Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > To najpopularniejsze przesądy po śmierci. Niektóre z nich są groźne
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 01.07.2024 12:39

To najpopularniejsze przesądy po śmierci. Niektóre z nich są groźne

śmierć, przesądy
Fot. Freepic

Śmierć bliskiej osoby to wydarzenie, z którym bardzo trudno jest się pogodzić. Musi minąć wiele miesięcy, a nawet lat, by w ogóle można było zaakceptować bolesną stratę. Na przestrzeni lat powstało mnóstwo przesądów, związanych ze śmiercią.

Przesądy to inaczej wiara w nadprzyrodzone moce, ale też tajemnicze związki między konkretnymi sytuacjami. Niektóre z nich mogą być groźne lub przynosić ogromnego pecha rodzinie zmarłego.  O czym konkretnie mowa?

To najpopularniejsze przesądy związane ze śmiercią

Choć we współczesnej kulturze odchodzi się powoli od popularności przesądów związanych ze śmiercią, wciąż wiele starszych osób wierzy w ich moc. Najstarsi wierzą w to, że gdy duch opuszcza ciało, istnieje wiele sytuacji, które mogą przynosić szczęścia lub pecha bliskim zmarłego.

Jednym z najpopularniejszych przesądów związanych ze śmiercią jest obawa, że zmarła osoba będzie chciała zostać po śmierci na ziemi. Wierzono, zresztą jeszcze wciąż się wierzy, że osoby, które mieszkają w tym samym domu, co zmarły, będą nawiedzane przez duchy. 

Kolejny z przesądów traktował o tym, że zmarły po opuszczeniu mieszkania potrzebował otwartego okna. W przeciwnym razie duch pozostawał w mieszkaniu, nawiedzając domowników.

W niektóre przesądy wciąż jeszcze się wierzy
Fot. Freepic

 

Dodatkowe pieniądze dla seniorów, nawet 500 zł do emerytury. Wiadomo, kto może je uzyskać Nie żyje Radosław Kulik. Gwiazdor disco-polo miał 53 lata

Nie wolno dotykać rzeczy zmarłego

Jeden z popularniejszych przesądów odnośnie śmierci związany jest z trumną ze zmarłym. Dawniej umieszczano je w domach. Rodziny, które bardzo mocno wierzyły w zabobony, dbały o to, by zmarła osoba została wyniesiona nogami do przodu. Taki sposób wyjścia ze zmarłym z domu sprawiał, że nieboszczyk dobrowolnie opuszczał swój dom razem ze swoim duchem.

To jeszcze nie wszystko, gdyż kolejny przesąd mówił, że nie wolno dotykać przez sześć tygodni od czasu śmierci rzeczy osoby zmarłej. Wszystko przez to, że dusza może jeszcze powracać na miejsce, by skorzystać ze wszystkich pozostawionych przedmiotów.

Przesądy pogrzebowe. Czego dotyczą?

Przesądy dotyczą też bezpośrednio przygotowania ciała zmarłej osoby do pochówku i złożenia w grobie. Wśród najpopularniejszych zabobonów związanych z pogrzebem należą:

  • Wkładanie różańca do trumny, ale też książeczki do nabożeństw oraz drobnych pieniędzy
  • Układanie na powiekach monet. Mówiło się, że podobno to potrzebne, by dostać się do nieba
  • Ciało powinno zostać pochowane przed najbliższą niedzielą. Dlaczego? Bo w przeciwnym razie nadejdzie kolejna śmierć.
  • Jeden z zabobonów dotyczy również czuwania przy ciele zmarłej osoby, ale też samego pogrzebu. Bardzo ważne kiedyś było to, by przed ostatnim pożegnaniem czuwać przy zmarłej osobie w otwartej trumnie. Również pod żadnym pozorem nie można było zapalać zniczy tuż po zakończeniu pogrzebu. Mówiło się tez, by nie używać zapalniczki. Zgodnie z przesądami szacunek do zmarłego okazuje się wtedy, gdy zapala się znicze wyłącznie zapałkami. Zapalanie zniczy zapalniczką podobno przynosi całej rodzinie pecha.

Czytaj też:

Czy to najbardziej bolesny rodzaj śmierci? Tak wygląda śmierć w pożarze

"Mój kot miał lepszą śmierć niż moja babcia, czyli dlaczego jestem za eutanazją" [List do redakcji]

Zmarła na korytarzu SOR, jej śmierć "przeoczono"?