Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ekspert objaśnia działanie kapsułki endoskopowej. Korzyści są ogromne
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.03.2024 17:00

Ekspert objaśnia działanie kapsułki endoskopowej. Korzyści są ogromne

kapsułka endoskopowa
fot. Canva / Kzenon

Badanie endoskopowe znalazło zastosowanie przede wszystkim w diagnostyce chorób układu pokarmowego. Tradycyjna endoskopia budzi jednak wiele obaw ze względu na to, jak wygląda sam zabieg. Alternatywą dla niej jest endoskopia kapsułkowa, lecz czy umożliwia uzyskanie tych samych rezultatów co tradycyjna endoskopia? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, prezesem i jednym z założycieli start-upu BioCam Maciejem Wysockim.

 

W czym kapsułka endoskopowa ma przewagę nad tradycyjną endoskopią?

Tradycyjna endoskopia to zabieg, na myśl o którym niejeden pacjent dostaje gęsiej skórki. Polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała giętkiej rurki, sondy zakończonej światłowodem. Badanie umożliwia lekarzowi przyjrzenie się temu obszarowi ciała – sonda wytwarza obraz, który lekarz ogląda przez szkiełko umieszczone na endoskopie.

Podczas wykonywania zabiegu z zastosowaniem endoskopii kapsułkowej nie ma już konieczności, by do wnętrza ciała wprowadzać rurkę – zamiast niej pacjent połyka specjalną kapsułkę, w której znajduje się lampka połączona z nadajnikiem – dzięki niej możliwe jest np. zdiagnozowanie stanów chorobowych w obrębie jelita: 

-Jest to kapsułka z kamerą, która przechodzi przez cały układ pokarmowy, wykonując kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, które są przesyłane do urządzenia mobilnego, a stamtąd do platformy medycznej w chmurze, gdzie lekarze mogą przeanalizować dane. Rozmiarem nie różni się znacznie od witaminy C czy suplementów diety dla sportowców. - powiedział prezes i jeden z założycieli start-upu BioCam Maciej Wysocki.

Jednym z głównych powodów dla którego pacjenci decydują się skorzystać z kapsułki endoskopowej jest komfort badania. Oprócz tego metoda ta umożliwia wykonanie zdjęć dla wszystkich obszarów przewodu pokarmowego – co z kolei jest niemożliwe do osiągnięcia dla tradycyjnej endoskopii. Co więcej, wśród kapsułek endoskopowych dostępne są te wykonane z biokompatybilnych materiałów: 

-Kapsułka jest jak najbardziej bezpieczna. Wykonana jest z biokompatybilnego materiału, który w żaden sposób nie reaguje z tkankami, klejona specjalnym klejem, również przeznaczonym do użytku wewnętrznego. Nawet jeśli z jakiegoś powodu, na przykład niezdiagnozowanych zwężeń w jelitach czy innych problemów, utknęłaby w układzie pokarmowym na dłużej, nie ma prawa, żeby stało się coś złego. - powiedział prezes i jeden z założycieli start-upu BioCam Maciej Wysocki.

Projekt bez nazwy - 2024-03-05T162755.843.png
fot. Canva / Yuuji
Gdy zapalenie uchyłków jelita ma łagodny przebieg — tych leków unikaj! Lekarz ostrzega Jak leczyć uchyłki jelita grubego? My Polacy, często zapominamy o absolutnej podstawie

Kapsułka endoskopowa ma również ograniczenia

Kapsułka endoskopowa nie umożliwia pobierania wycinków do badań histopatologicznych. W tym przypadku byłoby to bardziej skomplikowane zarówno pod kątem technologicznym, jak i regulacyjnym. Z kolei tego rodzaju ograniczeń nie ma w przypadku tradycyjnej endoskopii: 

- Główną wadą kapsułki fakt, że jeżeli wykryje zmiany, nie jesteśmy w stanie w tym samym momencie pobrać wycinka. Badania tradycyjne są nie tylko badaniami diagnostycznymi, ale często też zabiegowymi. Jeśli przykładowo zostanie wykryte krwawienie - jest hamowane, gdy mamy do czynienia z polipami - mogą zostać wycięte. Decydując się na inwazyjne badanie, często wykonuje się dodatkowe testy. - powiedział prezes i jeden z założycieli start-upu BioCam Maciej Wysocki.  

Jak przygotować się do endoskopii tradycyjnej i kapsułkowej?

Przed zabiegiem z zastosowaniem endoskopii kapsułkowej wskazane jest:
   • zjeść ostatni posiłek w godzinach 11-12 i później stosować dietę płynną,
   • między 19-21 należy oczyścić układ pokarmowy za pomocą preparatu przeczyszczającego,
   • rano w dniu badania ponownie podaje się środek pobudzający perystaltykę jelit.

-Procedura jest krótsza od zabiegu kolonoskopii, do którego przygotowanie trwa czasem nawet do 5 dni.- powiedział prezes i jeden z założycieli start-upu BioCam Maciej Wysocki.  

Sposób przygotowania do badania endoskopowego zależy od rodzaju badania – wśród nich wyróżniamy chociażby bronchoskopię, stosowaną do diagnozowania chorób układu oddechowego. Niektóre rodzaje badań endoskopowych nie wymagają specjalnych przygotowań – tak jest w przypadku laryngoskopii. Z kolei niekiedy konieczne jest, by przed badaniem być na czczo i wykonać dodatkowe badania np. badanie krwi i EKG i stosować dietę pozbawioną pewnych pokarmów. 

Polecane