Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Szokujące wiadomości z Grecji. Bartosz G. jest w stanie krytycznym
Alina Gałka
Alina Gałka 29.05.2025 15:19

Szokujące wiadomości z Grecji. Bartosz G. jest w stanie krytycznym

Wiadomości z Grecji
Fot. chalabalaphotos/Canva

Wczoraj (23 maja) sąd w Salonikach wydał zgodę na ekstradycję 17-letniego Bartosza G. do Polski. Chłopak jest podejrzany o dokonanie brutalnej zbrodni na 16-letniej Mai z Mławy 23 kwietnia br. Po spotkaniu z chłopakiem Maja nie wróciła do domu. 1 maja, gdy policja odnalazła jej ciało, Bartosz przebywał już za granicą.
 

Decyzja o ekstradycji

Sprawa morderstwa Mai toczy się już od miesiąca. Po odnalezieniu ciała dziewczyny, policja nie potrzebowała dużo czasu na ustalenie podejrzanego. Trudności nastręcza natomiast zatrzymanie. Okazało się, że chłopak wyjechał ze swoją klasą na wycieczkę do Grecji, skąd nie miał zamiaru wracać.

1 maja Bartosz G. został zatrzymany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w greckim mieście Katerini. Z obawy o własne bezpieczeństwo odmawiał powrotu do kraju, w związku z czym konieczne było uruchomienie procedur sądowych.

28 maja Rada Apelacyjna w Salonikach zadecydowała o ekstradycji Bartosza G., co wzbudziło sprzeciw podejrzanego, jego matki i adwokata. Rozprawa w Polsce oznacza, że nastolatek będzie sądzony jak dorosły i grozi mu nawet 30 lat pozbawienia wolności.

Według matki podejrzanego w kraju jej synowi grozi niebezpieczeństwo. Rodzina miała otrzymywać pogróżki. Sam podejrzany twierdzi, że w Grecji czuje się bezpieczniej, poza tym w Polsce nie będzie mógł liczyć na sprawiedliwy proces.

Przeczytaj też: Kłodzko: Zdrowe dziecko urodziło się martwe. Wstrząsające słowa matki. Prokuratura bada sprawę

Ośmiolatka otrzymuje nakazy opłaty z DPS-u. Ma płacić za pobyt dziadka, którego nie zna Ten rak nie wybiera. W Polsce co 40 minut zapada diagnoza

Próba samobójcza

Matka Bartosza G. ostrzegała, że chłopak przed przewiezieniem do Polski będzie próbował odebrać sobie życie. Rzeczywiście, dziś rano skontaktował się z nią, by się pożegnać i podjął próbę samobójczą. Jak donosi portal Voria.gr, podejrzany, który przebywał w Departamencie Transferów w Salonikach,  przywiązał prześcieradło do krat swojej celi i próbował się udusić.

Policjanci, którzy znaleźli Bartosza G., natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pacjenta w stanie krytycznym przetransportowano do szpitala. Nie wiemy, w jakim stanie znajduje się obecnie.

Przeczytaj też: Nie wzywaj pogotowia w tych sytuacjach. Zapłacisz karę

Samobójstwa wśród osadzonych

Zjawisko samobójstw wśród osób osadzonych w zakładach karnych nie jest odosobnione i stanowi poważne wyzwanie dla systemów penitencjarnych na całym świecie. Jak podkreśla Anna Kubicz w pracy „Zachowania suicydalne więźniów w zakładach karnych. Czy da się temu zapobiec?”, pobyt w izolacji więziennej może drastycznie pogłębiać problemy psychiczne, prowadząc do stanów depresyjnych, poczucia bezradności i utraty nadziei.

ręce kraty więzienne Fot. Dick Luria Photo Images/Canva.jpg
Pobyt w placówce penitencjarnej może pogłębiać problemy psychiczne osadzonych. Fot. Dick Luria Photo Images/Canva

W polskich zakładach karnych najczęstszym sposobem samobójstw jest powieszenie – aż 143 na 155 przypadków odnotowanych w latach 2006–2009 miało właśnie taki przebieg. Wśród czynników ryzyka Anna Kubicz wymienia m.in.:

• wcześniejsze próby samobójcze, 
• leczenie psychiatryczne, 
• osadzenie w pojedynczej celi, 
• brak kontaktów z rodziną, 
depresję
• uzależnienia,
• niekorzystne informacje procesowe – jak np. wydanie wyroku skazującego lub odmowa warunkowego zwolnienia.

Szczególnie narażeni są młodociani osadzeni, u których zagrożenie samobójstwem jest wyjątkowo wysokie – w jednym z badań wykazano, że dziewczęta podejmują próby dwukrotnie częściej niż chłopcy.

Polska, choć notuje niższy wskaźnik samobójstw wśród więźniów niż wiele innych krajów Europy (ok. 4,7 na 100 000 osadzonych), wciąż mierzy się z problemem. Autorka podkreśla, że oficjalne dane mogą nie odzwierciedlać pełnej skali zjawiska – liczba faktycznych prób może być nawet trzykrotnie wyższa. Wiele z nich wynika z nagłego impulsu, podejmowanego w ciągu kilkunastu minut bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych.

Przeczytaj też: Nastolatki nie boją się śmierci. Czasem wystarczy impuls, by doszło do tragedii

W świetle tych ustaleń przypadek Bartosza G., który podjął próbę samobójczą po decyzji o ekstradycji do Polski, wpisuje się w znany i niepokojący schemat. Osadzenie w obcym kraju, poczucie zagrożenia i niepewność co do przyszłości mogły spotęgować jego kryzys psychiczny.

 


Źródło:
Kubicz, A. (2014). Zachowania suicydalne więźniów w zakładach karnych. Czy da się temu zapobiec?. Przegląd Prawniczy Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland, (2), 93-106.