Tego nie łącz z truskawkami. Te leki wchodzą w silną reakcję

Truskawki to letni przysmak, który wielu osobom przywodzi na myśl dzieciństwo i beztroskie letnie popołudnia. Są soczyste, słodkie i pełne witamin. Jednak nie wszyscy wiedzą, że te popularne owoce mogą zaszkodzić. Okazuje się, że wchodzą one w niebezpieczne reakcje z niektórymi lekami. Jeśli przyjmujesz któryś z leków z poniższej listy, zachowaj szczególną ostrożność! Połączenie ich z truskawkami może doprowadzić do groźnych powikłań.
Polacy uwielbiają truskawki. Jednak nie każdy może je jeść bez ograniczeń
Zaczyna się długo wyczekiwany sezon na truskawki — jeden z ulubionych owoców Polaków. Te kojarzące się z latem owoce są już dostępne na wielu straganach i w sklepach, a ich sprzedaż rośnie z każdym dniem. Truskawki są doceniane nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również prozdrowotne właściwości. Zawierają dużo witaminy C, błonnika, antyoksydantów i mają mało kalorii. Wspierają odporność, działają przeciwzapalnie, a także wspomagają trawienie.
Jednak nie wszyscy mogą cieszyć się tymi pysznymi owocami. Osoby przyjmujące leki zawierające określone substancje powinny zachować szczególną ostrożność. Truskawki mogą bowiem wpływać na krzepliwość krwi i wchodzić w niepożądane reakcje z niektórymi medykamentami. Sprawdź, o jakich lekach mowa.
Przeczytaj też: Owocowy tytan chroni przed rakiem i obłędnie smakuje. Jedz go kilogramami
To warzywo może zrujnować twoją wątrobę. Zachowaj umiar! Zawiera kolagen i odmładza o kilka lat. Sałatkę zrobisz z 3 składnikówTruskawki mogą okazać się nie lada zagrożeniem
Okazuje się, że choć truskawki są zdrową i pyszną przekąską, to nie powinno się ich łączyć z niektórymi lekami, zwłaszcza przeciwzakrzepowymi i przeciwzapalnymi, ponieważ mogą one wpływać na działanie tych preparatów. Truskawki zawierają bowiem naturalne salicylany, czyli związki podobne do aspiryny, które mogą nasilać działanie leków zmniejszających krzepliwość krwi. Może to prowadzić do zwiększonego ryzyka krwawień, siniaków, a w skrajnych przypadkach nawet do poważnych powikłań.
Dodatkowo niektóre składniki truskawek mogą wpływać na enzymy wątrobowe odpowiedzialne za rozkład leków, co może zmieniać ich skuteczność. Dlatego osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne powinny zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed spożywaniem dużych ilości truskawek.
Poniżej przedstawiamy listę substancji i leków, z którymi pod żadnym pozorem nie powinno się łączyć tych owoców.
Tych leków nie łącz z truskawkami - LISTA
Strona “webmd.com” opublikowała pełną listę leków, których nie należy łączyć z truskawkami, ponieważ może dojść do nasilenia działań niepożądanych. Wyszczególniono m.in. takie substancje jak:
- winblastyna,
- feksofenadyna,
- cymetydyna,
- loperamid,
- ketokonazol,
- erytromycyna,
- windezyna,
- chinidyna,
- ranitydyna,
- winkrystyna,
- itrakonazol,
- diltiazem,
- cyklosporyna,
- paklitaksel,
- etopozyd,
- nelfinawir,
- amprenawir,
- werapamil,
- indynawir,
- sakwinawir,
- cyzapryd.
Nadmierne spożycie truskawek może zaburzać krzepnięcie krwi, zwłaszcza u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, co zwiększa ryzyko krwawień i siniaków. Dotyczy to m.in. takich leków jak: heparyna, diklofenak, ibuprofen, naproksen, dalteparyna, klopidogrel, warfaryna i enoksaparyna.
Przeczytaj również: Brylował w papieskich ogrodach, bo jest dobry na serce. A Polacy nie chcą go jeść
Jakie owoce można łączyć z lekami?
Przy stosowaniu leków przeciwzakrzepowych i przeciwzapalnych warto wybierać owoce, które nie wpływają istotnie na krzepliwość krwi ani na metabolizm leków. Do bezpiecznych owoców należą:
- jabłka,
- gruszki,
- banany,
- brzoskwinie,
- nektarynki,
- melon,
- arbuz,
- jagody (w małych ilościach).
Warto jednak pamiętać, że nawet bezpieczne owoce powinny być spożywane z umiarem. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, zwłaszcza warfarynę, powinny unikać gwałtownych zmian w diecie, ponieważ może to wpłynąć na poziom wskaźnika krzepliwości krwi. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie warto zawsze skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Polecamy: Te osoby nie powinny jeść borówek. Mogą im poważnie zaszkodzić
źródło:
medonet.pl





































