Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Rakotwórcza roślina w Polsce. Rośnie na łąkach i w parkach, właśnie zaczęła kwitnąć
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 12.05.2024 16:55

Rakotwórcza roślina w Polsce. Rośnie na łąkach i w parkach, właśnie zaczęła kwitnąć

Starzec jakubek
Fot. Canva

Kiedyś uważano ją za roślinę leczniczą, pomagającą na nadciśnienie, choroby wątroby czy trądzik. Dziś już wiadomo, że jest szkodliwa, na nawet - rakotwórcza. Starzec jakubek, chociaż wygląda uroczo, jest toksyczny.

Starzec jakubek - silna trucizna

Naukowo udowodniono, że starzec jakubek działa toksycznie i zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Zawiera szkodliwe alkaloidy pirolizydynowe, których spożycie (zwłaszcza regularne) prowadzi do zatrucia pokarmowego oraz do rozwoju marskości wątroby. Roślina jest trująca zarówno w postaci suszonej, jak i jako świeża roślina. Co więcej starzec jakubek jest także trujący dla zwierząt.

Starzec jakubek zaczyna kwitnąć w maju, a występuje na terenie całej Polski. Spotkać go można w parkach, na łąkach, a nawet w przydrożnych rowach.

Jak wygląda starzec jakubek?

Starzec jakubek należy do rodziny astrowatych, może osiągać nawet 120 centymetrów wysokości, a jego łodyga rozgałęzia się w kwiatowe koszyczki. Kwiaty mają piękny żółty kolor, a listki kwiatów są niewielkie, o języczkowatym kształcie. Łodyga na ogół jest bezlistna, ale jest lekko owłosiona. Pojedyncze liście znajdują się u postawy łodygi. 

Starca jakubka łatwo pomylić z dziurawcem. Starzec jakubek to nie jedyna trująca roślina rosnąca w Polsce, dlatego nie mając pewności lepiej nie zrywać i nie spożywać kwiatów i łodyg żadnych roślin.

Zatrucie toksyczną rośliną - co robić?

 W przypadku zatrucia pokarmowego rośliną nie należy prowokować wymiotów ani stosować żadnych leków doustnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Najlepiej udać się jak najszybciej na SOR lub wezwać pogotowie, przy czym warto mieć ze sobą roślinę lub przynajmniej jej zdjęcie, które pozwoli lekarzowi na identyfikację toksyny. 

Zobacz też:

Zatrucia difenbachią (Diffenbachia) – objawy i postępowanie

Postaw na parapecie. Komary będą omijać twój dom szerokim łukiem

Tych roślin lepiej nie sadzić na balkonie. Są siedliskiem kleszczy

Polecane