Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Dobre praktyki zdrowotne pomagają utrzymać mikrobiotę w równowadze
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 01.07.2024 14:44

Dobre praktyki zdrowotne pomagają utrzymać mikrobiotę w równowadze

Mikrobiota, mikrobiom
Fot. materiały prasowe

Światowy Dzień Mikrobiomu był okazją do rozmowy o najnowszych badaniach oraz ich znaczeniu. Celem tego dnia, który miał miejsce 27 czerwca było wsparcie badaczy z całego świata w informowaniu o tym, jak ważna dla zdrowia człowieka jest mikrobiota.

W spotkaniu w warszawskim Skylinerze udział wzięły m.in. Dr n. o zdr. dietetyk kliniczny Hanna Stolińska oraz prof. dr hab n. med Hanna Szajewska. Podczas wydarzenia poruszone zostały kwestie odnośnie wiedzy o mikrobiomie oraz edukowaniu w tym temacie.

Czym jest mikrobiota?

Mikrobiota to populacja złożona z trylionów mikroorganizmów (bakterii, wirusów, grzybów itp.) bytujących w naszych jelitach, a także na skórze, w jamie ustnej, nosie, a nawet płucach. Organizmy te są bardzo ważne dla naszego samopoczucia – ułatwiają trawienie, pobudzają układ odpornościowy i chronią nas przed chorobami zakaźnymi.

Oprócz pełnienia tych funkcji mikrobiota wpływa również na nasz nastrój, przemianę materii, a nawet długowieczność. Zaburzenie tej delikatnej równowagi – często wynikające z czynników takich jak dieta, tryb życia lub leki – może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, od chorób układu pokarmowego aż po zaburzenia sercowo-krążeniowe i depresję. Oznacza to, że zachowanie zdrowej mikrobioty we wszystkich tych obszarach naszego organizmu ma podstawowe znaczenie dla ogólnego stanu naszego zdrowia i dla naszego samopoczucia.

foto 4.jpg
Fot. materiały prasowe
To najpopularniejsze przesądy po śmierci. Niektóre z nich są groźne Zdaniem dietetyka to najgorsze pieczywo w Lidlu. "Omijaj je z daleka"

Mikrobiota jest ważna dla zdrowia człowieka

Konferencja w warszawskim Skylinerze miała za zadanie uświadomić, jak ważna dla zdrowia człowieka jest mikrobiota. Jak się okazuje, Polska jest jednym z krajów, gdzie pojęcie “mikrobiota” jest najmniej znane. Co jednak ważne, znajomość tego terminu  jest większa, niż w ubiegłym roku.

1 osoba na 5 uważa, że wie dokładnie, co to jest mikrobiota. Jest to rozpoznawalność znacznie lepsza, niż w ubiegłym roku. Obecnie prawie 1 osoba na 2 twierdzi, że ten termin nie jest jej obcy.  Udział respondentów deklarujących, że „zupełnie nie wiedzą, co to jest”, znacznie się zmniejszył (30%, -7 punktów w porównaniu z 2023 r.). 
Globalnie, wiedza o różnorodności rodzajów mikrobioty w populacji również wzrosła w tym roku, chociaż wciąż jest ograniczona.

Świadomość jest coraz większa

A jednak coraz więcej Polaków przyjmuje zachowania sprzyjające równowadze ich mikrobioty. Jak się okazuje, 65 proc. osób twierdzi, że zmieniło swoje zachowanie, aby utrzymać zrównoważoną mikrobiotę, co stanowi wyższy odsetek, niż średnia dla badanych krajów.

Warto zaznaczyć, że aż 70 proc. ogranicza spożycie przetworzonej żywności, 60 proc. spożywa probiotyki w porównaniu do 50 proc. na świecie, a 51 proc. spożywa prebiotyki. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że wyjaśnienie znaczenia miktobioty leży w rękach pracowników służby zdrowia. Jako największych znawców mikrobioty wymienia się: rodziców, osoby w wieku 25-44 lat i kobiety. Za “złoty wiek mikrobioty” przyjmuje się rodzicow i osoby w wieku 25-44 lata. 

Czytaj też:

Taki stolec to znak, że w jelitach rośnie nowotwór. Nigdy go nie ignoruj

Jak uchronić się przed rakiem jelita grubego? Lekarze tłumaczą

Rabarbarowa lemoniada na oczyszczenie jelit. Prosty przepis na pyszny rarytas do grilla