Nie kilka dni, a nawet kilka tygodni wstecz. Takie L4 wypisze ten specjalista
Niewiele osób wie, że zwolnienie lekarskie może być wystawione nie kilka dni, a nawet kilka tygodni wstecz. Z tej możliwości nie mogą jednak skorzystać wszyscy. Oto warunki, które należy spełnić, by otrzymać tego typu L4.
Ile dni do tyłu można wystawić zwolnienie lekarskie?
Wsteczne zwolnienie lekarskie na więcej niż trzy dni wstecz może wystawić lekarz psychiatra. Przepisy nie precyzują dokładnego okresu, więc może być to nawet kilka tygodni. Jak podaje gazetaprawna.pl, „wynika to ze specyfiki zaburzeń psychicznych, które czasem ograniczają zdolność pacjenta do racjonalnego postępowania”.
Lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie wsteczne na więcej niż trzy dni, jeśli:
- pacjent cierpi na zaburzenia psychiczne,
- zdolność pacjenta do oceny własnego postępowania jest ograniczona,
- stan zdrowia pacjenta nie pozwolił na wcześniejsze zgłoszenie się do lekarza.
Dlaczego psychiatra może wystawić L4 na wiele dni wstecz?
Zwolnienia lekarskie od psychiatry obejmują zaburzenia psychiczne. Zdecydowanie trudniej jest ustalić, kiedy zaburzenie zaczęło wpływać na wykonywanie pracy przez pracownika. Psychiatra może orzec, że pacjent już na wiele dni przed wizytą nie był w stanie wykonywać swoich obowiązków.
Psychiatrzy mogą więc wystawiać zwolnienia wsteczne, ponieważ zaburzenia psychiczne to długotrwały proces, a ich objawy mogą wpływać na złą samoocenę stanu i zdolność do pojawienia się na wizycie lekarskiej.
Czy pracodawca może nie uznać zwolnienia wstecznego?
Wiele osób obawia się, że pracodawca nie uzna wstecznego L4. Czy rzeczywiście jest czego się bać? Zdecydowanie nie. Pracodawca ma obowiązek uznać każde zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza – nawet wsteczne. Należy mieć jednak na uwadze, że jeśli pracodawca ma taką wolę, może przeprowadzić kontrolę sposobu wykorzystania L4 oraz zażądać wyjaśnień, jeśli ma wątpliwości co do zasadności zwolnienia. Pacjenta na zwolnieniu lekarskim może również skontrolować ZUS. Jeśli zasadność zwolnienia zostanie podważona, osoba taka może stracić prawo do wynagrodzenia chorobowego.
Za okres choroby przysługuje 80% wynagrodzenia. Maksymalny okres, na jaki można otrzymać zwolnienie lekarskie, wynosi do 182 dni w ciągu roku.
Zobacz też:
Siwiejesz przed trzydziestką? Nie kupuj farby do włosów. „Syndrom Marii Antoniny” można cofnąć
Ten objaw raka pojawia się w nocy. Nigdy go nie ignoruj
Od 1 listopada nowe zasady zasiłków rodzinnych. Podano kryteria dochodowe i wysokość świadczeń