Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > W tym wieku zrezygnuj z alkoholu. Unikniesz demencji
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 21.05.2024 11:59

W tym wieku zrezygnuj z alkoholu. Unikniesz demencji

W tym wieku odstaw alkohol
Fot. Freepic

Choć wszyscy wiemy, że alkohol spożywany w znacznych ilościach szkodzi zdrowiu, pijemy go i to często. Statystyczny Polak męskiej płci męskiej spożywa ponad 18 l czystego alkoholu rocznie. 

Średnia dla innych europejskich krajów wynosi niewiele ponad sześć litrów. Wiadomo, że alkohol potrafi wyniszczać narządy takie jak serce, wątroba czy mózg. Neurolodzy zwracają uwagę na to, w jakim wieku warto odstawić napoje alkoholowe, by chronić swoje zdrowie. 

Czy istnieje tzw. bezpieczna dawka alkoholu?

Polacy lubią alkohol i nie ma tutaj co do tego żadnych wątpliwości. 18,4 litra czystego alkoholu przypada rocznie na mieszkańca Polski płci męskiej, natomiast 5,6 litra w przypadku kobiet. Pijemy alkohol bez okazji, ale też celebrując wszelkiej maści ważne dla nas wydarzenia. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, alkohol przyczynia się każdego roku do trzech milionów zgonów.

Czy można mówić o tzw. bezpiecznej dawce alkoholu? Według naukowców nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu. Każda dawka etanolu wpływa destrukcyjnie na ludzki organizm i zdrowie. Mowa o takich czynnikach jak zwiększenia ryzyka zapalenia wątroby, natomiast w konsekwencji marskości oraz raka wątrobokomórkowego. Alkohol zwiększa też ryzyko rozwoju jamy ustnej, przełyku, krtani, prostaty oraz piersi. Negatywnie wpływa też na serce, sprzyjając udarom czy zawałom.

Negatywnie wpływa na mózg
Fot. Freepic
Czy wodą utlenioną można polewać rany? Na ten temat krąży wiele mitów Te choroby zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie. Jak im zapobiegać?

Alkohol jet zabójczy dla naszego mózgu

Nie jest też tajemnicą, że spożywany alkohol jest zabójczy dla naszego mózgu, gdyż wpływa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc do degeneracji mózgu. Zdaniem lekarzy regularne spożywanie alkoholu może zwiększyć ryzyko demencji. W tym momencie problem dotyczy już 46 mln ludzi na świecie.

Zdaniem dr Richarda Restaka alkohol to "neurotoksyna, która szczególnie destrukcyjnie wpływa na obszary mózgu związane z pamięcią". Naukowcy przeprowadzili badania, które dowiodły, iż alkohol generuje stan zapalny w neuronach, czego skutkiem jest zaburzenie przewodnictwa nerwowego oraz impulsów między neuronami. Niestety, stopniowo uszkadza komórki nerwowe.

W tym wieku odstaw alkohol

Lekarze wskazują na konkretny wiek, gdy warto pożegnać się z piciem alkoholu. Według dr. Restaka to 65 lat.  

"Zdecydowanie sugeruję, byś całkowicie wyeliminował alkohol ze swojej diety, jeśli masz 65 lat lub więcej - powiedział ekspert cytowany przez express.co.uk.

Jak się okazuje, spożywanie alkoholu w dużych ilościach może prowadzić do zespołu Wernickiego-Korsakowa. Jest to forma demencji wywołana niedoborem witaminy B1, czyli tiaminy. Ten związek ma ogromny wpływ na działanie układu nerwowego.

 U osób nadużywających alkoholu z czasem rozwija się tzw. demencja alkoholowa. Charakterystyczne cechy choroby to zaburzenia pamięci krótkotrwałej, często mylone z chorobą Alzheimera. Osoby z demencją mają problemy z zapamiętywaniem nowych wiadomości i bywają agresywni. Właśnie te objawy spowodowane są uszkodzeniem komórek nerwowych w mózgu. Oczywiście odpowiednio wczesne rozpoznanie, a później odstawienie alkoholu przez chorą osobę daje szansę na zatrzymanie zmian, a nawet ich cofnięcie.

Czytaj też: 

Waloryzacja renty alkoholowej. Tyle teraz wynosi świadczenie

Co uzależnia bardziej – piwo czy wódka? Zapytaliśmy o to eksperta

Po tym poznasz, że alkohol uszkodził Twoją wątrobę. Wcale nie trzeba się upijać
 

Polecane