Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Te leki od października stracą refundację. Ważny komunikat resortu zdrowia
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 29.08.2024 09:46

Te leki od października stracą refundację. Ważny komunikat resortu zdrowia

Leki, refundacja
Fot. Freepic

Według najnowszego komunikatu Ministerstwa Zdrowia, 30 września kończy się refundacja leku Trulicity. To nowoczesny preparat, który stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2.

Jak się okazuje, wnioski producenta o przedłużenie refundacji nie spełniły wymagań. Dlatego też od 1 października lek nie będzie refundowany.

Ważny lek nie będzie refundowany od października

Informacja Resortu Zdrowia jest konkretna: 30 września kończy się refundacja leku Trulicity. Jest to nowczesny analago GLP-1, który stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 2. Wraz z końcem września upływa termin obowiązywania decyzji o objęciu refundacją wszystkich wersji tego właśnie specyfiku. Warto dodać, że dotyczy to produktu w dawkach 0,75 mg, 1,5 mg oraz 4,5 mg.

“Złożone przez Eli Lilly Polska sp. z o.o. wnioski o kontynuację refundacji leku Trulicity nie spełniały warunków określonych przepisami art. 13 ust. 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 930, z późn. zm., dalej jako ustawa o refundacji), który jednoznacznie wskazuje maksymalną cenę leku wnioskowanego wymaganą w przypadku objęcia refundacją produktu w momencie zakończenia jego okresu wyłączności rynkowej lub ochrony patentowej ” - tłumaczy Resort Zdrowia.

2148262192.jpg
Fot. Freepic

Firma podjęła indywidualną decyzję

Jak się też okazuje, Minister Zdrowia nie ma prawnych możliwości kontynuacji refundacji tych leków. W związku z czym od 1 października 2024 r. nie będą one objęte refundacją na dotychczasowych zasadach. Jak wyjaśnia resort, taka sytuacja nie jest niczym nowym i już miała miejsce w przeszłości.

Wiadomo na ten moment, że firma Eli Lilly Polska podjęła indywidualną decyzję o niedostosowaniu warunków finansowych do obowiązujących przepisów prawa. Jak ocenia resort zdrowia, wynika to ze strategii marketingowej koncernu. W konsekwencji niemożliwa więc jest kontynuacja refundacji wspomnianych leków.

“Leki te będą mogły zostać ponownie objęte refundacją, gdy podmiot odpowiedzialny złoży wnioski spełniające wymogi ustawy o refundacji” - podkreśla Ministerstwo Zdrowia.

 

Wciąż dostępne będą w ramach refundacji pozostałe leki

Resort zdrowia podkreśla, że wciąż dostępne będą w ramach refundacji pozostałe leki z grupy analogów GLP-1. Mowa o takich środkach jak Ozempic oraz Suliqua.

 “Ministerstwo Zdrowia mając na uwadze sytuację związaną z dostępnością fizyczną i refundacyjną leków z grupy analogów GLP-1, stale monitoruje zachowania tych produktów farmaceutycznych na polskim rynku. Analizy rynkowe i konsultacje z ekspertami klinicznymi wykonane w ostatnim czasie pozwoliły zidentyfikować główne przyczyny aktualnych problemów dotyczących tej grupy leków przeciwcukrzycowych” - wyjaśnia.

Jak się też okazuje, żaden z wymienionych leków nie posiada zarejestrowanego wskazania do stosowania w leczeniu otyłości czy też nadwagi. Obecnie przeważająca liczba recept wypisywanych jest właśnie w celu leczenia otyłości i nadwagi, a dotyczy to szczególnie leku Ozempic.

“Biorąc pod uwagę ten fakt, olbrzymie zapotrzebowanie na analogi GLP-1 (na przestrzeni ostatnich 3 lat sprzedaż produktu Ozempic wzrosła o około 1 350%) oraz ograniczone możliwości produkcyjne wytwórców, zarówno w Polsce jak i w większości państw członkowskich Unii Europejskiej występują problemy z dostępnością tych leków i trudności w zaopatrywaniu się w nie przez pacjentów, dla których są one dedykowane” – przyznaje resort.

Jak wynika z danych przekazanych Ministrowi Zdrowia przez Centrum e-Zdrowie, w okresie styczeń 2020-maj 2024 717 tys. pacjentów otrzymało receptę na analogi GLP-1. Z kolei z aptek wydano 8,7 mln analogów GLP-1, w tym zaledwie 27 proc. z refundacją oraz 73 proc. pełnopłatnie. Większość pacjentów nie realizuje recept w ilości wystarczającej do nieprzerwanego stosowania leku.

Czytaj też:

Ten letni koktajl nawilży skórę jak najlepszy kosmetyk. Zapewni zdrowie i witalność

GIF wstrzymał obrót ważnym lekiem. W preparacie znaleziono fragmenty szkła

Tego nie łącz z mlekiem. Zgnije i sfermentuje w jelitach