Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Dlaczego po czereśniach boli brzuch? Z tym nigdy nie łącz czereśni
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 08.06.2024 12:08

Dlaczego po czereśniach boli brzuch? Z tym nigdy nie łącz czereśni

Ból brzucha po czereśniach
Fot. Canva

Czereśnie królują na polskich stołach wczesnym latem. Nic dziwnego - sezon na owoce w pełni, a i ceny czereśni nie są horrendalnie wysokie (można je kupić za 15 zł za kilogram). Jednak wiele osób boli brzuch właśnie po czereśniach. Dlaczego? Prawdopodobnie wynika to nie tyle z faktu jedzenia samych czereśni, co łączenia ich z innymi pokarmami lub napojami. Panuje także popularny pogląd, że czereśni nie można jeść na pusty żołądek, bo można dostać… skrętu kiszek. 

Czereśnie a ból brzucha

Czereśnie, choć są bombą witaminową i gwarantują świetne nawodnienie organizmu, są ciężkostrawne. Ale przy tym są też niskokaloryczne i zawierają niewielką ilość cukru, dlatego osoby chore na cukrzycę mogą je jeść. Natomiast faktem jest, że lepiej jeść je w mniejszych ilościach, a częściej. W ten sposób można uniknąć bólu żołądka, który musi czereśnie przetrawić. 

Dodatkowo wiele osób popija czereśnie - wodą, kawą, herbatą lub sokiem. Połączenie ich z wodą gwarantuje biegunkę i ból brzucha. Dzieje się tak dlatego, że w czereśniach jest bardzo dużo błonnika pokarmowego, który w połączeniu z wodą (której same czereśnie i tak mają dużo), przyspiesza perystaltykę jelit. Jeśli natomiast zachowasz ponad godzinę odstępu między jedzeniem czereśni a piciem napojów, uda się uniknąć rozwolnienia. 

Polecamy: Czy można jeść pestki od czereśni?

Co nam daje jedzenie czereśni?

Jedzenie czereśni świetnie nawadnia organizm, a owoce zawierają w sobie witaminy A, C, PP i B (B1, B2, B5, B6, B12), potas, fosfor, wapń, magnez, siarkę, chlor, żelazo, a także sód, cynk, jod, miedź oraz mangan. 

Czereśnie pomagają pozbyć się zaparć (wykazują działanie przeczyszczające), poprawiają krążenie i regulują pracę serca i wątroby, a także ciśnienie krwi. Wykazują również działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.

Czy można jeść czereśnie na czczo?

Panuje popularny mit, że nie można jeść czereśni na czczo, ponieważ grozi nam… skręt kiszek. Nic takiego! Po pierwsze - po jedzeniu owoców na czczo może nas rozboleć brzuch, ale to dlatego, że owoce są ciężkostrawne. Ich jedzenie nie wiążę się z ryzykiem skrętu jelit. 

Dodajmy, że czereśni nie powinno się spożywać przed posiłkiem składającym się z mięsa, ponieważ minerały z czereśni utrudniają trawienie białka z mięsa. To również grozi bólem brzucha. 

Osoby, które cierpią na schorzenia układu pokarmowego powinny przed zjedzeniem lekko podgotować czereśnie, co ułatwia ich trawienie i pozwala uniknąć dolegliwości bólowych po zjedzeniu owoców.

Zobacz też: 

Czy można jeść szypułki z truskawek? Sposoby na wykorzystanie ogonków

Na to chorowała Barbara Sienkiewicz. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Niedobór tej witaminy zwala z nóg. Powoduje utratę smaku, depresję, a nawet zaburzenia czucia

Polecane