Światowy Dzień Introwertyków. Takie zachowania świadczą, że jesteś jednym z nich
2 stycznia 2025 roku obchodzimy Światowy Dzień Introwertyków. Kim są ci ludzie? Jak funkcjonują i czego potrzebują? Sprawdź, czy należysz do tej grupy.
Światowy Dzień Introwertyka to doskonała okazja do szerzenia wiedzy, świadomości i promowania zrozumienia wobec tej grupy społecznej. Z badań wynika bowiem, że aż 30–50% populacji ma cechy introwertyczne. Jak rozpoznać introwertyka? Podpowiadamy.
Kim są introwertycy?
Introwertycy to jeden z dwóch głównych typów osobowości według teorii psychologii temperamentu. W przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy uwielbiają kontakty społeczne i zyskują z nich energię, introwertycy czerpią siłę z wewnętrznego życia umysłowego. Należy pamiętać, że nie czyni to introwertyków aspołecznymi czy nieśmiałych. Osoby te po prostu potrzebują chwili samotności do zregenerowania siły, którą utracili wskutek intensywnych doświadczeń społecznych.
Osoby te nie lubią występować publicznie ani być w centrum uwagi. Najlepiej pracują w pojedynkę, z własnego wyboru ograniczają kontakty z innymi, woląc spędzić czas we własnym towarzystwie. Nie lubią niespodziewanych sytuacji i nadmiaru bodźców.
Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu Gotujesz na nich rosół? To popełniasz fatalny błąd. Niewielu wie, że roi się w nich od pasożytówCzego potrzebują introwertycy?
Introwertycy potrzebują przede wszystkim zrozumienia ich innego sposobu bycia. Potrzebny jest im czas do refleksji, cisza i spokój. Bycie przez dłuższy czas z ludźmi odbiera im energię. Miejsce pracy również może nie sprzyjać introwertykom. Ważne jest więc, by dać im przestrzeń do pracy indywidualnej, a jeśli jest taka możliwość – zaproponować pracę zdalną. Pracodawcy szybko zauważą, że przynosi to efekty i przekłada się na wyniki. Są to błyskotliwe i inteligentne osoby, które wymagają jednak odpowiedniego miejsca pracy.
Warto docenić introwertyków
Introwertycy cechują się głębokim myśleniem, dużą empatią i umiejętnością skoncentrowania się na jednym zadaniu przez dłuższy czas. Często też wcześniej analizują sytuację, zanim zdecydują się działać, dzięki czemu są doskonałymi obserwatorami świata. Potrafią też doskonale słuchać, dzięki czemu są docenianymi rozmówcami.