Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Trening bez litrów potu na siłowni? Lekarze opracowują "tabletkę ćwiczeń"
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 04.04.2024 17:05

Trening bez litrów potu na siłowni? Lekarze opracowują "tabletkę ćwiczeń"

Zdrowie, ćwiczenia, fitness
Fot. Freepic

Czy można ćwiczyć, nie wykonując intensywnego wysiłku?  Ba, w ogóle nie ćwiczyć? Na razie jest to niemożliwe, lecz niewykluczone, że wkrótce powstanie specjalna “tabletka ćwiczeń”. 

Jak podkreślają naukowcy z USA, niektóre korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń mogą być zamknięte w tabletce. Choć lek znajduje się dopiero na bardzo wczesnym etapie, wstępne eksperymenty lekarzy wykazały, że tabletka ma spory potencjał.

Powstaje tzw. "tabletka ćwiczeń"

Obojętnie, czy chcemy poprawić kondycję fizyczną, czy też schudnąć, ćwiczenia są jak najbardziej wskazane. Mnogość dostępnych treningów w wersji online sprawia, że już od jakiegoś czasu w ogóle nie musimy wychodzić z domu, by zmęczyć się jak na siłowni. A gdyby tak w ogóle nie wylewać litrów potu podczas ćwiczeń? Jak zauważają amerykańscy naukowcy, jest to jak najbardziej możliwe.

Lekarze opracowują właśnie tzw. tabletkę ćwiczeń, która w przyszłości pozwoli osiągnąć efekty treningu bez treningu. Wszystko dzięki wykorzystaniu naturalnego szlaku metabolicznego, który zazwyczaj uruchamia się poprzez wysiłek fizyczny.

silna-kobieta-z-hantlami.jpg
Fot. Freepic
Nadmierna potliwość to jeden z objawów raka. Szczególnie, gdy występuje o tej porze Czy cytologia wykrywa HPV? Lekarz odpowiada

Aktywność fizyczna wykorzystuje wiele szlaków metabolicznych

Sprawa jest dość nośna, tym bardziej że nie pierwszy raz naukowcy opracowują plan stworzenia takiej pigułki, która może zapewnić korzyści płynące z ćwiczeń bez ich wykonywania.

W końcu aktywność fizyczna wykorzystuje wiele szlaków metabolicznych, mogących poprawić ludzkie zdrowie na wiele sposobów. Co ważne, jeden ze szlaków o dość szczególnie imponujących korzyściach zdrowotnych uruchamia receptory, które związane są z estrogenem. Te receptory znajdują się w tkankach mięśni, serca i mózgu, regulując szeroki zakres genów związanych zarówno z metabolizmem, ale też odpornością czy homeostazą.

"Wiele osób nie może ćwiczyć, a pigułka może być bardzo korzystna"

Lekarze z University of Florida i Washington University w St. Louis pracują nad wersją leku. Już teraz lek o nazwie SLU-PP-332 podawany myszom poprawia funkcję mięśni, ale też sprawność i wytrzymałość.

Podczas prezentacji wyników swoich badań na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, badacze podkreślali, że “odnieśli sukces tam, gdzie inni ponieśli porażkę”. Z kolei autor badania Bahaa Elgendy z Washington University wyjaśnia, że jeżeli uda się obrać za cel ten sam szlak metaboliczny u ludzi, można będzie wtedy doprowadzić do opracowania leków na niektóre z najtrudniejszych chorób z jakimi obecnie mierzą się ludzie. Mowa m.in. o niewydolności serca.

Wiele osób nie może ćwiczyć, a pigułka może być bardzo korzystna, naśladując lub wzmacniając efekty ćwiczeń u osób starzejących się, osób cierpiących na pewne choroby lub borykających się z utratą mięśni podczas stosowania innych leków - podsumowali lekarze.

Źródło: Geekweek.interia.pl

Czytaj też: 

Nowy lek na odchudzanie podbija rynek. Ma być lepszy niż Ozempic

Dwie czynności obniżają ryzyko raka nawet o 30 procent! Kluczowa jest liczba minut

Nordic walking - świetny sposób na odchudzanie, poprawę zdrowia i samopoczucia
 

Polecane