Dodaj do kawy. Te azjatyckie grzyby chronią wątrobę przed włóknieniem
Marskość wątroby jest jedną z trudniejszych w leczeniu chorób, a badania nad skutecznymi terapiami prowadzone są w wielu uniwersyteckich środowiskach. Naukowcy z Osaka Metropolitan University dowiedli w ostatnim czasie, że jedną z potencjalnie prozdrowotnych substancji może być ekstrakt z grzybów shiitake.
Grzyby shiitake znane są w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu. Standaryzowany ekstrakt z tych azjatyckich grzybów może hamować postęp choroby, która prowadzi do nieodwracalnych zmian.
Włóknienie wątroby na celowniku naukowców
Zespół naukowców, któremu przewodził dr Hayato Urushima, wykazał, że standaryzowany ekstrakt z grzyba shiitake (AHCC) może być wykorzystywany w walce z włóknieniem wątroby. Badania opublikowano w najnowszym numerze „American Journal of Physiology-Gastrointestinal and Liver Physiology”.
4,5 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę nerek. A procedury opóźniają leczenie To najbardziej wyniszcza tarczycę. Każdy z nas jest w grupie ryzyka„Szacuje się, że jedna na 3-4 osoby na świecie cierpi na stłuszczeniową chorobę wątroby, gdy dochodzi do nieprawidłowego gromadzenia się lipidów, co jest prekursorem włóknienia. Dlatego ważne jest, aby zapobiegać postępowi włóknienia wątroby na wczesnym etapie” – wyjaśnia dr Hayato Urushima, adiunkt Graduate School of Medicine na Osaka Metropolitan University.
W jaki sposób AHCC pływa na wątrobę?
Badania, co prawda dotychczas przeprowadzone na myszach, ale mówi się już o fazie klinicznej, wykazały, że AHCC prowadzi do indukcji cytoglobiny poprzez kanał TLR2, co skutecznie redukuje stres oksydacyjny w komórkach wątroby. Z kolei poprzez kanał TLR4 następuje zmniejszenie ekspresji kolagenu w wątrobie.
AHCC hamuje aktywację komórek gwiaździstych wątroby, które odpowiadają m.in. za proces włóknienia. Ograniczenie produkcji kolagenu w wątrobie spowalnia tworzenie się tkanki włóknistej. W obliczu tych działań grzyby shiitake stają się potencjalnie skuteczną metodą wspierającą terapię chorób wątroby, która mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość czy rak wątroby.
Badania pod kontrolą
Naukowcy z Osaka Metropolitan University planują kolejne badania kliniczne, aby potwierdzić skuteczność AHCC u ludzi. Jeśli wyniki te okażą się równie obiecujące, jak w badaniach na zwierzętach, grzyby shiitake mogą stać się istotnym elementem terapii dla pacjentów z włóknieniem wątroby.
„Naszym celem jest przeprowadzenie badań klinicznych w celu potwierdzenia skuteczności AHCC u pacjentów z włóknieniem wątroby, aby zbudować bardziej wiarygodne dowody naukowe” – stwierdził Urushima.
Warto wiedzieć, że azjatyckie grzyby shiitake dostępne są w postaci suplementów (m.in. proszku), który można dodawać do kawy. Od wielu lat stosowane są również jako produkt niwelujący migreny, wspierający odpowiedź immunologiczną organizmu czy poprawiający funkcjonowanie układu trawiennego.
Źródło: ScienceDaily, Osaka Metropolitan University, H. Urushima i in., AHCC inhibited hepatic stellate cells activation by regulation of cytoglobin induction via TLR2-SAPK/JNK pathway and collagen production via TLR4-NF-κβ pathway, American Journal of Physiology-Gastrointestinal and Liver Physiology
Zobacz także:
Chwyt Credego i manewr Kristellera – o tym warto wiedzieć przed porodem