Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ta grupa kobiet najbardziej narażona jest na choroby sercowo-naczyniowe. Dlaczego?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 09.04.2024 10:27

Ta grupa kobiet najbardziej narażona jest na choroby sercowo-naczyniowe. Dlaczego?

Zdrowie, choroby serca, kobiety
Fot. Freepic

Schorzenia sercowo-naczyniowe dotykają osoby w różnym wieku, choć badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne dowodzą, że najbardziej narażona jest grupa kobiet, u których wystąpiła menopauza. 

“To wyjątkowe badanie kohortowe dowodzi, że u kobiet po menopauzie ryzyko chorób serca gwałtownie wzrasta. Kobiety, zwłaszcza te po okresie przekwitania, nie są dostatecznie badane i leczone ”- wyjaśnia dr Ella Ishaaya, główna autorka badań. Naukowcy wyjaśnili, dlaczego tak się dzieje.

Bóle głowy? Ten podcast Pacjenci.pl Wam pomoże!

Na choroby sercowo-naczyniowe narażona jest grupa kobiet, która przeszła menopauzę

Schorzenia serca są jednymi z najczęściej diagnozowanych chorób w Polsce i na świecie. Badania pokazują, że częściej dotykają kobiety. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne w najnowszych badaniach podkreśliło, że ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych mocno wzrasta w pewnym okresie życia

Chodzi o kobiety, które przeszły już menopauzę. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne przeprowadziło badanie obserwacyjne z udziałem 1158 osób - 579 kobiet po menopauzie oraz 579 mężczyzn.

Obie grupy przyjmowały statyny (leki hamujące produkcję cholesterolu w wątrobie). Grupy dobrano tak, by były do siebie jak najbardziej podobne pod względem wieku, ale też stanu zdrowia. 

Zobacz podcast Pacjenci.pl: 

Lekarze zbadali tętnice wieńcowe badanych za pośrednictwem tomografii. Przeanalizowali głównie stopień zwapnienia tętnic (wskaźnik CAC). Ocena stanu naczyń pozwoliła określić prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, ale też innych zaburzeń w pracy układu krążenia. 

Warto dodać, że im wyższy wskaźnik CAC, tym większe ryzyko pojawienia się chorób kardiologicznych. Tomografię komputerową badacze przeprowadzili dwa razy.

kobieta-trzyma-sie-za-klatke-piersiowa.jpg
Fot. Freepic
Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy Czy mięso podnosi cholesterol we krwi? Wszystko zależy od tych czynników

Jak prezentują się wyniki u kobiet, a jak u mężczyzn?

Później porównano wyniki kobiet i mężczyzn, uzyskane w obu tomografiach. U pań, które na początku miały niski wskaźnik CAC, potwierdzono dwukrotny wzrost ryzyka wystąpienia problemów kardiologicznych - w drugim badaniu. Natomiast w grupie mężczyzn takich wniosków nie było. Lekarze porównali też wyniki badań kobiet z wynikami w grupie kontrolnej. 

Stworzyło ją 579 mężczyzn. Badani panowie również przyjmowali statyny na obniżenie poziomu cholesterolu. W grupie kobiet, które w pierwszej tomografii miały niski CAC, ryzyko wystąpienia schorzeń serca wzrosło dwukrotnie w ciągu roku. W związku z czym osiągnięto podobny poziom jak u mężczyzn - z tą różnicą, że nie odnotowano tak ogromnego wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

To wyjątkowe badanie kohortowe dowodzi, że u kobiet po menopauzie ryzyko chorób serca gwałtownie wzrasta. Kobiety, zwłaszcza te po okresie przekwitania, nie są dostatecznie badane i leczone. Tymczasem pojawia się u nich wiele nowych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, które należy wziąć pod uwagę. Trzeba zwiększać świadomość na temat tych zagrożeń - podkreśla dr Ella Ishaaya, autorka badań.

Dlaczego kobiety w średnim wieku są tak bardzo narażone?

Dlaczego zatem kobiety po menopauzie są tak bardzo narażone na schorzenia sercowo-naczyniowe? Według autorów badania, sprzyja temu spadek poziomu estrogenu, ale też wzrost stężenia testosteronu w organizmie. 

Zmiany hormonalne oddziałują na procesy w naszym ciele, m.in. odkładanie się tkanki tłuszczowej, ale również krzepnięcie krwi. Zmiany prowadzą również do szybszego powstawania blaszek miażdżycowych, co prowadzi do rozwijania się chorób serca oraz miażdżycy.

Źródło: Zdrowie.wprost.pl

Czytaj też:

 Tyle kroków trzeba robić, żeby zmniejszyć ryzyko zawału. Wcale nie 8 tysięcy dziennie!

Ten owoc jest jak lekarstwo na serce. Wystarczy garść dziennie, by odczuć efekty

Objawy nadciśnienia poznasz po twarzy. Tak wyglądają oczy i skóra chorego

 

Polecane