Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Ketchupu już tak nie kupisz w sklepie. Są nowe przepisy
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 06.03.2024 14:48

Ketchupu już tak nie kupisz w sklepie. Są nowe przepisy

przepisy, ketchup, Unia Europejska
Fot. Shutterstock/ Bodnar Photo

Jest porozumienie w sprawie wprowadzenia w Unii Europejskiej zakazu pakowania w folię owoców i warzyw w supermarketach, małych opakowań ketchupu w restauracjach oraz małych buteleczek szamponu w hotelach. Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Belgii, reprezentujący Radę Unii Europejskiej osiągnęli zgodę w tym obszarze.
 

Za kilka lat znikną plastikowe opakowania

Chodzi dokładnie o moc porozumienia od 2030 r. gdzie zakazanych zostanie mnóstwo formatów opakowań plastikowych jednorazowego użytku. W całej gamie materiałów mowa jest również o folii do owijania walizek na lotniskach.

Nowe przepisy dotyczą też wprowadzania ograniczeń dotyczących niektórych formatów opakowań, w tym oczywiście jednorazowych opakowań z plastiku na warzywa oraz owoce, żywność i napoje, sosy w branży restauracyjno-hotelarskiej, przyprawy, a także na niewielkie kosmetyczne produkty, ale również te toaletowe, które stosowane są w sektorze zakwaterowania. 

Mowa też o lekkich torbach plastikowych, które są m.in. oferowane na targowiskach z artykułami spożywczymi. Produkty najczęściej sprzedawane są luzem.

shutterstock_2191396545.jpg
Fot. Shutterstock/ Sergey Rysov

Przeczytaj też: Właściciel supermarketów Dino jedynym Polakiem na liście najbogatszych ludzi świata. Razem z Elonem Muskiem

Napada na apteki. Policja ujawnia nagrania i rysopis złodzieja Te produkty barwią zęby na żółto. Unikaj ich

Duża rola państw członkowskich

Nowe przepisy do 2029 r. mówią, że państwa członkowskie muszą zapewnić selektywną zbiórkę co najmniej 90 proc. rocznie jednorazowych butelek plastikowych, ale też metalowych pojemników na napoje. Jednak by osiągnąć ten cel, państwa muszą wdrożyć systemy zwrotu kaucji dla tego typu formatów opakowań.

Dodatkowo współpracodawcy zgodzili się na dodanie zwolnienia wymogu, by wprowadzić system zwrotu kaucji dla państw członkowskich, jeśli w 2026 r osiągną one poziom selektywnej zbiórki powyżej 80. proc i oczywiście jeśli oczywiście przedstawią plan osiągnięcia celu 90. proc.

Porozumienie zostanie teraz przedłożone do zatwierdzenia przedstawicielom członkowskich państw w Radzie, ale też parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska. Jeśli zostanie to zatwierdzone, tekst będzie musiał zostać formalnie przyjęty przez obie instytucje, zanim zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE oraz wejść w życie. 

Zobacz też: Nie do wiary, co Biedronka drukuje na paragonach. Klienci nie kryją zdumienia

Kiedy będzie obowiązywać nowe prawo?

Nowe prawo ma zacząć obowiązywać po 18 miesiącach od opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE. Zgodnie z nowymi przepisami do 2029 r. państwa członkowskie muszą zapewnić selektywną zbiórkę co najmniej 90 proc. rocznie jednorazowych plastikowych butelek i metalowych pojemników na napoje.

Aby osiągnąć ten cel, muszą wdrożyć systemy zwrotu kaucji dla tych formatów opakowań. Produkcja opakowań, a także gospodarowanie odpadami opakowaniowymi jest istotnym sektorem, który generuje bardzo duże obroty w UE, wynoszące aż 370 miliardów euro.

Pomimo że w Unii Europejskiej mocno wzrosły wskaźniki recyklingu, ilość odpadów wytwarzanych  z opakowań rośnie znacznie szybciej, niż ilość poddawana recyklingowi. Podsumowując, w ciągu ostatnich dziesięciu lat ilość opakowaniowych odpadów znacznie wzrosła. Mówi się o 25 procentach. Z kolei do 2030 r. ma skoczyć o kolejne 19 procent, jeśli oczywiście nie zostaną podjęte żadne konkretne działania.

Czytaj też: 

Termometry z rakotwórczą rtęcią wycofane. Polacy wciąż je kupują

Tysiące ludzi może stracić prawo jazdy. Wchodzą nowe przepisy

Problem co piątej kobiety w Unii Europejskiej. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii