Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > GIF wycofuje popularny lek przeciwbólowy. Sprawdź, czy masz go w swoim domu
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 11.07.2024 08:59

GIF wycofuje popularny lek przeciwbólowy. Sprawdź, czy masz go w swoim domu

Wycofany lek, apteka
Fot. Freepic

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat odnośnie popularnego leku przeciwbólowego. Zdaniem GIF preparat nie spełnia wymagań jakościowych. Mowa o leku przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym o nazwie Paracetamol Aflofmar. 

Ten lek wykorzystuje się w leczeniu przeziębienia oraz gryp u dzieci. Stosowany jest też w związku ze zmniejszaniem dolegliwości bólowym o różnym pochodzeniu, takich m.in. które występują w czasie ząbkowania.

GIF wycofuje z obrotu popularny lek przeciwbólowy

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie publikuje informacje odnośnie wycofanych środków medycznych. Tym razem GIF poinformował o wstrzymaniu sprzedaży leku przeciwbólowego. W udostępnionym komunikacie GIF opublikował nieco więcej szczegółów odnośnie tego preparatu.

Chodzi o wszystkie serie produktu Paracetamol Aflofarm:

Postać leku: zawiesina doustna,

opakowanie: 120 mg/5 ml, (1 butelka 100 ml)

GTIN: 05909991076115.

podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska sp. z o.o. z siedzibą w Pabianicach

Co ważne, decyzja dotyczy całego kraju i nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności.

GIF wycofuje popularny lek przeciwbólowy
Fot. Freepic


 

Ponad 3 mln zgonów rocznie z tych dwóch powodów. WHO bije na alarm Gdy zaczyna się białaczka, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Widać je na skórze

Decyzja ma związek ze zgłoszeniami, jakie napłynęły do Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej

Jak się okazuje, taka decyzja ma związek ze zgłoszeniami, jakie napłynęły do organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Zwracano uwagę na pojawianie się osadu na dnie butelki z preparatem, choć wielokrotnie był wstrząsany. W związku z czym GIF zlecił przeprowadzenie odpowiednich badań. Potwierdziły one problem z lekiem.

“Zebrany na tę chwilę materiał dowodowy świadczy, iż stwierdzona niezgodność polegająca na braku możliwości uzyskania jednorodnej zawiesiny, przy jej wstrząśnięciu, może prowadzić do pozostawania osadu na dnie opakowania oraz niezgodności w zakresie zawartości substancji czynnej w pojedynczej dawce leku, a niezgodność ta może dotyczyć wszystkich serii produktu znajdujących się w obrocie. Z uwagi na powyższe względy, wobec uzasadnionego podejrzenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego, że znajdujące się w obrocie serie produktu leczniczego Paracetamol Aflofarm (Paracetamolum) [...] nie spełniają ustalonych dla nich wymagań jakościowych, konieczne i uzasadnione stało się wstrzymanie ich obrotu” – czytamy w komunikacie udostępnionym przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Poważne zagrożenie dla zdrowia i życia

Zdaniem GIF przyjmowanie tego leku wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia oraz życia osób przyjmujących lek. Nie można też ustalić właściwego sposobu dawkowania tego produktu.

Decyzja GIF jest bardzo ważna ze względu na dość szerokie zastosowanie u małych dzieci - już od 3. miesiąca życia. Konieczność prawidłowego dawkowania leku jest więc kluczowa dla bezpieczeństwa pacjentów.

Czytaj też:

Ten lek pomaga rzucić palenie. Jest na receptę i kupisz go w każdej aptece

Czy przed wizytą u ginekologa trzeba się golić? Odpowiada lekarka

Mikrodermabrazja – tani zabieg na zmarszczki, blizny i przebarwienia. Jakie daje efekty?