Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > To może spotkać córkę Nawrockiego. Psycholog jasno o skutkach hejtu
Daria  Siemion
Daria Siemion 07.06.2025 09:45

To może spotkać córkę Nawrockiego. Psycholog jasno o skutkach hejtu

Karol Nawrocki
Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wieczór wyborczy miał należeć do Karola Nawrockiego, prezydenta elekta, ale media i opinia publiczna skierowały wzrok na zupełnie inną postać: jego siedmioletnią córkę, Kasię. Dziewczynka, stojąc u boku rodziców na scenie, promieniowała radością. Wysyłała serduszka do kamer, śmiała się i – jak to dziecko – nieświadoma ciężaru chwili, rozjaśniła ją swoją obecnością.

Nie wszystkim się to jednak spodobało.

W mediach społecznościowych szybko pojawiły się komentarze pełne wulgarnego hejtu. Niektóre wpisy kwestionowały nawet wygląd dziecka, inne porównywały dziewczynkę do ojca rażąco krzywdzący sposób. Padły słowa: „naćpana jak ojciec” czy „na jej miejscu nie wychodziłbym z domu”.

Jak takie słowa mogą zaszkodzić dziecku, które stało tylko obok swojego taty?

Psycholog dziecięcy o możliwej traumie

Zapytany o konsekwencje takich reakcji, mgr Igor Wiśniewski, psycholog dziecięcy, nie pozostawia złudzeń:

– Trzeba jasno powiedzieć, że jeśli te komentarze do niej dotrą — co mam nadzieję się nie wydarzy, bo każdy odpowiedzialny rodzic uniemożliwi dziecku czytanie takich bezeceństw — mogą wywołać poważne konsekwencje psychiczne, jak każdy hejt – mówi Wiśniewski.

– Mówimy tu o zaburzonych procesach emocjonalno-społecznych, zaczynając od poczucia własnej wartości (czy raczej jej spadku), przez możliwe lęki społeczne – no bo jak to: „ludzie są tacy… tacy – w domyśle – źli, krzywdzący, wypominający, niesprawiedliwi” – po lęki uogólnione czy też zaburzenia nastroju związane właśnie z tym hejtem.


Psycholog zwraca uwagę na szczególną dotkliwość ataków, które dotyczą wyglądu dziecka — to może prowadzić do zaburzeń odżywiania, np. do anoreksji, która jest przecież chorobą śmiertelną. Czytaj także: "To nie chimera, to walka o życie" – lek. Elżbieta Bonder o mitach i faktach dotyczących zaburzeń odżywiania [WYWIAD]

– Nie bez znaczenia dla jej zdrowia psychicznego jest też to, że w tym hejcie przewijały się komentarze porównujące ją do ojca. Gdzieś przeczytałem: "naćpana jak ojciec". To podważenie roli obiektu bezpieczeństwa, jakim jest ojciec. I z tego wynikają kolejne konsekwencje, bo 7-letnia dziewczynka nie rozumie, dlaczego ktoś obraża jej ojca.


– Syn Karola Nawrockiego to zupełnie inna sprawa. To dorosła osoba, która jest w stanie wyciągać wnioski na zupełnie innym poziomie percepcji. Siedmiolatka nie ma pojęcia, dlaczego o jej tatusiu mówią takie straszne rzeczy, dlaczego go wyzywają itd. Takie dziecko przez to cierpi.

depresja dziecko
Hejt może mieć fatalne skutki Fot. dimaberlinphotos/CanvaPro

Hej w Polsce – przerażające statystyki

Problem nie kończy się na Kasi Nawrockiej. Polska od lat zmaga się z narastającą falą przemocy psychicznej w sieci, szczególnie wobec dzieci i młodzieży. Ze statystyk wynika, że co piąty nastolatek doświadczył cyberprzemocy.

Dane Komendy Głównej Policji są alarmujące: w 2024 roku odnotowano 2054 prób samobójczych wśród osób poniżej 19. roku życia. 127 z nich zakończyło się śmiercią. Choć liczba zgonów spadła o 18,6 proc. w porównaniu z 2022 rokiem, to liczba prób wzrosła.

Zaledwie 21 proc.  dzieci mówi o hejcie rodzicom. 75 proc. rodziców zaprzecza, że ich dziecko padło ofiarą hejtu — mimo że aż trzy na cztery dzieci przyznają, że go doświadczyły. Ta rozbieżność pokazuje, jak niezrozumiały jest to problem. Wielu z nas nadal traktuje hejt jako coś "normalnego", ale tak nie jest – to systematyczne niszczenie psychiki. Czytaj także: 14-letnia Nina nie żyje. To, co ją spotkało, to koszmar

komputer, telefon, dłonie
Hejtu doświadcza ¼ dzieci i młodzieży Fot. Pixabay

Jak inne kraje walczą z hejtem?

W Kodeksie karnym próżno szukać pozycji "hejt". Ten może być ścigany jako zniesławienie, znieważenie lub inne przestępstwa. 

W naszym kraju wciąż brakuje spójnej polityki przeciwdziałania mowie nienawiści, tymczasem inne państwa pokazują, że da się z tym walczyć – w Korei Południowej za hejt można iść na 3 lata do więzienia, w Niemczech portalom za szerzenie hejtu grożą kary do 50 mln euro.

Inne kraje, takie jak Wielka Brytania, stawiają na edukację dzieci i monitoring mediów społecznościowych. W Finlandii sprawcy hejtu są izolowani, a ich rodzice zobowiązani do uczestnictwa w programach naprawczych. Czytaj także: Psycholog dziecięcy o hejcie na córkę Nawrockiego. “Nie bronię hejterów, ale winni są też rodzice”