Kujawsko-pomorskie. Nie żyje 11-miesięczne dziecko. Rodzice zatrzymani

Do tragicznego zdarzenia doszło wczoraj (3 kwietnia) w Grudziądzu. W niewyjaśnionych okolicznościach życie straciła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura wszczęła postępowanie.
Tragedia w Grudziądzu
W jednej z kamienic przy grudziądzkiej Starówce wczoraj rozegrał się prawdziwy dramat. Rodzice wezwali pogotowie do maleńkiej dziewczynki.
Ratownicy medyczni przystąpili do akcji ratunkowej natychmiast po przybyciu na miejsce. Mimo reanimacji życia dziecka nie udało się uratować.
Przeczytaj też: Wstrząsające odkrycie w oknie życia. Dziecko nie żyje
Rodzice dziewczynki zatrzymani
Chociaż na ciele dziecka nie było śladów przemocy, rodzice zostali zatrzymani. Jak ustalił dziennikarz „Super Expressu”, dziewczynka miała spać z rodzicami.
Tymczasem 32-letnia matka i 36-letni ojciec byli podobno pod wpływem alkoholu. Jednak dotychczas nie byli notowani i nie postawiono im jeszcze żadnych zarzutów.
Przeczytaj też: Żałoba po śmierci dziecka. Jak sobie poradzić z żalem?

Śledztwo w toku
Śledztwo jest w toku i na bardzo wstępnym etapie. Wykonujemy niezbędne czynności
– powiedziała Magdalena Chodyna, Z-ca Prokuratora Rejonowego w Grudziądzu.
W tej chwili śledczy czekają na wyniki dzisiejszej sekcji zwłok dziewczynki. Biegły z zakresu medycyny sądowej będzie próbował ustalić przyczynę jej śmierci.
Alkohol a opieka nad dzieckiem
Nie wiemy jeszcze, czy prokuratura potwierdzi informacje o rzekomej nietrzeźwości rodziców. Jeśli tak się stanie, para może stanąć przed odpowiedzialnością karną.
Przeczytaj też: "Rodzice się nie budzą". 5-latek zadzwonił pod 112. Policja zastała porażający widok na miejscu
W polskim prawie opiekun, który znajduje się pod wpływem alkoholu, może zostać uznany za osobę niewłaściwie sprawującą opiekę. Zgodnie z Kodeksem karnym, narażenie dziecka na niebezpieczeństwo przez osobę zobowiązaną do opieki może być uznane za przestępstwo.
Art. 160. [Narażenie na niebezpieczeństwo]
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Nawet niewielka ilość alkoholu może wpływać na percepcję, refleks i zdolność do podejmowania szybkich i odpowiedzialnych decyzji. Dziecko, które przebywa pod opieką osoby będącej pod wpływem alkoholu, może nie czuć się bezpieczne, co z kolei może wpływać negatywnie na jego rozwój emocjonalny. Dzieci są szczególnie wrażliwe na zmiany w zachowaniu dorosłych i bardzo często potrafią je wyczuć, nawet jeśli opiekun uważa, że „wszystko jest pod kontrolą”.
Odpowiedzialność za dziecko wymaga pełnej trzeźwości, nie tylko w rozumieniu prawnym, ale także emocjonalnym i praktycznym.
Źródła:
Kodeks karny z dnia 6 czerwca 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553). (1997). Art. 160.
SE.pl. (2025, kwiecień 3). Śmierć niemowlęcia w Grudziądzu. Rodzice zatrzymani, prokuratura bada sprawę. SE.pl. https://www.se.pl/bydgoszcz/smierc-niemowlecia-w-grudziadzu-rodzice-zatrzymani-prokuratura-bada-sprawe-aa-Jvvm-EFx5-LLhU.html.
Wirtualna Polska. (2025, kwiecień 3). Nie żyje 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zatrzymała rodziców. Wiadomości WP. https://wiadomosci.wp.pl/nie-zyje-11-miesieczna-dziewczynka-prokuratura-zatrzymala-rodzicow-7142426468154304a.





































