Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Renta alkoholowa: Ile wynosi świadczenie w 2024 r. i komu może być wypłacane?
Sylwia Wamej
Sylwia Wamej 22.04.2024 10:23

Renta alkoholowa: Ile wynosi świadczenie w 2024 r. i komu może być wypłacane?

Renta alkoholowa, renta, świadczenie
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Renta, która spowodowana jest uzależnieniem od alkoholu to świadczenie przyznawane z tytułu niezdolności do pracy, spowodowanej nadużywaniem alkoholu. 

To forma wsparcia finansowego dla tych osób, którzy w wyniku problemów ze zdrowiem, stracili zdolność do pracy. Aby móc korzystać z tego wsparcia, trzeba spełniać określone kryteria. Ile wynosi renta alkoholowa i jakie są warunki jej przyznania?

Czym jest renta alkoholowa?

Renta alkoholowa to termin, który stosuje się w odniesieniu do utraty zdolności do pracy, ze względu na nadmierne picie alkoholu. Z danych Eurostatu pod koniec 2023 r. wynika, że Polska znajduje się w czołówce państw UE pod kątem liczby zgonów w związku z nadmiernym spożyciem alkoholu. Polskę wyprzedza jedynie Słowenia.

Sam proces ubiegania się o rentę zazwyczaj wiąże się ze skomplikowaną oceną stanu zdrowia oraz zdolności do wykonywania pracy. Przepisy ubezpieczeń społecznych nie wykluczają osób z alkoholowymi problemami. Ważne jest natomiast, by spełnić kryteria niezdolności do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu.

Projekt bez nazwy (36).jpg
Fot. Arkadiusz Ziolek/ East News
Chwilowy kryzys czy depresja - jak je odróżnić? Psycholog tłumaczy Krzysztof Zanussi był pilnie operowany. Wieści ws. stanu zdrowia reżysera

Jakie kryteria trzeba spełnić, by mieć przyznawaną rentę alkoholową?

W związku z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, osobą niezdolną do pracy jest taka, która całkowicie lub też częściowo straciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu. Co ważne, sam fakt alkoholizmu nie jest wystarczający do uzyskania renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). 

Kluczowy element to udowodnienie, że alkoholizm spowodował dodatkowe choroby, ograniczające zdolność do wykonywania zawodowych obowiązków. Mowa w tym przypadku o takich chorobach jak m.in. przewlekłym zapaleniu trzustki czy marskości wątroby. Ocena lekarzy ma bardzo ważne znaczenie, ponieważ na podstawie ekspertyzy ZUS lekarz podejmuje decyzję o przyznaniu renty.

Ile wynosi renta alkoholowa w 2024 r?

Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych zwraca uwagę na to, iż przyznanie renty wiąże się ze spełnieniem kilku kryteriów:

 • Trzeba posiadać wydaną opinię o częściowej lub pełnej niezdolności do pracy.
   
 • Osiągnięcie wymaganego okresu składkowego oraz nieskładkowego, zależnego od momentu wystąpienia niezdolności.
   
 • Trzeba też pokazać, że niezdolność do pracy pojawiła się w okresie objętym składkami lub nieskładkowym, określonym w przepisach.

Decyzje odnośnie przyznawania renty zawsze są indywidualne i zależą od konkretnej sytuacji zdrowotnej wnioskodawcy. Każdy przypadek jest indywidualny, natomiast ostateczna decyzja zależy od oceny lekarskiej, ale również czynników uwzględnionych w przepisach prawa.

Po waloryzacji w 2024 r. kwoty renty alkoholowej mogą wynieść:

 • 1335,72 zł w przypadku częściowej niezdolności do pracy.
   
 • 1780,96 zł w sytuacji całkowitej niezdolności do pracy.

Czytaj też:

Już nie kupisz alkoholu na stacji benzynowej? Minister zdrowia zapowiada

Tajemnicza śmierć 16-latki w Sandomierzu. “Mam wątpliwości, czy to był tylko alkohol”

Przymusowe leczenie alkoholizmu. Jak to załatwić?
 

Polecane