Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Tych zachowań pacjentek najbardziej nie lubią ginekolodzy. Apelują do kobiet
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 06.03.2024 16:20

Tych zachowań pacjentek najbardziej nie lubią ginekolodzy. Apelują do kobiet

wizyta u ginekologa
fot. canva / Getty Images Signature / M_a_y_a

Kobiety często zwlekają z wizytą u ginekologa - z powodu wstydliwych dolegliwości czy owłosienia intymnego. Lekarze apelują, aby nie przekładały konsultacji medycznej “na potem”, bowiem czas ma duże znaczenie w procesie leczenia. Ginekolożki wskazały 4 zachowania pacjentek, które szczególnie je martwią. 

Zatajanie informacji przed lekarzem

Ginekolożka Nicole Scott, w wywiadzie z bustle.com, podkreśliła, że wiele pacjentek obawia się ujawnienia ginekologowi wszystkich swoich objawów. Jednak praktyka ta jest niebezpieczna, ponieważ utrudnia lekarzowi postawienie diagnozy i wykrycie ewentualnej choroby.

Kluczowe jest to, aby pacjentki były otwarte i szczere w rozmowie ze specjalistą. Lekarz nie ocenia pacjenta, a celem wywiadu zdrowotnego jest znalezienie przyczyny problemu, aby móc wdrożyć skuteczną terapię. Nie warto więc zatajać wstydliwych informacji przed lekarzem, gdyż w taki sposób możemy zmniejszyć swoje szanse na wyleczenie. 

Zobacz też: Pacjentki wybrały. Oto najlepsze położne w Polsce

Projekt bez nazwy - 2024-03-06T154801.684.png
fot. canva / Ross Helen
Ketchupu już tak nie kupisz w sklepie. Są nowe przepisy Lumbago może złapać przy gwałtownym wstawaniu. Niestety, bywa również objawem tętniaka

Leczenie się na własną rękę

Ginekolożka Melodie Zamora powiedziała, że często spotyka się z pacjentami, którzy przyjmują leki na własną rękę bez konsultacji z lekarzem. Wiele chorób może dawać podobne objawy, dlatego tak ważna jest wizyta u specjalisty, który postawi prawidłową diagnozę. Kobiety zbyt często zwlekają z umówieniem się do ginekologa, co później skutkuje, koniecznością podania silniejszych leków.

Psychiatrka zakochała się w narcyzie!

Pamiętajmy, że zażywanie leków na własną rękę może być nie tylko nieskuteczne, ale przede wszystkim niebezpiecznie. Nie każde leki można ze sobą łączyć, gdyż może to powodować wystąpienie groźnych działań niepożądanych. Interakcje mogą zachodzić nie tylko w sytuacji łączenia ze sobą różnych leków, ale także wskutek równoczesnego przyjmowania medykamentów z ziołami, alkoholem czy pożywieniem. 

Zobacz też: Taki kolor w toalecie oznacza kłopoty. Podpowiadamy, kiedy zgłosić się do lekarza

Odkładanie wizyty u lekarza z powodu miesiączki

Ginekolożka Dana Jacoby w komentarzu dla thehealthy.com zaapelowała, aby pacjentki nie odwoływały wizyty u ginekologa z powodu miesiączki. Dotyczy to szczególnie kobiet, u których krwawienia są bardzo obfite. Wówczas, lekarz będzie miał możliwość znaleźć ich przyczynę i zaproponować skuteczną metodę leczenia. 

Większość badań ginekologicznych można przeprowadzić nawet podczas obfitego krwawienia menstruacyjnego.  Jeżeli kobieta nie wymaga pilnej wizyty u ginekologa, dla własnego komfortu może zaplanować ją tak, aby nie wypadała w dniu miesiączki. Jeśli jednak wskazana jest szybka konsultacja z lekarzem, nie należy zwlekać i czekać na koniec menstruacji. 

Krępowanie się owłosienia w miejscach intymnych

Lekarka Nicole Scott podkreśliła, że depilacja miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa nie jest konieczna. Pacjentki niepotrzebnie wstydzą się owłosienia i zwlekają z wizytą do czasu, aż się go pozbędą. W przypadku infekcji intymnej zbędna zwłoka nie jest wskazana, ponieważ może to tylko zaostrzyć objawy. 

Pamiętajmy, że lekarze nie zwracają uwagi na to, czy kobieta ma włosy w miejscach intymnych. Przed wizytą u ginekologa nie ma konieczności depilacji. Najważniejsze, aby nie zwlekać z konsultacją u specjalisty, ponieważ w leczeniu różnych schorzeń czas ma bardzo duże znaczenie. 

źródło: kobieta.wp.pl

Przeczytaj też: 

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną i zapobiegać infekcjom? Ekspert tłumaczy

Majtki menstruacyjne - hit czy kit? Czy mogą zastąpić podpaski i tampony? Zapytaliśmy eksperta

Najlepszy kosmetyk do higieny intymnej - kosztuje kilka złotych i powinien znaleźć się w każdej łazience

Polecane