Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Trzeba stanąć na jednej nodze. Prosty test określa ryzyko zgonu u osób 50+
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 12.11.2024 09:29

Trzeba stanąć na jednej nodze. Prosty test określa ryzyko zgonu u osób 50+

Stanie na jednej nodze
Fot. Shutterstock

Badania opublikowane przez PLOS One pokazały, że u osób starszych bardzo dobrym testem określającym stan zdrowia i ryzyko zgonu jest to, jak długo jesteśmy w stanie ustać na jednej nodze. 

Prosty test

Dotychczasowe badania pokazują, że zdolność utrzymania równowagi na jednej nodze systematycznie spada wraz z wiekiem, szczególnie u osób po 50. roku życia. Umiejętność ta słabnie wraz z wiekiem i dotyczy to obu kończyn - zarówno dominującej, jak i tej słabszej (u większości osób dominująca jest prawa noga). 

Badania dowodzą, że jeśli potrafimy utrzymać równowagę na jednej nodze tylko przez kilka sekund, ryzyko zgonu jest znacznie większe niż u osób, które mogą utrzymać równowagę powyżej 30 sekund. 

Autor najnowszego badania, prof. Kenton Kaufman z Mayo Clinic w Rochester (Minnesota, USA), twierdzi, że umiejętność dłuższego stania na jednej nodze jest dobrym testem ogólnego stanu zdrowia. Badania opublikowane przez "British Journal of Sports Medicine" wykazały, że ryzyko zgonu z różnych przyczyn jest aż o 84 proc. większe u osób, które nie potrafią zachować równowagi stojąc na jednej nodze nawet przez 10 sekund.

Tak boli rak kręgosłupa. Nigdy nie lekceważ tego objawu Akcja stworzona z myślą o zdrowiu mężczyzn: Movember czyli polski Wąsopad

Równowaga to podstawa

Utrzymanie równowagi podczas stania na jednej nodze wymaga współdziałania wielu układów naszego organizmu. Badanie, którego autorem jest prof. Kaufman przeprowadzone było na grupie 40 ochotników obojga płci. Wykazało ono, że długość stania na jednej nodze spada o 1,7 sekund w ciągu dekady na nodze dominującej oraz o 2,2 sekundy na nodze drugiej, u większości osób mniej sprawnej. Zbadano też uścisk dłoni oraz siłę kolan. Wyliczono, że siła uścisku dłoni średnio zmniejsza się o 3,7 proc. w okresie dekady, natomiast kolan - o 1,4 proc.

Jakie są wyniki? Otóż w dobrym stanie zdrowia są osoby w wieku do 69. roku życia, które potrafią stać na jednej nodze przez około 30 sekund. W wieku 70-80 lat należy w tej pozycji utrzymać równowagę przez 20 sekund, a po ukończeniu 80 lat - przez co najmniej 10 sekund.

A kiedy nie możemy ustać?

- Jeśli nie potrafimy utrzymać w tej pozycji dłużej równowagi, może to świadczyć o problemach z układem krążenia lub układem nerwowym oraz z mózgiem - ostrzega prof. Kenton Kaufman. Zwraca przy tym uwagę na fakt, że za zaburzenia równowagi mogą być odpowiedzialne zażywane leki, na przykład środki przeciwbólowe powodujące zaburzenia świadomości.

Według specjalisty najbardziej niepokojące jest, gdy na jednej nodze nie jesteśmy w stanie ustać przez nawet pięć sekund. W razie stwierdzenia takiej sytuacji, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Test stania na jednej nodze można przeprowadzić w każdym wieku - i co ważne, jeśli mamy problemy z utrzymaniem równowagi warto przebadać się oraz - wdrożyć aktywność fizyczną. Tylko odpowiednia dawka ruchu jest w stanie utrzymać organizm w dobrej kondycji na długo. 

Zobacz także: 

Kwas hialuronowy a botoks. Różnice, zastosowanie i wpływ na zdrowie

Diagnoza: rak piersi. Co to znaczy? Są różne podtypy nowotworu

Fala czarnego kaszlu i RSV. Od lat nie było takiego wzrostu zachorowań