Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > To najgorszy rodzaj mięsa w sklepach. Omijaj je szerokim łukiem
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 20.04.2024 11:13

To najgorszy rodzaj mięsa w sklepach. Omijaj je szerokim łukiem

Mięso mielone
Fot. Canva

Kupując mięso mielone należy uważnie sprawdzić etykietę, są bowiem rodzaje mielonego, które są bardzo złej jakości. O jakim rodzaju mięsa mowa? O mięsie garmażeryjnym. Producenci wykorzystują niewiedzę kupujących, żeby sprzedawać pod przykrywką mielonego mięso pełne konserwantów!

Mięso garmażeryjne - co to jest?

Mięso garmażeryjne zaliczane jest do produktów wysoko przetworzonych. W jego skład wchodzą bowiem nie tylko świeże mięso z dodatkiem soli, ale także woda, tłuszcze, białko różnego pochodzenia, błonnik oraz sztuczne dodatki, w tym konserwanty. 

Natomiast samo mięso mielone, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego nr 853/2004 to mięso bez kości, które zostało rozdrobnione i zawiera mniej niż 1 proc. soli spożywczej. Nie jest to produkt przetworzony, to po prostu mięso bez żadnych dodatków.

Jak kupić dobre mięso mielone?

Kluczem do zakupu dobrej jakości mięsa mielonego jest więc dokładne przeczytanie etykiety. To, że coś wygląda jak mielone, nie oznacza jeszcze, że jest wysokiej jakości mięsem - często producenci nazywają swoje produkty “mięsem garmażeryjnym” czy “mięsem na burgery”, jednak w rzeczywistości mięsa jest w produkcie dużo mniej niż w zwykłym mielonym.

Kupując mięso pakowane należy przeczytać skład, a nie spojrzeć tylko na datę ważności. W składzie dobrej jakości produkty powinno znajdować się samo mięso (wołowe, wieprzowe, drobiowe) oraz niewielka ilość soli. Można także zwrócić uwagę na proporcje kolagenu do białka, które powinny być zawarte na etykiecie. Kolagen obniża jakość mięsa, jest białkiem niepełnowartościowym, które sprawia, że mięso jest twardsze i trudniejsze do strawienia. Kolagen występuje głównie w mięsie zwierząt starszych - właśnie dlatego mięso drobiowe jest delikatniejsze, ponieważ kurczęta nie są długo hodowane przed ubojem. 

Jaki kolor powinno mieć dobre mięso?

Świeże mięso ma kolor czerwony, za co odpowiada mioglobina. Jeśli dojdzie do kontaktu z powietrzem, kolor mięsa zmienia się na szary lub brązowy. Można je bezpiecznie jeść, jeśli nie minął termin ważności lub nie pachnie ono podejrzanie. 

Zobacz też:

Podali chłopcu krew z HIV, bo była tańsza. Rusza proces w sprawie krwi od więźniów

Głodówka oczyszczająca - jak bezpiecznie z niej wyjść. Czy można uniknąć efektu jo-jo?

Czarny czosnek - właściwości i zastosowanie. Jak jeść czarny czosnek i czym się różni od zwykłego?

Polecane