„Niegroźne grzeszki” rujnują jelita. Dietetyczka mówi wprost czego unikać

Dolegliwości jelitowe to częsty problem. Borykają się z nim i ci młodzi, ale i ci starsi. Dietetyczka Joanna Zielewska uważa, że naszym największym problemem są "niegroźne grzeszki". Czego należy się wystrzegać, by uniknąć problemów z jelitami? Odpowiadamy.
Jak jelita dają znać, że dzieje się coś złego?
Problemy z jelitami mogą dawać o sobie znać na różne sposoby. Objawiają się w różnoraki sposób - w zależności od przyczyny. Najczęściej pojawiają się jednak bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia oraz zmiany w konsystencji i wyglądzie stolca.
Mogą pojawiać się też:
- nudności,
- wymioty,
- utrata masy ciała,
- brak łaknienia,
- zmęczenie,
- anemia,
- bóle stawów,
- problemy skórne.
Zespół jelita drażliwego – objawy
Zespołowi jelita drażliwego wiąże się z bólem żołądka po każdym posiłku. Jest ostry, skurczowy i zazwyczaj zlokalizowany w okolicy podbrzusza i lewego dołu biodrowego. Zazwyczaj znika po oddaniu gazów lub wypróżnieniu się. Przeczytaj: 6 objawów raka jelita. To z nim przegrał walkę Tomasz Jakubiak. Nigdy ich nie ignoruj

Do innych objawów zespołu jelita drażliwego zaliczamy:
- pilną potrzebę wypróżnienia,
- nieprawidłowe uformowanie stolca,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- nawracające wzdęcia,
- uczucie parcia w odbycie,
- zmiana liczby oddawanych stolców,
- obecność śluzu w stolcu.
Tak szkodzisz jelitom. Te nawyki to zło w czystej postaci
Zdaniem Joanny Zielewskiej najgorsze są „niegroźne grzeszki”.
- Stopniowo, powolutku, ale bardzo konsekwentnie niszczą nasz jelitowy balans – pisze w swojej książce "Jelita. Kręta droga do zdrowia" HARDE Wydawnictwo.
Zdecydowanie jelitom nie służy długo utrzymujący się stres. Do „grzeszków” zalicza zaś palenie papierosów oraz alkohol.

- Toksyczne drobiny mają swoją drogę na skróty – prosto z płuc, przez krew, ekspresowo dostają się do jelit. Nie istnieje bariera, która by je powstrzymała – informuje.
- Podobnie jest z alkoholem. Duże jego ilości prowadzą do zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych, w tym witamin. Zmniejsza się też wchłanianie sodu i wody, co prowadzi do biegunek. Alkohol uszkadza błonę śluzową żołądka i dwunastnicy, może nawet powodować krwawienie. Jelito staje się mniej szczelne i nie stanowi dobrej bariery dla toksyn. Te z kolei mogą uszkadzać wątrobę. Alkohol niszczy też układ odpornościowy – pisze z kolei o alkoholu.





































