Zniżki z Kartą Dużej Rodziny. Wielka ulga dla portfela

Dzieci już dawno wyleciały z gniazda? To nie oznacza, że nie przysługują ci zniżki! Jeśli wychowałaś lub wychowałeś co najmniej troje dzieci, wciąż możesz korzystać z ulg na Kartę Dużej Rodziny. Dowiedz się, jak ją wyrobić i kiedy warto po nią sięgnąć.
- Karta Dużej Rodziny przysługuje seniorom, którzy wychowali co najmniej troje dzieci
- Zniżki obowiązują w instytucjach państwowych i prywatnych firmach
- Wniosek można złożyć osobiście lub przez Internet
Co to jest Karta Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin, w których rodzice mają – lub mieli – na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać m.in. ze zniżek w sklepach, na stacjach benzynowych, podczas przejazdów transportem publicznym oraz w rozmaitych placówkach kulturalnych i rekreacyjnych.
Kto może mieć Kartę Dużej Rodziny?
Chociaż większości z nas Karta Dużej Rodziny kojarzy się z młodymi rodzinami z małymi dziećmi, system obejmuje nie tylko rodziców i nie tylko tych, którzy wciąż opiekują się swoim potomstwem.
KDR może uzyskać każdy członek rodziny, który mieszka w Polsce i w której rodzic (rodzice, również zastępczy) lub małżonek rodzica ma lub miał na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. Rodzice otrzymują KDR dożywotnio.
Dzieci mogą korzystać z niej do ukończenia 18. roku życia, chyba że kontynuują naukę – wtedy Karta przysługuje do ukończenia 25. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością zniżki są dostępne tak długo, jak długo obowiązuje orzeczenie o niepełnosprawności.

Przeczytaj też: 7 świadczeń i ulg dla rodzin wielodzietnych – co warto wiedzieć?
Zniżki dla seniorów na Kartę Dużej Rodziny
Zastanawiasz się, czy warto wyrobić KDR, skoro nie opiekujesz się już dziećmi? Zdecydowanie warto! Dzięki niej możesz dostać między innymi:
• zniżki na przejazdy kolejowe – 37% na bilety jednorazowe i 49% na bilety miesięczne – jeśli jesteś matką, ojcem, macochą lub ojczymem,
• 50% ulgi opłaty za paszport – jeśli jesteś matką, ojcem, macochą lub ojczymem,
• bezpłatny wstęp do parków narodowych,
• wiele innych zniżek, które oferują różne instytucje państwowe i firmy prywatne.
W Portalu Informacyjno-Usługowym Emp@tia znajdziesz wyszukiwarkę wszystkich firm i instytucji, które oferują zniżki na KDR.
Przeczytaj też: Te dokumenty tracą dziś ważność. Można stracić ulgi i wsparcie
Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny?
Wyrobienie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne i stosunkowo proste. Wniosek możesz złożyć:
• online – przez Portal Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl), logując się profilem zaufanym,
• osobiście – w urzędzie gminy lub miasta odpowiednim dla twojego miejsca zamieszkania.
Do wniosku należy dołączyć:
• dokument tożsamości (np. dowód osobisty),
• dokumenty potwierdzające posiadanie lub wychowanie co najmniej trojga dzieci (np. odpisy aktów urodzenia, zaświadczenia o kontynuowaniu nauki przez dzieci powyżej 18. roku życia, orzeczenia o niepełnosprawności – jeśli dotyczy),
• zdjęcie legitymacyjne – jeśli składasz wniosek o kartę tradycyjną (plastikową); przy wersji mobilnej nie jest wymagane.
Możesz wybrać kartę w formie fizycznej, mobilnej (w aplikacji mObywatel) albo obie.
Karta wydawana jest maksymalnie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Po jej otrzymaniu możesz od razu korzystać ze zniżek – nawet jeśli dzieci są już dorosłe.
Źródło: gov.pl





































