RCB bije na alarm: burze, podtopienia, grad. Sprawdź, czy będą w Twoim mieście

W poniedziałkowy poranek, 7 lipca, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) rozesłało pilne alerty SMS do mieszkańców trzech województw. Powiadomienia zapowiadają silne załamanie pogody. Pojawiły się zalecenia dla mieszkańców.
- Mieszkańcy trzech województw otrzymali alert RCB
- Synoptycy zapowiadają gwałtowne burze, intensywne opady i możliwe podtopienia
- Zalecana jest ostrożność
Nadchodzą silne burze i intensywne opady – RCB ostrzega
Ostrzeżenia dotyczą gwałtownych burz, intensywnych opadów deszczu, możliwego gradu oraz bardzo silnych podmuchów wiatru. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prognozują porywy wiatru przekraczające 100 km/h i opady do 50 mm.
IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia, obejmujące województwo małopolskie, podkarpackie, wschodnią część lubelskiego i południową świętokrzyskiego. Szczególnie niebezpieczny okres prognozowany jest między godziną 13 a 21, choć lokalne burze mogą utrzymywać się także wieczorem.
Ulewy mogą być szczególnie groźne na terenach nizinnych, gdzie ryzyko zalania piwnic i dróg jest najwyższe. Grad może uszkodzić samochody, elewacje i dachy budynków, a silny wiatr z łatwością może zrywać gałęzie, a nawet przewracać drzewa.
Jak się przygotować do nadchodzącego załamania pogody?
W obliczu zagrożenia warto zastosować się do zaleceń RCB. Kluczowe jest zabezpieczenie luźnych przedmiotów (np. doniczek) na balkonach i posesjach, unikanie parkowania pojazdów pod drzewami oraz przygotowanie źródeł światła – takich jak latarki czy świece.
Naładowany telefon komórkowy może okazać się nieoceniony w sytuacji awaryjnej, np. gdy trzeba wezwać pogotowie ratunkowe, dlatego warto upewnić się, że mamy pełną baterię lub dostęp do naładowanego powerbanku.

RCB zaleca również przygotowanie domowej apteczki, zapasu wody pitnej (przynajmniej 2 litry na osobę), żywności niewymagającej gotowania oraz środków higienicznych – szczególnie, jeśli dostęp do bieżącej wody zostanie ograniczony. Czytaj także: Kupujesz na Temu i SHEIN? Ściągasz na siebie toksyczną bombę
Sytuacja jest dynamiczna – śledź komunikaty
Burzowa aura może zmieniać się bardzo szybko, dlatego eksperci podkreślają, by na bieżąco śledzić komunikaty meteorologiczne oraz ostrzeżenia RCB i lokalnych służb. Czytaj także: Alarm na granicy. W zbożu z Ukrainy grasowały robaki. Tony jedzenia na zmarnowanie
źródło: RCB, Pacjenci





































