Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ponad 3 mln zgonów rocznie z tych dwóch powodów. WHO bije na alarm
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 10.07.2024 15:12

Ponad 3 mln zgonów rocznie z tych dwóch powodów. WHO bije na alarm

WHO bije na alarm
Fot. Freepic

Światowa Organizacja Zdrowia zaalarmowała odnośnie tematu nadużywania alkoholu oraz leków. Choć wciąż funkcjonują kampanie uświadamiające odnośnie uzależnień, ten temat wciąż mocno wybrzmiewa.

WHO alarmuje, że z powodu nadużywania alkoholu oraz leków psychoaktywnych co roku umiera na świecie ponad 3 mln osób. Jak się okazuje, ofiarami tych używek najczęściej są młodzi mężczyźni.

Nadużywanie leków i alkoholu wciąż jest bardzo niebezpieczne

Choć co roku bardzo dużo się o tym mówi, prowadzi się uświadamiające kampanie i przestrzega przez złem nadużywania alkoholu oraz leków psychoaktywnych, wciąż te używki są ogromnym problemem i zagrożeniem dla zdrowia.

Niestety, coraz więcej osób jest uzależnionych od tych substancji, co prowadzi do tragicznych w skutkach konsekwencji. Raport obejmujący dane z 2019 r. w związku z nadużywaniem alkoholu mówi, że nadmierne spożywanie alkoholu odpowiedzialne jest za 2,6 mln zgonów i przypada na nie 47, proc wszystkich śmiertelnych przypadków. Natomiast w związku z nadużywaniem leków psychoaktywnych odpowiada 0,6 mln zgonów.  Warto podkreślić, że aż 2 mln zgonów, do których dochodzi w związku z nadużywaniem alkoholu, dotyczy mężczyzn, natomiast za 0,4 mln zgonów odpowiedzialne są niestety leki psychoaktywne.

Ponad 3 mln zgonów rocznie z tych dwóch powodów
Fot. Freepic
Gdy zaczyna się białaczka, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Widać je na skórze W ostatnim wywiadzie Jerzy Stuhr otwarcie mówił o chorobach i śmierci. Poruszające słowa

WHO alarmuje

To jeszcze nie wszystko. Jak alarmuje WHO ponad 400 mln osób wykazuje zaburzenia w związku z nadużywaniem alkoholu, spośród których aż 209 mln osób jest od niego uzależnionych. Te problemy widoczne są u osób z wieku 20-39 lat.

WHO przypomina, że jednymi z najbardziej groźnych skutków nadużywania alkoholu są: choroby sercowo-naczyniowe - zawały serca, udary mózgu oraz choroby nowotworowe.

Alkohol bardzo często przyczynia się również do uszkodzeń ciała, które mogą doprowadzić do śmierci. Chodzi oczywiście o takie przypadki jak wypadki komunikacyjne, samookaleczenia oraz agresywne zachowania. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia to przyczyna aż 724 tys. zgonów rocznie na świecie. W raporcie odnotowane zostały też choroby zakaźne, powiązane ze zgonami spowodowanymi uzależnieniem od alkoholu. Jak się również okazuje, na infekcje związane z sięganiem po napoje alkoholowe, przypada rocznie 284 tys. zgonów na świecie.

Po alkohol wciąż sięgają bardzo młodzi ludzie

W 2019 r. spożycie alkoholu na świecie spadło - porównując do 2010 r. z 5,7 litra do 5,5 litra na głowę. Jak wymienia WHO największe średnie spożycie alkoholu było w Europejskim Regionie WHO, gdzie wynosiło aż 9,2 litry oraz w amerykańskim. Wynosiło tam 7,5 litra.

Jak wyjaśnia Światowa Organizacja Zdrowia za nadużywanie alkoholowych trunków uznaje się wypijanie średnio 27 gramów czystego alkoholu, co odpowiada dwóm kieliszkom wina, dwóm butelkom piwa o pojemności jednej trzeciej litra lub dwóm kieliszkom wódki o pojemności 40 mililitrów dziennie.

WHO wyjaśnia też, że alkohol często znajduje się w posiadaniu młodzieży oraz dorosłych w wieku od 15. do 19. roku życia. W tej grupie wiekowej prawie co czwarta osoba (23,5 proc) pije alkohol. w Europejskim Regionie WHO do tej grupy zalicza się 45,9 proc. osób w wieku 15-19 lat, natomiast w Amerykańskim Regionie - 43, 9 proc.

Czytaj też:

22-letnia influencerka odchudzała się Ozempiciem. Schudła 20 kg i... straciła zdrowie na zawsze

To pierwsze objawy raka krtani. Nie bagatelizuj ich

Prawie 1800 zł! Tyle wynosi renta alkoholowa. Czy każdy uzależniony może ją otrzymać?