Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > RCB bije na alarm: burze, podtopienia, grad. Sprawdź, czy będą w Twoim mieście
Daria  Siemion
Daria Siemion 07.07.2025 15:20

RCB bije na alarm: burze, podtopienia, grad. Sprawdź, czy będą w Twoim mieście

burza
RCB alarmuje. Szykuje się burze, intensywne opady i wiatr Fot. Arkadiusz Ziolek/East News

W poniedziałkowy poranek, 7 lipca, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) rozesłało pilne alerty SMS do mieszkańców trzech województw. Powiadomienia zapowiadają silne załamanie pogody. Pojawiły się zalecenia dla mieszkańców.

  • Mieszkańcy trzech województw otrzymali alert RCB
  • Synoptycy zapowiadają gwałtowne burze, intensywne opady i możliwe podtopienia
  • Zalecana jest ostrożność 

Nadchodzą silne burze i intensywne opady – RCB ostrzega

Ostrzeżenia dotyczą gwałtownych burz, intensywnych opadów deszczu, możliwego gradu oraz bardzo silnych podmuchów wiatru. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prognozują porywy wiatru przekraczające 100 km/h i opady do 50 mm.

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia, obejmujące  województwo małopolskie, podkarpackie, wschodnią część lubelskiego i południową świętokrzyskiego. Szczególnie niebezpieczny okres prognozowany jest między godziną 13 a 21, choć lokalne burze mogą utrzymywać się także wieczorem.

Ulewy mogą być szczególnie groźne na terenach nizinnych, gdzie ryzyko zalania piwnic i dróg jest najwyższe. Grad może uszkodzić samochody, elewacje i dachy budynków, a silny wiatr z łatwością może zrywać gałęzie, a nawet przewracać drzewa.

Jak się przygotować do nadchodzącego załamania pogody?

W obliczu zagrożenia warto zastosować się do zaleceń RCB. Kluczowe jest zabezpieczenie luźnych przedmiotów (np. doniczek) na balkonach i posesjach, unikanie parkowania pojazdów pod drzewami oraz przygotowanie źródeł światła – takich jak latarki czy świece. 

Naładowany telefon komórkowy może okazać się nieoceniony w sytuacji awaryjnej, np. gdy trzeba wezwać pogotowie ratunkowe, dlatego warto upewnić się, że mamy pełną baterię lub dostęp do naładowanego powerbanku.

skutki nawałnicy
Silny wiatr to realne zagrożenie dla zdrowia i życia Fot. Shutterstock

RCB zaleca również przygotowanie domowej apteczki, zapasu wody pitnej (przynajmniej 2 litry na osobę), żywności niewymagającej gotowania oraz środków higienicznych – szczególnie, jeśli dostęp do bieżącej wody zostanie ograniczony. Czytaj także: Kupujesz na Temu i SHEIN? Ściągasz na siebie toksyczną bombę

Sytuacja jest dynamiczna – śledź komunikaty

Burzowa aura może zmieniać się bardzo szybko, dlatego eksperci podkreślają, by na bieżąco śledzić komunikaty meteorologiczne oraz ostrzeżenia RCB i lokalnych służb. Czytaj także: Alarm na granicy. W zbożu z Ukrainy grasowały robaki. Tony jedzenia na zmarnowanie

źródło: RCB, Pacjenci