Tragedia w Rzepinie. 12-latki nie dało się uratować

Wakacje, czas odpoczynku i letnich festynów. W sobotę 5 lipca nad jeziorem odbywały się Dni Puszczy Rzepińskiej. Beztroską zabawę przerwała tragedia. Tuż po godzinie osiemnastej służby ratunkowe otrzymały niepokojące zgłoszenie. Zaginęła 12-letnia dziewczynka.
- Dziewczynka zniknęła pod wodą tuż po godzinie osiemnastej
- Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi śledztwo
- Statystyku utonięć są alarmujące
Dramatyczna akcja ratunkowa nad jeziorem Długie
Wszystko wydarzyło się błyskawicznie. Dziewczynka, która kąpała się w jeziorze Długie pod opieką osoby dorosłej, nagle zniknęła pod wodą. O godzinie 18:16 strażacy otrzymali wezwanie o zaginięciu dziecka. Na miejsce natychmiast skierowano jednostki straży pożarnej i śmigłowiec LPR.
Akcja poszukiwawcza była intensywna – wykorzystano łodzie ratownicze oraz drona podwodnego. Po odnalezieniu dziewczynki natychmiast rozpoczęto reanimację, która trwała ponad godzinę. Niestety, życia dziecka nie udało się uratować. Lekarz stwierdził zgon na miejscu.

Kąpielisko bez ratowników
Do tragedii doszło w czasie, gdy kąpielisko nie było już strzeżone przez ratowników wodnych. To rodzi pytania o organizację i odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników imprez masowych nad wodą.
Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi śledztwo mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności zdarzenia. Władze lokalne wyraziły głęboki żal i w związku z tragedią odwołały dalsze obchody festynu.
Przeczytaj też: Tragedia w podlaskiej wsi. Nie żyje 3-latek
Utonięcia w Polsce – statystyki, które alarmują
Niestety tragedia w Rzepinie nie jest odosobnionym przypadkiem. Tego samego dnia rano w pobliskim Tyczynie utonął 39-letni mężczyzna. Przeczytaj też: Dzwonić na 112 czy 999? To sprawa życia i śmierci
Statystyki utonięć w Polsce są zatrważające – w 2024 roku odnotowano 488 wypadków tonięć, w których życie straciły aż 444 osoby. Najwięcej tragedii miało miejsce w rzekach, jeziorach i stawach, zazwyczaj w miejscach niestrzeżonych. W tym roku tylko w ciągu pierwszych sześciu dni lipca utonęło już 17 osób. W czerwcu – 31 osób.

Istotnym czynnikiem ryzyka jest alkohol – aż 89 ofiar utonięć znajdowało się pod jego wpływem. Eksperci apelują o rozwagę, wybieranie strzeżonych kąpielisk oraz edukację na temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Źródła: fakt.pl, pacjenci.pl, statystyka.policja.pl



































