Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Jest najgorszy ze wszystkich. Ten preparat uzależnia i niszczy zdrowie
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 13.04.2024 12:43

Jest najgorszy ze wszystkich. Ten preparat uzależnia i niszczy zdrowie

Nowy narkotyk zbiera śmiertelne żniwo
Fot. Canva

Działa 100 razy silniej niż morfina, jest bardziej zabójczy niż fentanyl. W Europie coraz więcej osób umiera z powodu produkowanej w Chinach nielegalnej substancji o nazwie “Frankenstein”. 

Co to za narkotyk?

Nitazen miał być lekiem wytwarzanym w laboratorium i jego głównym zadaniem jest naśladowanie działania opioidów (np. heroiny lub morfiny). Nitazen nigdy nie trafił na rynek farmaceutyczny, ale jest wytwarzany w Chinach, w tajnych laboratoriach, a następnie wprowadzany na rynek.

Ponieważ jego produkcja jest bardzo tania, to często jest wykorzystywany jako domieszka do innych środków odurzających. Zażycie takiej substancji jest opłakane w skutkach - zgodnie z danymi serwisu “The Sun”, w 2023 roku  “Frankenstein” został powiązany ze śmiercią 49 osób w Wielkiej Brytanii. 

Bardzo często sprzedawany jest pod postacią oksykodonu, w formie tabletek. A kupując taki produkt na czarnym rynku ryzyko tego, że skład tabletki to mieszanka różnych szkodliwych substancji, jest duże. 
 

Skutki zażycia "Frankensteina"

Teoretycznie “Frankenstein” przynosi ulgę w postaci zniwelowania bólu, powoduje także euforię. Lista negatywnych objawów jest jednak dużo dłuższa - pojawia się nadmierna potliwość, swędzenie skóry, nudności, biegunka, halucynacje, nieregularne bicie serca. 

Jak ostrzega brytyjska organizacja Office for Health Improvement and Disparities: 

- Ich siła i toksyczność są trudne do oszacowania, ale mogą być podobne lub nawet mocniejsze niż fentanyl, który działa 100 razy silniej niż morfiny.

A do tej pory fentanyl uważany był za narkotyk najczęściej prowadzący do przedawkowania i zgonu. 

Sceny jak z apokalipsy

Osoby, które zażyły narkotyk cierpią z powodu licznych skutków ubocznych. Niektórzy opisują nawet, że zażywanie środków doprowadziło do utraty skóry - w rozmowie ze “Sky News" 23-letnia kobieta opisywała, że nie ma skóry na nogach, tylko bolesne dziury. 

Eksperci ostrzegają, że zażywanie nitazenu jest bardzo szkodliwe - wyniszcza mózg, sprawia, że ludzie zachowują się jak chodzące zombie. Co więcej - narkotyk jest coraz popularniejszy w Europie i rosną obawy, że zbierze on śmiertelne żniwo.

Zobacz też:

Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy

Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne?

Psychopaci chodzą wśród nas. Te zachowania mogą ich zdradzić!

Polecane