Ta kasza to źródło witamin i minerałów. Kiedyś jadana w każdym domu
Sięgnąć po nią mogą wszystkie osoby odchudzające się, ale również i te, które mają problemy z zaparciami. Pęczak wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego oraz przemianę materii. Dlaczego warto jeszcze jeść tę kaszę?
Pęczak to pyszny i zdrowy dodatek, stosowany jako składnik wielu dań. W połączeniu z warzywami czy mięsem smakuje naprawdę dobrze, a przy tym jest źródłem wielu witamin.
Włącz kaszę pęczak do codziennej diety
Pęczak jest odmianą kaszy jęczmiennej. Powstaje z odmiany zboża, jakim jest jęczmień. Jego produkcja stanowi znaczny udział w kaszarskim przemyśle, gdyż kasza jęczmienna to aż 70 proc. pośród wszystkich odmian tego pysznego dodatku. Choć jęczmień wykorzystywany jest jako żywność dla ludzi, w dużym stopniu przeznaczany jest też na pasze dla zwierząt oraz do słodowania w procesie produkcji piwa.
Ze względu na obróbki wyróżnia się kilka rodzajów tego dodatku. Mowa o kaszy perłowej, łamanej czy pęczaku. Ten ostatni wytwarzany jest z ziaren jęczmienia zwyczajnego. Pozbawiony jest łusek, ale stanowi całe ziarno. Jest cenny w białko czy błonnik ze względu na mały stopień przetworzenia.
Tych produktów chorzy na celiakię powinni unikać. Rozmowa z gastroenterologiem Ten środek jest w każdej wędlinie. A w takiej dawce zabił 54-latka z Nowej DębyPęczak ma mnóstwo właściwości zdrowotnych
Mogą wybierać ją też osoby, które dbają o linię, ale też takie, które mają problem z zaparciami. Pęczak wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego oraz przemianę materii. Dzięki niemu organizm szybko oczyszcza się z toksyn. Dlatego właśnie dzięki jedzeniu dań z tą kaszą można poczuć się naprawdę lekko i nie ma mowy o uczuciu “ciężkiego brzucha”.
Pęczak jest źródłem wielu składników odżywczych i ma dużą wartość energetyczną. W 100 gramach znajduje się ok: 354 kcal, 12, 5 g białka, 2, 2 g tłuszczy, 73, 5 g węglowodanów oraz 17 gramów błonnika. Poza tym w 100 g dodatku znajdziemy też m.in. 280 mg potasu, 221 mg fosforu, 79 mg magnezu, 29 mg wapnia czy 9 mg sodu.
Zobacz też: Domowy sposób prababci jest stuprocentowo skuteczny. Kasza gryczana już zawsze będzie sypka.
Pęczak zmniejsza ryzyko występowania nowotworów
Pęczak posiada również witaminy z grupy B: B1, B2 czy B6. Wspomniane witaminy mają bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dzięki nim prawidłowo działa nasz układ nerwowy, procesy metaboliczne na poziomie komórkowym oraz reakcje immunologiczne organizmu. Witamina B3 wspomaga wytwarzanie czerwonych krwinek, hamuje wchłanianie toksyn z leków, rozszerzając naczynia krwionośne.
To jeszcze nie wszystko. Kasza reguluje rytm wypróżnień, zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, dzięki przyspieszeniu przepływu pokarmu przez jelita. Pomaga obniżyć zły cholesterol, poprzez zawartość błonnika rozpuszczalnego. Jak wykazały badania, jej regularne spożywanie przez kilka miesięcy może przyczynić się do zmniejszenia poziomu trójglicerydów we krwi nawet o 24 proc. Dzięki dużej zawartości minerałów jedzenie pęczaku zapobiega powstawaniu miażdżycy.
Choć nie jest pierwszym wyborem przez Polaków, jeśli chodzi o kasze, zyskuje coraz większą popularność. Najpopularniejszym daniem jest oczywiście krupnik. Pęczak dobrze smakuje w gołąbkach czy pierogach. Kasza dobrze sprawdzi się też w połączeniu ze szpinakiem, czosnkiem i suszonymi pomidorami.
Źródło: Medonet.pl/ onet.pl
Czytaj też:
Kasza, która jest wyjątkowa. Mogą jeść ją nawet cukrzycy
Pięć powodów, dla których warto jeść kaszę – nawet każdego dnia
10 owoców morderczych dla cukrzyków. Zawierają mnóstwo cukru