Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Uczestniczka "Mam talent" poważnie chora. "Lekarze mówili, że to koniec"
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 24.03.2024 18:40

Uczestniczka "Mam talent" poważnie chora. "Lekarze mówili, że to koniec"

Mam talent, Konstancja Iwańczyk,Jałowa martwica guzowatości kości główki ramiennej
Fot. East News/ Paweł Wodzyński/ Instagram/ Konstancja Iwańczyk

Konstancja Iwańczyk to uczestniczka “Mam talent”, która pierwszy raz wystąpiła w show TVN dziewięć lat temu, razem ze swoim trenerem. Teraz wróciła, by zaprezentować się solo i pokazać swoje umiejętności akrobatyczne. Opowiedziała fanom o swojej ciężkiej chorobie. Przeszła już trzy operacje. 

Przed rozpoczęciem show Iwańczyk zdradziła widzom, że niedawno usłyszała od lekarzy niepokojącą diagnozę. Uczestniczka “Mam talent” choruje na jałową martwicę guzowatości kości główki ramiennej. Co to za choroba?

Konstancja Iwańczyk walczy o marzenia mimo choroby

To nie pierwszy raz, gdy Konstancja Iwańczyk gości w “Mam talent”. Dziewięć lat temu wystąpiła razem ze swoim trenerem, prezentując fitness sportowy. Teraz powróciła do programu jako solistka. Zanim 16-latka zaprezentowała się na scenie, podzieliła się zarówno z jurorami, jak i publicznością historią związaną z jej chorobą.

Dziewczyna, będąc już w liceum dowiedziała się o diagnozie-jałowej martwicy guzowatości kości główki ramiennej.

„W wieku 15 lat wyjechałam do Gdańska. Chodziłam do sportowego liceum i rozwijałam się. Zdiagnozowano u mnie chorobę łokci. Odłamki odszczepują się od kości i uciskają mi na nerwy. „Kiedy usłyszałam diagnozę, to był dla mnie ogromny szok. Lekarze mówili, że to jest koniec, że moje stawy są jak u 60-latka, który całe życie harował na budowie" - opowiadała Konstancja.

Zobacz też: Księżna Kate zarzeka się, że mąż ją wspiera. Ale media aż huczą od plotek

Nie tylko Kate Middleton. Ta brytyjska księżna też choruje na raka Lekarze walczą o życie noworodka - miał promil alkoholu we krwi. Czym jest FAS?

Nastolatka mimo choroby nie zrezygnowała ze swojej pasji

Mimo że choroba nie pozwala jej na trenowanie, Konstancja ćwiczy na własną odpowiedzialność. Za 16-latką aż trzy operacje rąk. Mama dziewczyny zdradziła, że ludzie często źle odbierają to, co robi jej córka. Chodzi oczywiście o to, że mimo choroby Konstancja wciąż ćwiczy.

 Często jest to źle odbierane, że Konstancja mimo swojej choroby ćwiczy. To są jej decyzje. To nie są moje decyzje. Ona się w tym realizuje. Nie pozwolę odebrać córce marzeń - mówiła mama uczestniczki “Mam talent”.

Mimo choroby 16-latka nie rezygnuje z uprawiania sportowego fitnessu. Jej występ w “Mam talent” spodobał się jurorom, od których dostała trzy razy “Tak” i prawdopodobnie pojawi się w półfinałach.

Jałowa martwica guzowatości kości główki ramiennej. Co to za choroba?

Jałowa martwica kości jest chorobą, charakteryzującą się stopniowym występowaniem zmian martwiczych zarówno tkanki kostnej, jak i chrzęstnej. Schorzenie dotyka najczęściej dzieci w okresie intensywnego wzrostu. O martwicy jałowej mówi się wtedy, gdy fragment tkanki kostnej obumiera. Określenie “jałowa” oznacza, że do martwicy dochodzi bez udziału drobnoustrojów, czyli bakterii, wirusów i pasożytów. 

Boli Cię głowa? Zobacz, co mówi neurolog:

W miarę postępu choroby tkanka martwicza wchłania się i jest zastępowana przez nową, odbudowującą się tkankę kostną, która jest niepełnowartościowa i podatna na deformacje. Jałowa martwica kości lokalizuje się w nasadach rosnących kości, dlatego to schorzenie dotyczy przede wszystkim dzieci, gdyż w momencie, kiedy dorastają naczynia krwionośne, znajdujące się w różnych obszarach rosnących kości, nie są ze sobą połączone. 

Martwica kości podlega leczeniu a jego celem jest zmniejszenie obciążenia obszaru, w którym wystąpiły zmiany. Pozwala to na uniknięcie zniekształcenia zdrowej tkanki, która w przebiegu schorzenia zastępuje tkankę martwiczą. Sposób obciążenia dobierany jest stosownie do obszaru, w którym wystąpiły zmiany. Leczenie operacyjne stosowane jest w zaawansowanej postaci choroby.

Źródło:  Medycyna Praktyczna/ Viva.pl

Czytaj też:

Zbigniew Ziobro przeszedł poważną operację. Pokazał zdjęcie

Katarzyna Dowbor przeszła operację. Dziennikarce usunięto ważny organ

Irena Santor trafiła do szpitala. Operacja była jedynym ratunkiem

 

Lekarze walczą o życie noworodka - miał promil alkoholu we krwi. Czym jest FAS?
Stopy noworodka leżącego w szpitalu
Na porodówkę w Nowym Sączu przyjechała pijana kobieta. Noworodek miał we krwi promil alkoholu. Lekarze walczą o jego życie. Wiesz, że picie w ciąży naraża płód na zespół FAS? Dziecko, a potem już dorosły będzie miał charakterystyczną, lekko zdeformowaną twarz.Sprawą zajmuje się prokuratura, a pijanej matce zostaną postawione zarzuty. Za narażenie życia i zdrowia dziecka grozi jej do 5 lat więzienia. Materiały zostały już przekazane lokalnej prokuraturze. Co będzie z dzieckiem? I czym grozi picie w ciąży i jak wygląda FAS - alkoholowy zespół płodowy?
Czytaj dalej
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Ekspert obala kilka popularnych mitów
kleszcz
Upalne lata i łagodne zimy powodują, że kleszczy jest coraz więcej. Trzeba na nie uważać nie tylko na łąkach i w lasach, ale są też zagrożeniem w ogrodach i parkach miejskich. Wybierając się na spacer, warto spryskać skórę specjalnym preparatem odstraszającym kleszcze. Nie zapominajmy też o całorocznej ochronie naszych psów i kotów. Tylko, co zrobić, kiedy kleszcz już się wkręci? Jak go poprawnie wyciągnąć, by uniknąć zarażenia boreliozą?"Traktujcie kleszcza jak tubkę z boreliozą, którą możecie wcisnąć pod skórę" – przestrzega Agnieszka Graclik, zoolog, autorka fanpejdża “pani z pszyry”. Na swoim Facebooku omówiła, jak wyjmować kleszcza i czego należy unikać. Przedstawiamy jej instrukcje.
Czytaj dalej
Polecane