Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Niszczą pamięć i uszkadzają mózg. Te produkty powinny zniknąć z twojej diety
Daria  Siemion
Daria Siemion 15.09.2024 11:45

Niszczą pamięć i uszkadzają mózg. Te produkty powinny zniknąć z twojej diety

Dojrzała kobieta gotująca obiad
Fot. Shutterstock / Swiss Stock Photo

Wszyscy wiemy, że nieprawidłowa dieta szkodzi, ale wielu z nas nie wie, jak bardzo. Najnowsze odkrycia naukowców dowodzą, że spożywanie dużej ilości cukrów i tłuszczy niszczy pamięć i zwiększa ryzyko choroby Alzhaimera. Niestety zmiany spowodowane “śmieciowym jedzeniem” mogą być nieodwracalne.

Śmieciowe jedzenie a zaburzenia pamięci u dzieci i młodzieży

Obfitujące w cukier i tłuszcz “śmieciowe jedzenie” spożywane w okresie nastoletnim może prowadzić do poważnych problemów z pamięcią i trwałego uszkodzenia mózgu. Takie wnioski płyną z  wyników badań naukowców z University of Southern California (USC) w USA. 

Badacze przeprowadzili eksperyment na szczurach w wieku odpowiadającym nastolatkom. Zgodnie z wynikami badań, dieta bogata w cukier i tłuszcze prowadziła u młodych osobników do długotrwałych zaburzeń pamięci, które nie ustępowały nawet po zmianie diety na zdrowszą.

– Niestety, efekty te nie cofają się nawet po wprowadzeniu zdrowszej diety – zauważa Scott Kanoski, autor badania opublikowanego w magazynie "Brain, Behavior, and Immunity”. 

Okres dojrzewania to kluczowy moment dla rozwoju ludzkiego mózgu. To wtedy powstają fundamenty dla funkcji poznawczych i intelektualnych, które będą nam towarzyszyć przez całe życie. Z danych opublikowanych przez CDC wynika, że fast-foody stanowią ponad 14 proc. diety nastolatków.

Jak zauważa prof. Kanoski, niektóre uszkodzenia powstałe w młodym wieku mogą być trudniejsze do naprawienia niż te, które pojawiają się w dorosłości. Jest to kolejny argument za tym, aby zarówno młodzież, jak i ich rodzice zwracali większą uwagę na jakość spożywanego jedzenia.

Dzieci fast-food
Fast-foody są częścią młodzieżowej kultury Fot. Shutterstock / Zulfiska
Tych ziemniaków nie wolno jeść! Polacy masowo spożywają groźną toksynę Mówią na niego "śmierć", powoduje choroby. Polacy jedzą go 40 kg rocznie

Niezdrowe jedzenie sprzyja chorobie Alzheimera

Niepokojące są również badania wskazujące na związek między nieprawidłową dietą a ryzykiem rozwoju różnych postaci demencji, w tym choroby Alzheimera. Wiadomo, że u osób cierpiących na tę chorobę występuje niedobór neuroprzekaźnika acetylocholiny, który odgrywa kluczową rolę w zapamiętywaniu. Podobne objawy zaobserwowano u szczurów karmionych dietą wysokotłuszczową i bogatą w cukry.

Dr Anna Hayes, autorka badania, zwraca uwagę na to, że acetylocholina jest niezbędna do zapamiętywania wydarzeń i tworzenia wspomnień. U szczurów, które spożywały niezdrową karmę, jej produkcja została zakłócona. W konsekwencji, brakowało sygnałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania pamięci epizodycznej – zdolności do przypominania sobie przeszłych zdarzeń.

Optymistyczna wiadomość jest taka, że szczury, którym podano leki zwiększające poziom acetylocholiny, częściowo poprawiły swoją pamięć. Niestety, interwencja ta wymagała bezpośredniego podania leków do mózgu, co nie jest łatwym ani praktycznym rozwiązaniem u ludzi. 

Produkty, które mogą pogarszać pamięć:

  • słodycze,
  • słone przekąski,
  • białe pieczywo,
  • słodzone napoje,
  • alkohol.

Co jeść, aby poprawić pamięć i zmniejszyć ryzyko chorób?

Czy można trenować pamięć, aby nie tylko lepiej zapamiętywać codzienne drobiazgi, ale także chronić się przed chorobami neurodegeneracyjnymi? Dr Piotr Sulik, psychiatra i dyrektor Centrum Medycznego Magwise, twierdzi, że jest to możliwe. 

– Mózg jest narządem bioelektrycznym, który procesuje informacje. Możemy się urodzić z predyspozycjami do świetnej pamięci, ale tę pamięć możemy również poprawić i wytrenować – tłumaczy w rozmowie z Pacjentami.

Odpowiednia dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu sprawności mózgu. Sulik zaleca, aby w codziennej diecie uwzględniać składniki bogate w miedź, cynk, żelazo, witaminy z grupy B i D, magnez oraz kwasy Omega-3. Te mikroelementy mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu, pomagając w utrzymaniu dobrej pamięci oraz zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer.

Produkty, które mogą poprawić pamięć:

  • jajka,
  • brokuły,
  • pomarańcze,
  • orzechy,
  • kurkuma,
  • pestki słonecznika,
  • gorzka czekolada,
  • zielona herbata,
  • ryby.

Zobacz też:
Rób tych 7 rzeczy, a zmniejszysz ryzyko demencji. Wyjaśnia psychiatra

Choroba w natarciu. Tak dziś wygląda Bruce Willis

Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji? Lekarz podpowiada, na co zwrócić uwagę