Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Jedzmy je częściej. Te niedrogie pestki są skarbnicą witamin, a jeden składnik działa antynowotworowo
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 16.12.2023 16:36

Jedzmy je częściej. Te niedrogie pestki są skarbnicą witamin, a jeden składnik działa antynowotworowo

nasiona
canva

Pestki słonecznika są jednym z najbogatszych źródłem witaminy E . Zawierają fitosterole, więc korzystnie wpływają na serce i zapobiegają powstawaniu nowotworów. Jednak na tym nie kończą się ich zalety. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto włączyć je do diety i w jakiej ilości spożywać. Zakup jednej paczki kosztuje tylko parę złotych!

 

Słonecznik łuskany – nasiona prawie jak leki?

Gdyby zrobić ranking produktów z największą zawartością fitosteroli, czyli substancji obniżających poziom szkodliwego cholesterolu LDL, słonecznik znalazłby się prawdopodobnie na pierwszym miejscu – w 100 g występuje 322 g składnika. Na tym jednak nie kończą się zalety ziaren słonecznika. Jest również skarbnicą życiodajnej witaminy E, która zarówno przedłuża młodość, jak i poprawia jakość plemników. W 100 g produktu znajduje się:

 • witamina C – 1,4 mg,
 • tiamina – 1,480 mg,
 • ryboflawina – 0,355 mg,
 • niacyna – 8, 335 mg,
 • witamina B6 – 1,345 mg,
 • kwas foliowy – 228 µg
 • Witamina A – 50 IU,
 • Witamina E – 35.17 mg,
 • Wapń – 78 mg,
 • Żelazo - 5.25 mg,
 • Magnez - 325 mg,
 • Fosfor - 660 mg Potas - 645 mg,
 • Sód – 9 mg Cynk - 5 mg,

Projekt bez nazwy - 2023-12-16T160751.156.png

Jak oczyścić jelita i nie wydać na to kroci? Poznaj 3 sprawdzone metody Jak zdiagnozować nietolerancje pokarmowe? Pytamy gastrologa

Pestki słonecznika łagodzą zaparcia i obniżają cholesterol

W pestkach słonecznika znajduje się aż 8,6 g błonnika, regulującego pracę układu pokarmowego. Spożywanie ich poprawia proces trawienia, w szczególności w jelitach. Dzięki błonnikowi masy kałowe stają się większe, co korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Podobne działanie mają pestki dyni, zawierające dużą ilość cynku. W nasionach zawarte są także nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas oleinowy i linolowy, także wspomagające układ trawienny.

Fitosterole obecne w pestkach słonecznika zapobiegają rozwojowi zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Mogą również zapobiec rakowi prostaty. Dzięki kwasowi linolowemu może zostać zahamowany rak i zmniejszyć się ryzyko wystąpienia przerzutów nowotworowych – szczególnie skuteczny jest w zapobieganiu nowotworom sutka, płuc, czerniaka i rakowi jelita grubego.

Na portalu onkologicznym zwrotnikraka.pl napisano: "Jak wynika z badań epidemiologicznych – regularnie spożywana żywność obfitująca w fitosterole może wspomóc organizm i uchronić go przed rozwojem komórek raka jelita grubego, raka prostaty oraz raka piersi". 

Pestki można jeść na wiele sposobów

Ziarna dobrze jeść bez obróbki, po wcześniejszym usunięciu łupiny. Jednak by wzmocnić doznanie smakowe, można je delikatnie posolić lub podsmażyć bez tłuszczu. Pestki słonecznika sprawdzą się także jak dodatek do mięs, ryb, owsianki, musli i sałatek – na słono i na słodko. Nadają się również do tego, by przygotować z nich pastę do kanapek lub użyć jako bazy do hummusu.

„Jeżeli dieta będzie zawierała bardzo dużą ilość owoców i warzyw, pełnoziarniste zboża, dobre źródła białka, orzechy, nasiona, pestki i strączki to jesteśmy w stanie zbudować zdrową, wysokoodżywczą dietę” – powiedziała mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.

Nasiona słonecznika są jednak kaloryczne – w 100 g znajduje się ponad 40 g tłuszczu. Niewskazane jest spożywanie więcej niż 30 g nasion dziennie. Ponadto słonecznik jest także alergenem, więc osoby wykazujące wrażliwość na pestki i nasiona powinny go unikać.