Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Wyższa renta wdowia. Zamiast 15 proc. może być nawet 55 proc. lub 60 proc.
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 12.01.2025 12:45

Wyższa renta wdowia. Zamiast 15 proc. może być nawet 55 proc. lub 60 proc.

renta wdowia, renta rodzinna
Fot. Canva/mattjeacock, KatarzynaBialasiewicz, Getty Images

Wnioski o rentę wdowią mogą być składane już od 1 stycznia tego roku. Rozwiązanie to pozwala połączyć własną emeryturę z rentą rodzinną, w proporcjach 100 proc. i 15 proc. W sytuacji jednak, gdy małżonek był obywatelem Niemiec, świadczenie może być znacznie wyższe. Wysokość niemieckiej renty wdowiej sięga nawet 60% emerytury zmarłego współmałżonka. 

Możliwość uzyskania wyższej renty wdowiej

Od stycznia 2025 roku owdowiali małżonkowie w Polsce, po złożeniu wniosku, mogą jednocześnie pobierać emeryturę swoją oraz część renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Do wyboru mają dwie konfigurację, mogą zatem wybrać wariant korzystniejszy finansowo:

  • 15% własnego świadczenia i 100% renty rodzinnej
  • 15% renty rodzinnej i 100% własnego świadczenia

Wsparcie finansowe, zwiększone o część renty po małżonku ma na celu wzmocnienie stabilizacji finansowej emerytów i rencistów i poprawę ich komfortu życia. Fundusze mogą przeznaczać na dowolny, cel, np. rehabilitację, wizyty u prywatnych lekarzy czy zakup suplementów. 
 

Zagrożenie gruźlicą w Polsce, brak kar i nieskuteczne leczenie. Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia Paraliżuje Cię stres? Psycholog podpowiada, jak go zwalczyć w kilka sekund

Wyższa jest niemiecka renta wdowia

Polacy, których małżonkowie byli obywatelami Niemiec, mogą liczyć na znacznie wyższe renty wdowie. Wysokość świadczenia zależy od długości okresów składkowych zmarłego współmałżonka.

W przypadku dużej renty wdowiej (große Witwenrente) – świadczenie wynosi 55 proc. emerytury zmarłego współmałżonka, a bywa, że może wynieść nawet 60 proc. Ten ostatni przypadek dotyczy osób, które zawarły małżeństwo przed 2002 rokiem, a współmałżonek urodził się przed 2 stycznia 1962 roku. Nie wszyscy też wiedzą, że w pierwszych trzech miesiącach po śmierci wypłacana jest pełna emerytura zmarłego.
 

Jak uzyskać niemiecką rentę wdowią?

W celu otrzymania świadczenia, należy spełnić określone warunki, m.in.:

  • małżeństwo musiało trwać co najmniej rok
  • zmarły współmałżonek miał co najmniej 5 lat okresów składkowych
  • wdowa lub wdowiec nie zawarli kolejnego małżeństwa

To świadczenie przysługuje również osobom wychowującym dzieci lub mającym ukończony 47. rok życia. Jeśli warunki świadczenia nie zostaną spełnione, małżonkowi przysługuje tzw. mała renta wdowia (kleine Witwenrente). Wypłacana jest przez 24 miesiące. 

Niemiecki system socjalny przewiduje także inne formy wsparcia, takie jak renta wychowawcza dla rozwodników wychowujących dzieci (Erziehungsrente) czy renta sieroca (Waisenrente). Oba świadczenia mogą być łączone z polską emeryturą. 
 

Źródło: Infor.pl

Zobacz także:

Półpasiec to bolesna choroba wirusowa. Po tych objawach go rozpoznasz

Badania naukowe przy użyciu AI. Chcą opracować lek na starzenie

Polska mistrzyni jest w tragicznym stanie. Straciła wzrok

Dla neurologa choroby rzadkie to codzienność. W Polsce choruje na nie ok. 2,5 mln osób
Choroby rzadkie - wywiad z neurologiem
Choroby rzadkie - wywiad z neurologiem
Zgodnie z przyjętą w Unii Europejskiej definicją, choroba rzadka dotyczy mniej niż 5 osób na 10 tys. Mimo rzadkości występowania każdej z nich, w sumie dotykają one około 6–8% populacji, co w Polsce przekłada się na co najmniej 2,5 miliona osób. Około połowę z dotychczas skatalogowanych 8-10 tys. chorób rzadkich stanowią choroby dotyczące układu nerwowego, a pacjenci ci wymagają pomocy neurologa.Do neurologicznych chorób rzadkich zalicza się m.in. miastenię, NMOSD, rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie zanikowe boczne, dystrofię mięśniową Duchenne'a, zespół Dravet, chorobę Huntingtona czy autoimmunologiczne zapalenia mózgu. O wyzwaniach związanych z diagnozowaniem i leczeniem chorób rzadkich mówi prof. dr hab. m. med. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która na początku grudnia objęła funkcję przewodniczącej Rady ds. Chorób Rzadkich. 
Czytaj dalej
Paradontoza, czyli agresywne zapalenie przyzębia. Co warto wiedzieć o chorobie prowadzącej do utraty zębów?
Paradontoza - agresywne zapalenie przyzębia
Paradontoza - agresywne zapalenie przyzębia
Nieleczone stany zapalne w jamie ustnej mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, wpływających nie tylko na zdrowie zębów, ale także na jakość życia. Przykładem jest paradontoza – jedna z głównych przyczyn bezzębia, z którym zmaga się aż 30 proc. Polaków. Powstaje w następstwie nadmiernego rozwoju płytki nazębnej, a bagatelizowanie tego problemu sprzyja rozwojowi zaawansowanych schorzeń przyzębia. Niestety, świadomość zagrożeń pojawia się u wielu osób dopiero wtedy, gdy skutki stają się trudne do odwrócenia. Co warto wiedzieć o tej chorobie i jak jej zapobiegać?
Czytaj dalej