Depresja a ból. 9 fizycznych objawów depresji, o których się nie mówi

W przebiegu depresji pojawia się nie tylko brak energii i obniżony nastrój, ale również objawy somatyczne, które mogą mylnie sugerować wiele chorób. Oto 9 najczęstszych dolegliwości związanych z depresją – bo kiedy wysiada psychika, cierpi również ciało.
1. Bóle głowy
Napięciowe bóle głowy charakteryzują się uczuciem ucisku wokół głowy, często nasilającym się nocą lub wieczorem. Wynikają ze stresu i przewlekłego napięcia mięśni głowy i szyi. Oprócz psychoterapii i przyjmowania leków na depresję, pomóc może na nie rolowanie i masaże.
2. Bóle pleców
U osób chorych na depresję ból pleców zazwyczaj lokalizuje się w odcinku lędźwiowym (tzw. krzyżu) oraz piersiowym. Wynika z przewlekłego stresu i wzmożonego napięcia mięśniowego, spadku aktywności fizycznej oraz zmian w postawie ciała spowodowanych depresją (np. garbienia się).

3. Bóle mięśni
Mogą być odczuwane jako rozlane, występują często i pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. Wynikają z wpływu depresji na układ nerwowy i zwiększenie napięcia mięśniowego. Ponadto choroba może zwiększać wrażliwość na ból. Taki rodzaj bólu pojawia się zwłaszcza w tzw. depresji maskowanej.
4. Bóle stawów
Często mylone z objawami chorób reumatycznych i urazami. U osób z depresją mogą wynikać ze stanu zapalnego na poziomie cytokin oraz nadwrażliwości układu nerwowego na bodźce bólowe. Mogą wynikać również ze wzmożonego napięcia niektórych mięśni, np. zwiększone napięcie mięśnia czworogłowego uda może powodować “podciąganie rzepki” i ból kolana.
5. Bóle w klatce piersiowej
Chorzy opisują je jako uczucie ucisku ("jakby coś siedziało mi na klatce"), ciężaru lub pieczenia. Często mają charakter psychosomatyczny i związane są z lękiem, napięciem emocjonalnym i autonomiczną reakcją organizmu na stres. Ten objaw może oznaczać też choroby serca, więc koniecznie trzeba skonsultować go z lekarzem. Czytaj także: 10 objawów zaburzeń lękowych. Jeśli je masz, odwiedź lekarza
6. Pieczenie skóry
Charakterystyczne jest to, że pieczenie pojawia się bez zmian skórnych, oparzeń i urazów. Tego typu parestezje (nieprawidłowe odczucia na skórze) są efektem nadmiernej aktywności osi stresu (kortyzol) i zmian w przetwarzaniu bodźców czuciowych w mózgu. Ponadto hormon stresu może wpływać na gospodarkę elektrolitową, zmieniając czucie.

7. Bóle w okolicy miednicy
Bardzo często występują u kobiet, mogą obejmować podbrzusze i dolny odcinek pleców. Często nie mają jasnej przyczyny organicznej, a są powiązane z przewlekłym napięciem mięśni dna miednicy i deregulacją emocjonalną. Zaburzenia snu, które często towarzyszą depresji, mogą nasilać problem. Czytaj także: Depresję widać... po śnie. Tak śpią osoby chore. Nieświadomi myślą, że to lenistwo
8. Dyspareunia (ból podczas stosunku)
Dyspareunia może być związana zarówno z napięciem mięśni, jak i obniżonym libido i negatywnym nastawieniem emocjonalnym do bliskości. Może też wynikać z suchości pochwy, która jest częstym skutkiem spadku estrogenu i serotoniny w depresji. Co istotne, depresja może wynikać również ze spadku poziomu estrogenów, np. w przebiegu menopauzy.
9. Neuralgia nerwu trójdzielnego
To rzadszy, ale możliwy objaw depresji. Objawia się napadowym bólem twarzy, często po jednej stronie. Ból ten zwykle ma charakter napadowy i występuje podczas wykonywania codziennych czynności, np. jedzenia czy mycia zębów. W depresji może być wywołany nadreaktywnością układu nerwowego i obniżonym progiem bólu.
Wszystkie opisane dolegliwości mogą być nasilane przez przewlekły stres, zaburzenia snu i spadek aktywności fizycznej. Często ustępują po wdrożeniu leczenia farmakologicznego lub psychoterapii. Warto jednak upewnić się, że ich przyczyną nie są inne choroby, jak np. choroby serca czy guzy. Czytaj także: Tak zachowuje się socjopata. 16 zachowań, które są sygnałem alarmowym





































