Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Truskawki zakażone wirusem w polskich sklepach. Jest reakcja GIS
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 06.04.2024 13:04

Truskawki zakażone wirusem w polskich sklepach. Jest reakcja GIS

Truskawki
Fot. Canva

W truskawkach importowanych z Maroka wykryto wirus WZW typu A. GIS skontaktował się ze sprzedawcami z Polski, którzy importują truskawki informując ich o problemie. Wydał także ostrzeżenie dla konsumentów. 

Truskawki z Maroka zakażone

Związek Rolnictwa i Hodowli z Walencji podał do wiadomości publicznej, że hiszpańskie służby sanitarne wykryły obecność wirusa WZW typu A w ładunku truskawek importowanych z Maroka. Zanieczyszczone produkty trafiły także na polski rynek. 

Zgodnie z przepisami unijnymi, wszystkie produkty spożywcze przywożone z krajów spoza Unii Europejskiej muszą spełniać określone normy sanitarne. Truskawki, tak jak inne owoce miękkie, są kontrolowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną, aby zminimalizować ryzyko zagrożeń mikrobiologicznych. 

Jak truskawki znalazły się w Polsce?

- Truskawki zostały wprowadzone do obrotu na rynku unijnego w innym kraju członkowskim i trafiły do Polski w ramach operacji handlowych. Po odprawie celnej w jednym państwie członkowskim UE produkt może znajdować się w obrocie w każdym z krajów UE. Poza kontrolą graniczną organy urzędowej kontroli żywności prowadzą pobór próbek na podstawie oceny ryzyka produktów już znajdujących się w obrocie, w tym tych które pochodzą z krajów trzecich - powiedział Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego w rozmowie z WP Finanse.

GIS otrzymał informację o wadliwym produkcie poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) i niezwłocznie nawiązał kontakt z dystrybutorami truskawek w Polsce. Wydał także komunikat ostrzegawczy dla konsumentów.

Myj owoce!

Kupowane produkty - owoce i warzywa - należy umyć przed spożyciem! Dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem jest elementem profilaktyki przed zakażeniami. Na produktach mogą znajdować się bakterie i wirusy, które prowadzą do zatruć pokarmowych, w tym zatrucia Salmonellą, bakterią E.Coli lub do zakażeń WZW typu A.

WZW typu A - objawy

WZW typu A, czyli wirusowe zapalenie wątroby, jest chorobą wywoływaną przez wirus z rodziny Picornaviridae. Jest on oporny na działanie czynników zewnętrznych takich, jak np. temperatura. Pierwsze objawy zakażenia to żółtaczka, której towarzyszą objawy ogólne, jak gorączka, brak apetytu, nudności i wymioty. Należy pamiętać, że żółtaczka nie zawsze występuje, a wiele osób może przejść zakażenie bezobjawowo. 

Objawy żółtaczki pojawiają się od 2 do 7 tygodni od momentu zakażenia, do którego może dojść nie tylko poprzez spożycie zakażonej żywności, ale także poprzez kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (wirus można przenieść na brudnych rękach lub podczas kontaktów seksualnych).

Zobacz też:

Uczulenie na hybrydę - przyczyny i objawy. Co robić zamiast?

Wysypka u dzieci – czym może być spowodowana?

Cukrzycę możesz rozpoznać po paznokciach. Jeśli tak wyglądają - natychmiast idź do lekarza

Polecane