cholesterol we krwi? Wszystko zależy od tych czynnikówJak prezentują się wyniki u kobiet, a jak u mężczyzn?
Później porównano wyniki kobiet i mężczyzn, uzyskane w obu tomografiach. U pań, które na początku miały niski wskaźnik CAC, potwierdzono dwukrotny wzrost ryzyka wystąpienia problemów kardiologicznych - w drugim badaniu. Natomiast w grupie mężczyzn takich wniosków nie było. Lekarze porównali też wyniki badań kobiet z wynikami w grupie kontrolnej.
Stworzyło ją 579 mężczyzn. Badani panowie również przyjmowali statyny na obniżenie poziomu cholesterolu. W grupie kobiet, które w pierwszej tomografii miały niski CAC, ryzyko wystąpienia schorzeń serca wzrosło dwukrotnie w ciągu roku. W związku z czym osiągnięto podobny poziom jak u mężczyzn - z tą różnicą, że nie odnotowano tak ogromnego wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
To wyjątkowe badanie kohortowe dowodzi, że u kobiet po menopauzie ryzyko chorób serca gwałtownie wzrasta. Kobiety, zwłaszcza te po okresie przekwitania, nie są dostatecznie badane i leczone. Tymczasem pojawia się u nich wiele nowych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, które należy wziąć pod uwagę. Trzeba zwiększać świadomość na temat tych zagrożeń - podkreśla dr Ella Ishaaya, autorka badań.
Dlaczego kobiety w średnim wieku są tak bardzo narażone?
Dlaczego zatem kobiety po menopauzie są tak bardzo narażone na schorzenia sercowo-naczyniowe? Według autorów badania, sprzyja temu spadek poziomu estrogenu, ale też wzrost stężenia testosteronu w organizmie.
Zmiany hormonalne oddziałują na procesy w naszym ciele, m.in. odkładanie się tkanki tłuszczowej, ale również krzepnięcie krwi. Zmiany prowadzą również do szybszego powstawania blaszek miażdżycowych, co prowadzi do rozwijania się chorób serca oraz miażdżycy.
Źródło: Zdrowie.wprost.pl
Czytaj też:
Tyle kroków trzeba robić, żeby zmniejszyć ryzyko zawału. Wcale nie 8 tysięcy dziennie!
Ten owoc jest jak lekarstwo na serce. Wystarczy garść dziennie, by odczuć efekty
Objawy nadciśnienia poznasz po twarzy. Tak wyglądają oczy i skóra chorego