Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Maseczka domowej roboty lepsza niż drogie zabiegi. Wygładza zmarszczki i przywraca koloryt. Składniki masz w swojej kuchni
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 09.11.2024 07:19

Maseczka domowej roboty lepsza niż drogie zabiegi. Wygładza zmarszczki i przywraca koloryt. Składniki masz w swojej kuchni

Miód
Fot. Photo by Heather Barnes on Unsplash

Świetlista, gładka i wolna od niedoskonałości cera - kto o niej nie marzy? Aby ją osiągnąć, wiele osób sięga po drogie kosmetyki - okazuje się jednak, że czasami znacznie skuteczniejsze mogą okazać się naturalne metody. Jednym z najstarszych i najbardziej cenionych składników pielęgnacyjnych jest miód. Jak go wykorzystać?

Miód na twarz? Poznaj jego wyjątkowe właściwości

Miód od wieków doceniany jest nie tylko w kuchni, ale także w pielęgnacji skóry. Jest to naturalny produkt bogaty w składniki odżywcze, które wspierają nasz organizm - zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Miód dostarcza wielu minerałów, takich jak potas, fosfor, magnez, a także witamin z grupy B oraz witaminy C i A. To właśnie te składniki sprawiają, że miód doskonale wpływa na kondycję skóry.

Jedną z największych zalet miodu jest jego działanie antybakteryjne oraz właściwości przeciwzapalne. Dzięki temu jest idealny dla osób z cerą problematyczną - zwłaszcza trądzikową. Działa kojąco, przyspiesza gojenie ran i minimalizuje rozprzestrzenianie się bakterii, co zmniejsza ryzyko występowania nowych niedoskonałości. Miód pomaga również złagodzić podrażnienia, dlatego jest odpowiedni dla cery wrażliwej.

Co więcej, miód działa nawilżająco i wygładzająco. Dzięki temu z powodzeniem mogą stosować go osoby starsze i te z suchą cerą. Naturalny specyfik sprawi, że skóra zachowa swoją elastyczność, a dodatkowo naturalnie wspomoże odnowę komórkową.

Kwas hialuronowy a botoks. Różnice, zastosowanie i wpływ na zdrowie

Efekty stosowania miodu na twarz

Regularne stosowanie miodu w pielęgnacji skóry przynosi wiele korzyści. Oto najważniejsze efekty, jakie można osiągnąć:

  • Rozjaśnienie przebarwień i cieni pod oczami - dzięki zawartości witaminy C i jej właściwościom rozjaśniającym, miód skutecznie zmniejsza widoczność plam pigmentacyjnych i nieestetycznych cieni.
  • Poprawa nawilżenia skóry - miód doskonale wiąże wodę, co wpływa na głębokie nawilżenie skóry.
    Wygładzenie i ujędrnienie cery - bogactwo witaminy A oraz właściwości wygładzające sprawiają, że skóra staje się jędrna, promienna i pełna blasku.
  • Działanie antybakteryjne - dzięki zawartości naturalnych substancji antybakteryjnych miód skutecznie wspomaga walkę z trądzikiem i innymi problemami skórnymi.

Maseczka z miodu na twarz - jak ją zrobić? Poradnik

Domowe maseczki z miodu to doskonały sposób na naturalną pielęgnację skóry. Są proste w przygotowaniu, a ich skład można dostosować do indywidualnych potrzeb. Wybierając miód do maseczki, zadbaj, aby był on wysokiej jakości, surowy i nieprzetworzony. Najlepiej sprawdzi się miód z lokalnej pasieki, który nie był poddawany obróbce termicznej i zachował wszystkie cenne składniki.

Regenerująca maseczka z miodu i awokado

To idealna propozycja dla osób z cerą suchą, wymagającą głębokiego nawilżenia i regeneracji. 

Składniki:

  • 1 łyżka miodu
  • 1/2 dojrzałego awokado

Sposób przygotowania:
Wymieszaj dokładnie miód z rozgniecionym awokado, a następnie nałóż na oczyszczoną twarz. Pozostaw na 20 minut, a następnie zmyj letnią wodą.

Maseczka rozjaśniająca z miodu i cytryny

Maseczka ta jest idealna dla osób, które chcą rozjaśnić skórę i wyrównać jej koloryt.

Składniki:

  • 2 łyżki miodu
  • Sok z połowy cytryny
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka kurkumy

Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki wymieszaj w miseczce. Nałóż na skórę i pozostaw na około 15 minut, a następnie zmyj letnią wodą.

Antybakteryjna maseczka z miodu i cynamonu

Doskonała dla cery trądzikowej. Cynamon wzmacnia działanie antybakteryjne miodu.

Składniki:

  • 3 łyżeczki miodu
  • 1/2 łyżeczki cynamonu

Sposób przygotowania:
Wymieszaj składniki, nałóż na twarz i pozostaw na 30 minut. Następnie zmyj ciepłą wodą.

Peelingująca maseczka z miodem i płatkami owsianymi

Ta maseczka delikatnie złuszczy skórę, usuwając martwe komórki naskórka.

Składniki:

  • 1 łyżka miodu
  • 5 łyżek ciepłej wody
  • 5 łyżek płatków owsianych
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego

Sposób przygotowania:
Wymieszaj składniki i nałóż na skórę twarzy i dekoltu. Po 15 minutach zmyj maseczkę, delikatnie masując skórę, aby płatki owsiane złuszczyły naskórek.

Nawilżająca maseczka z miodem, awokado i bananem

To przepis idealny do pielęgnacji cery suchej i zniszczonej.

Składniki:

  • 1/2 dojrzałego awokado
  • 1/2 banana
  • 1 łyżka miodu
  • 1 żółtko

Sposób przygotowania:
Połącz wszystkie składniki i nałóż na oczyszczoną twarz. Po 15 minutach zmyj letnią wodą.

Domowe maseczki z miodu to łatwy, niedrogi i naturalny sposób na dbanie o urodę i piękną skórę. Dzięki swojemu wyjątkowemu składowi miód nawilża, regeneruje i wygładza cerę, a regularne stosowanie pozwala cieszyć się promiennym wyglądem. Aby uzyskać najlepsze efekty, wystarczy stosować maseczki miodowe zaledwie 2-3 razy w tygodniu.

Sposób na promienną cerę. Dlaczego warto postawić na dwuetapowe oczyszczanie skóry?
dwuetapowe oczyszczanie twarzy, olejek do twarzy
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy to obecnie niemal obowiązkowa rutyna pielęgnacyjna, która pozwala skutecznie usunąć makijaż i zanieczyszczenia oraz przygotować ją na wieczorną pielęgnację. Ten koreański rytuał pielęgnacyjny polega na precyzyjnym usuwaniu zanieczyszczeń przy minimalnym ryzyku podrażnień. Odpowiednio przeprowadzone oczyszczanie, wspiera zdrowie skóry i przywraca jej naturalny blask. Proces obejmuje zarówno oczyszczanie przy użyciu produktów zawierających olejki pielęgnacyjne, jak i tzw. oczyszczanie wodne, które pozwala usunąć resztki kosmetyków. Jest to idealna opcja dla osób stosujących na co dzień makijaż i kremów z SPF oraz narażonych na zanieczyszczenia atmosferyczne. 
Czytaj dalej
To nowy trend wywierający presję na kobietach. Czym jest zjawisko "ciała baletowego"?
Ciało baltowe
Trendy odnośnie kobiecego kanonu piękna przeszły ogromną zmianę - od smukłych sylwetek lat 90. promujących bardzo drobne, wręcz anorektyczne sylwetki, po krągłości podkreślane przez takie gwiazdy, jak chociażby Kim Kardashian. Te zmiany podkreślają zmienność standardów piękna, a przy wszechobecnym dostępie do mediów społecznościowych nierealistyczne standardy piękna rozprzestrzeniają się szybciej, niż kiedykolwiek, natomiast instagramowe filtry i popularyzacja zabiegów medycyny estetycznej tylko potęgują te oczekiwania.Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych (ASPS) w corocznym raporcie zwróciło uwagę na nowy trend, tzw. "ciało baletowe". Jest to połączenie szczupłości z trendem na sprawność fizyczną. To zjawisko zyskało na popularności po pandemii koronawirusa.  Czym dokładnie charakteryzuje się ten trend?
Czytaj dalej